REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż, Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy środki pieniężne otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki stanowią dla sprzedawcy przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Powody do umiarkowanego optymizmu. Czy inwestorzy mogą oczekiwać zwyżki bitcoina w 2024 roku?

Bitcoin odnotował rekordową wartość i dał zarobić inwestorom. Jakie są prognozy ekspertów z rynku kryptowalut? 

Czy nagrody z akcji promocyjnej są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

REKLAMA

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

Ukraińcy zakładają firmy w Polsce - nawet 100% więcej firm w ciągu roku

Ukraińcy zakładają coraz więcej własnych firm w Polsce. Dlaczego wybierają biznes zamiast etatu? Północna Izba Gospodarcza odnotowała 100% wzrost liczby nowych firm zakładanych przez osoby z Ukrainy. Jakie branże wybierają?

Będzie coraz więcej tajemniczych klientów?

Rynek badań mystery shopping odradza się? Na to wygląda, bo jak wynika z szacunków, w 2022 r. warty był 27 mln zł. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 5 lat ww. wartość może wzrosnąć nawet do 50-60 mln zł rocznie. Gdzie są najaktywniejsi zleceniodawcy? 

Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

Jakie są nastroje przedsiębiorców po latach pandemii i Polskim Ładzie? Wyniki Badania Polskiej Przedsiębiorczości

Z Badania Polskiej Przedsiębiorczości wynika, że nastroje przedsiębiorców po latach pandemii i wprowadzania Polskiego Ładu poprawiają się. Już po raz szósty na podstawie jego wyników wyliczono wskaźnik nastrojów przedsiębiorców.

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

Czy sprzedaż energii z biogazu rolniczego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z biogazu rolniczego wytworzonego w mikroinstalacji są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej dla emerytowanych pracowników pedagogicznych podlega VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której stwierdza, że sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej na rzecz emerytowanych pracowników pedagogicznych podlega opodatkowaniu VAT, jako działalność niezwiązana bezpośrednio z zadaniami publicznymi.

Obligatoryjny KSeF nie wejdzie w życie w 2024 roku. Co z rozpoczętymi projektami wdrożeniowymi?

Podczas briefingu prasowego Andrzej Domański, minister finansów, poinformował, że Krajowy System e-Faktur nie zostanie wprowadzony jako rozwiązanie obligatoryjne w 2024 roku. Przypominamy, że z obowiązujących aktualnie przepisów wynika, że obligatoryjny KSeF wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 roku. Wiemy już jednak, że ustawa w tym zakresie będzie musiała zostać znowelizowana. Nie wiemy natomiast, jaka będzie nowa data planowanego wejścia w życie KSeF. Minister Finansów stwierdził, że poznanie tej daty możliwe będzie dopiero po uzyskaniu wyników audytu systemu, przeprowadzonego przy udziale zewnętrznego podmiotu. 

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2024 roku. Decyzja do 20 lutego. Co można wybrać? Jakie efektywne opodatkowanie (podatek + składki)?

Co roku każdy przedsiębiorca powinien rozważyć opłacalność zmiany formy opodatkowania swojej firmy. Przepisy podatkowe dają czas na podjęcie tej decyzji i złożenie stosownego oświadczenia do 20 lutego. Jakie formy opodatkowania można aktualnie wybrać? 

Trendy w marketingu 2024. Wiesz, czym jest hiperpersonalizacja?

Jakich trendów w marketingu można się spodziewać w 2024 roku? Rok temu bardzo znacząca okazała się sztuczna inteligencja, z pewnością wciąż będzie obecna. A co jeszcze nas czeka?  

W co najlepiej inwestować w 2024 roku?

Sztuczna inteligencja była tematem numer 1 w 2023 roku. Na pewno i w 2024 warto będzie w nią inwestować. Gdzie jeszcze jest szansa na zyski? Na jakie inwestycje warto zwrócić uwagę? 

Polityką senioralną trzeba się zająć na poważnie. Za kilka lat będziemy społeczeństwem ludzi starych

Społeczeństwo się starzeje. W tym momencie w Polsce jest ponad 7 mln osób w wieku 65 lat i więcej. Jak zapewnić tej zróżnicowanej grupie bezpieczeństwo ekonomiczne i zdrowotne? To duże wzywanie. 

Czy sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż kolekcji należącej do majątku prywatnego dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych przedmiotów, nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy działalność gospodarcza w zakresie pozyskiwania dofinansowań może korzystać ze zwolnienia od VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT dla świadczonych usług w zakresie sporządzania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie oraz zarządzania projektami o tematyce społecznej, dofinansowywanych z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

Czy wydatki na ubezpieczenie i zabezpieczenie samochodu wygranego w loterii stanowią koszty podatkowe?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przy sprzedaży samochodu wygranego w loterii można odliczyć od przychodu wartość wygranej przyjętą do obliczenia podatku oraz nakłady zwiększające wartość pojazdu.

Czy refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż energii elektrycznej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej najemcom, z fakturami wystawionymi na podstawie odczytów z podliczników, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, niezależnie od statusu właściciela instalacji i posiadania koncesji w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne.

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

7 wyzwań biznesowych, które może rozwiązać AI (z niewielkim wsparciem ludzi)

Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.

Czy sprzedaż kawy i herbaty w sali zabaw wymaga kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż kawy i herbaty w sali zabaw dla dzieci, jako usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnej placówce gastronomicznej, wymaga posiadania kasy fiskalnej, niezależnie od obrotu.

Wyszukanie siły roboczej w jednym państwie i sprzedaż podmiotowi w drugim państwie

Wyszukanie siły roboczej w jednym państwie i sprzedaż podmiotowi w drugim państwie - czy takie zachowania są dozwolone? Przecież praca nie jest towarem a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar! Liczy się podmiotowy a nie przedmiotowy aspekt pracy - w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek - pracownik.

Czy błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że mimo popełnienia błędu w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli w praktyce działał jako czynny podatnik VAT.

Start-upy szukają inspiracji w life science. Oto 3 przełomowe projekty z tej dziedziny

Dziedzina life science to praktycznie niewyczerpane źródło inspiracji dla start-upów szukających inspiracji dla otaczających problemów. Łączy w sobie biologię, chemię, medycynę i inżynierię - a przełomowe projekty w tej dziedzinie są motywacją dla naukowców i przedsiębiorców. Przyjrzyjmy się trzem takim projektom z obszaru life science.

Biznes spotyka się z nauką. Czy to przyszłość inwestycji?

Firmy, które chcą być innowacyjne powinny inwestować nie tylko w nowe technologie, ale i w projekty naukowe. Jak znaleźć lukę na rynku, którą trzeba wypełnić? 

Czy sprzedaż lodów bez obsługi kelnerskiej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprzedaż lodów z automatu jako lodów gałkowych stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup samochodu osobowego, używanego wcześniej przez rolnika ryczałtowego do prowadzenia działalności rolniczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ta czynność jest wyłączona z opodatkowania na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy sprzedaż pająków podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podatnik nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych ze sprzedaży własnych ptaszników, ponieważ jego hodowla nie spełnia warunków, szczególnie związanych z posiadaniem powierzchni upraw roślin żywicielskich.

Czy przychody ze sprzedaży kostiumów kąpielowych w spadku podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że kurator spadku, odpowiedzialny za sprzedaż rzeczy wchodzących w skład spadku, nie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z tytułu dokonanej sprzedaży.

Czy nagrody w sprzedaży premiowej są objęte podatkiem PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poza Polską i ma rezydencję podatkową w Niemczech, to nie ciążą na nim obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród na rzecz osób podlegających w Polsce obowiązkowi podatkowemu.

Czy sprzedaż online podlega podatkowi od sprzedaży detalicznej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane przez spółkę z tytułu sprzedaży online, zawieranej na odległość, nie kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (PSD).

Czy sprzedaż kruszców po 6 miesiącach jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowana sprzedaż złota i srebra nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na brak związku z działalnością gospodarczą i okres przetrzymania tych aktywów przekraczający pół roku.

Jak opodatkować przychody ze sprzedaży z hodowli ptaszników i gekonów?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż ptaszników oraz gekonów (jaszczurek), jako sprzedaż entomofagów, jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej, przy czym w przypadku braku powierzchni upraw roślin żywicielskich w rozumieniu poz. 13 Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, obowiązek podatkowy nie powstanie, gdyż ustawodawca ustala stawkę podatku od działów specjalnych produkcji rolnej w zależności od powierzchni upraw roślin żywicielskich.

Czy sprzedaż klawiatur przez Internet może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że skoro wnioskodawca rozpoczął działalność w 2022 r. i przewidywana wartość sprzedaży określonej symbolem PKWiU 47.00.31.0, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2022 nie przekroczy kwoty 200.000 zł (bez kwoty podatku), to będzie miał on prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Czy sprzedaż wirtualnych skórek w grze internetowej podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sprzedaż wirtualnych skórek w grach internetowych jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)

Czy biletomat może zastąpić kasę rejestrującą?

Czy biletomat może zastąpić kasę rejestrującą? Czy ewidencja i dowody, które dokumentują transakcje, i z których bezpośrednio wynika czego dotyczyła zapłata, są wystarczające do potwierdzenia sprzedaży? Jaka jest interpretacja dyrektora KIS?

Handel detaliczny

Handel detaliczny odnosi się do sprzedaży produktów końcowemu konsumentowi na użytek osobisty, a nie na dalszą sprzedaż czy do przetworzenia. Jest to ostatnie ogniwo w łańcuchu dystrybucji produktów. Handel detaliczny może odbywać się w różnych miejscach, takich jak sklepy fizyczne (np. supermarkety, butiki, sklepy osiedlowe), przez internet (e-commerce) czy poprzez sprzedaż bezpośrednią (np. katalogi, telezakupy).

REKLAMA