REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stosunek pracy, Niepełnosprawny pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Czy długość okresu wypowiedzenia może ulec zmianie?

Czy zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych stanowi dodatkowy przychód dla pracownika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów ładowania służbowych samochodów elektrycznych przez pracodawcę nie stanowi dodatkowego przychodu dla pracownika.

Spory z prawa pracy rozwiązywane są nawet w 30 dni - lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy i czekać na wyrok kilka lat

Spory w sądach pracy trwają zwykle latami. Do momentu otrzymania prawomocnego orzeczenia, szczególnie w dużych miastach (gdzie jest ogromne obłożenie) - trzeba poczekać w zależności od typu sprawy, od 3 do 5 lat, czy nawet czasami dłużej. Oczywiście wynik sprawy i wyrok nie zawsze będzie zadawalający dla każdej ze strony sporu. Stąd też coraz bardziej popularne stają się mediacje, arbitraże czy też  postępowania pojednawcze w sporach z zakresu prawa pracy. Wydaje się, że lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy. Spór będzie zażegnany znacznie szybciej, taniej i w sposób ugodowy.

Śmierć pracodawcy

Co z umową po śmierci pracodawcy? Ile wynosi odszkodowanie w związku ze śmiercią pracodawcy? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców w razie śmierci pracodawcy? Czym jest zarząd sukcesyjny?

REKLAMA

Czy refundacja za sprzęt do pracy zdalnej jest zwolniona od opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za zakup sprzętu do pracy zdalnej jest uznawana za przychód ze stosunku pracy, ale może być zwolniona z opodatkowania, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym równoważność wypłaconego ekwiwalentu i wydatków pracownika na zakup sprzętu.

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

Czy koszty lotów w tunelu aerodynamicznym i skoków spadochronowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty sfinansowania lotów w tunelu aerodynamicznym oraz skoków spadochronowych dla pracownika w celu podnoszenia jego kwalifikacji stanowią koszty uzyskania przychodów.

Czy ugoda sądowa dotycząca odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę zwalnia z PIT?

Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku odszkodowania wypłaconego pracownikowi w wyniku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, odszkodowanie jest uznawane za przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

REKLAMA

Zatrudnienie radcy prawnego

Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy? Ile godzin pracuje radca prawny na etacie? Czy radca prawny może być zatrudniony w jednostce państwowej?

Stosunek pracy na podstawie powołania

Oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, możliwe jest również zatrudnienie w oparciu o powołanie. Jak funkcjonuje to w praktyce i czy to się opłaca?

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży

Bardzo aktualny jest temat zawarcia umowy o pracę w okresie ciąży – czy można celowo zawierać umowę? Kiedy umowa będzie uznana za pozorną? Czy można zawrzeć umowę w celu osiągnięcia świadczeń z ubezpieczenia społecznego? 

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - zmiany od 2023 roku

23 stycznia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ta przewiduje zwiększenie wysokości kwot miesięcznego dofinansowania jakie przysługuje pracodawcom do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jakie miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników wypłaca PFRON pracodawcom w 2023 roku?

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające) – jednostronne oświadczenie woli pracodawcy skierowane do pracownika mające na celu dokonanie zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.

Umowa zlecenia 2023

Umowa zlecenie - czy w 2023 roku będą zmiany? Czym umowa zlecenia różni się od stosunku pracy? Czy umowy zlecenia będą oskładkowane w 2023 roku?

Jak ustalić istnienie stosunku pracy?

Stosunek pracy - jak ustalić? Czym jest podporządkowanie pracownicze? Czy wola stron i nazwa umowy są istotne. Poniżej sprawa Katarzyny Z., która jest kasjerem mającym zawartą umowę zlecenia.

Nawiązanie stosunku pracy

Do czego zobowiązuje się pracownik poprzez nawiązanie stosunku pracy? Jakie są cechy stosunku pracy? Kiedy pracownik może skierować przeciwko pracodawcy roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy? Odpowiadamy.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Wzrosła liczba pracujących, którzy nie myślą o możliwości utraty pracy

Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy - wynika z badania "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" Centrum Badania Opinii Społecznej.

Staż pracy - działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne

Czy do stażu pracy należałoby zaliczać czas prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych? Dostęp do wielu stanowisk wymaga stażu pracy w ramach stosunku pracy. Czy to może być nierówne traktowanie? Jakie jest zdanie RPO oraz MRiPS?

Pełno(s)prawni w pracy – dlaczego warto otworzyć firmę na OzN? [PODCAST]

Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy? Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

Powołanie, wybór, mianowanie jako podstawa zatrudnienia

Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?

Pracodawca z sercem: Czy w CV należy wpisać niepełnosprawność? [PODCAST]

Osoby z niepełnosprawnością potrzebują pomocy na otwartym rynku pracy - mówi Joanna Olszewska, pomysłodawczyni kampanii "Pracodawca z sercem". Jak powinna wyglądać taka pomoc? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

PIP a żądanie ustalenia treści stosunku pracy przez sąd

Ustalenie treści stosunku pracy przez sąd nie może być przedmiotem żądania PIP. Dotyczy to sytuacji żądania ustalenia konkretnych warunków zatrudnienia, jak stawki wynagrodzenia czy sposobu rozwiązania umowy.

Jak wdrożyć do zespołu niepełnosprawnego pracownika?

Zatrudniając pierwszy raz osobę niepełnosprawną, można mieć kilka wątpliwości – choćby odnośnie tego, jak ma wyglądać procedura wdrożenia go do zespołu. Tymczasem taki pracownik podlega w większości dokładnie tym samym zasadom pracy, co inni członkowie teamu.

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników - co trzeba wiedzieć?

Czy w czasie rekrutacji przyszły pracodawca może pytać osobę z orzeczeniem o jej niepełnosprawność? Jaka jest wysokość dofinansowania na szkolenie dla osoby niepełnosprawnej? Ile wynosi wsparcie od PFRON na zatrudnienie pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy? Czy osoba niepełnosprawna podlega badaniom profilaktycznym w firmie, w której jest zatrudniona? Co się dzieje z niewykorzystanym dodatkowym urlopem wakacyjnym przyznawanym osobie niepełnosprawnej? Jaki warunek musi spełnić osoba niepełnosprawna, aby móc pracować w nocy?

Ile wynosi wsparcie od PFRON, czyli wszystko o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Chcesz zatrudnić osobę niepełnosprawną, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na dręczące pytania, które rozwieją wszelkie obawy i wątpliwości. Poznaj zestawienie Q&A dla pracodawców.

Zatrudniasz niepełnosprawnych? Sprawdź, na jakie przywileje możesz liczyć

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy wspierane jest poprzez refundację wynagrodzeń lub dotacje dla pracodawców na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika - wsparcie finansowe

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika, to oprócz oczywistej ludzkiej satysfakcji z pozyskania kompetentnego pracownika, także korzyści finansowe dla obu stron umowy. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy wspierane jest poprzez refundację wynagrodzeń (dopłata z PFRON do pensji zatrudnionej osoby niepełnosprawnej), dotacje dla pracodawców na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej (wypłacane ze środków PFRON za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy) oraz refundacja składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą i niepełnosprawnych rolników. Są i inne korzyści finansowe.

Prowadzisz firmę i zatrudniasz osoby niepełnosprawne? Sprawdź warunki refundacji składek PFRON

Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z instytucji refundacji składek PFRON jest posiadanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą statusu osoby niepełnosprawnej.

Lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności a przywileje w pracy

Pracownik niepełnosprawny jest w sposób szczególny chroniony przez prawo pracy. Jakie przywileje ma osoba posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności?

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia jest pracownikiem?

Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?

Składka na Fundusz Solidarnościowy w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego

Dla celów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadzono nowa definicję kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego. Uwzględniono w niej składkę na Fundusz Solidarnościowy.

Jak uzyskać status zakładu pracy chronionej?

Pracodawca, który chce zatrudniać osoby niepełnosprawne i otrzymywać z tego tytułu wsparcie lub ulgi podatkowe, może starać się o status zakładu pracy chronionej. Sprawdź, jak go uzyskać?

Jak zmiana skal podatkowych w 2019 r. i 2020 r. wpłynie na rozliczenia wynagrodzeń

Od 1 października 2019 r. obowiązują wyższe zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Ponadto od tej daty zamiast stawki 18% pracodawcy będą naliczać 17%  podatek od dochodów z pierwszego progu podatkowego, a na wniosek podatników - w wysokości 17,75% podstawy opodatkowania. Skutkiem wprowadzenia nowych parametrów podatkowych jest zmiana kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 43,76 zł miesięcznie.

Koszty uzyskania przychodów i niższy PIT - zmiany 2019/2020 [PODCAST]

Od 1 października 2019 r. pracownicze koszty uzyskania przychodów będą wyższe, czyli pracownik otrzyma większy zwrot za wydatki na dojazd do pracy i zapłaci niższy PIT. Niektóre zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ile zatem wyniosą nowe, pracownicze koszty uzyskania przychodów - zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy to specyficzna instytucja, której celem jest zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powinna ona stać na staży ochrony praw przysługujących pracownikom. Zadania te wykonują społeczni inspektorzy pracy, którzy podlegają szczególnej ochronie, wynikającej z pełnionej funkcji.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów - zmiany od 1 października 2019 r.

Koszty uzyskania przychodów dotyczące pracowników od 1 października 2019 r. ulegną zmianie. Ile wyniosą?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w 2019 r.

Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika może otrzymać dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Ile w 2019 r. wynosi dofinansowanie? Co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudnione w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. O jakich jeszcze obowiązkach wobec pracowników niepełnosprawnych muszą pamiętać pracodawcy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych - formy wsparcia

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wspierane jest obecnie różnymi formami pomocy. Należą do nich m.in.: dofinansowanie do wynagrodzenia, dotacje na utworzenie i wyposażenie stanowiska pracy, refundacja składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowywanie tworzenia i późniejszej działalności Zakładów Aktywności Zawodowej oraz wspieranie działalności Zakładów Pracy Chronionej.

Ewidencja czasu pracy 2019 – wykaz dokumentów

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca ma obowiązek prowadzić dla każdego pracownika dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy. Jakie dokumenty wchodzą w skład takiej ewidencji?

Nowe zasady wygasania stosunków pracy w razie śmierci pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą

Od 25 listopada 2018 r. ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Nastąpi to tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadziła ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Tylko 28% niepełnosprawnych aktywnych zawodowo w Polsce

W Polsce jest tylko 28% niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. Średnia unijna wynosi 40%. Dlaczego niepełnosprawni w Polsce nie pracują? Jak wpłynąć na ich aktywizację zawodową?

System SOW o rodzajach wsparcia z PFRON - platforma dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym szukającym pomocy w zatrudnieniu pomoże znajdujący się na platformie internetowej system SOW. Niepełnosprawni dowiedzą się o rodzajach wsparcia z PFRON i złożą wnioski o dofinansowanie przez internet.

Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 25 listopada 2018 r. - skutki dla pracowników

25 listopada 2018 r. wchodzą w życie zmiany w zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Jaki skutek dla umów o pracę będzie miała śmierć pracodawcy? Kiedy można ustanowić zarząd sykcesyjny? Jaki wpływ na stosunki pracy ma powołanie zarządu sukcesyjnego?

Zaświadczenie o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności - nowy wzór

Nowe zaświadczenie o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności powstało w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r. Pobierz wzór zaświadczenia potwierdzającego, że podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności stanowiła choroba psychiczna.

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Jak ustalać podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym po zmianach

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem wyłącznie pracowniczym. Przysługuje na podstawie Kodeksu pracy. Stosunek pracy i przebywanie na urlopie wychowawczym to dwa odrębne tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie podwyższony, a zatem pracodawcy w rozliczeniach zusowskich za pracownice przebywające na urlopach wychowawczych muszą uwzględniać nową wysokość podstawy i składki zdrowotnej.

REKLAMA