REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Telefonia komórkowa, Roaming

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Roaming w UE - nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe od 1 lipca 2022 r.

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że 13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - Rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 r.

Jakie prawa ma konsument w podróży?

Prawa konsumenta w podróży stanowią stały przedmiot prac Unii Europejskiej. Stworzenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (redukcja cen biletów) oraz zniesienie opłat roamingowych to główne założenia na rok 2015. Ich celem jest zwiększenie komfortu podróżujących oraz zwiększenie ochrony ich praw.

Koniec roamingu w 2014 roku?

Jednym z największych utrudnień dla konsumentów podróżujących po Europie jest roaming danych. Komisja Europejska ma w planach zniesienie kuriozalnie wysokich stawek za połączenia telefoniczne na terenie Unii Europejskiej. Początkowo, zmiany te były planowane na dalsze lata. Aktualnie Komisja Europejska chce przyspieszyć ten proces i ujednolicić rynek telekomunikacyjny już od lipca 2014 roku.

Roaming 2012: od lipca zapłacimy mniej

Wraz z dniem 1 lipca obniżeniu ulegają stawki za usługi roamingowe na ternie Unii Europejskiej.

REKLAMA

Płatne usługi operatora pod kontrolą abonenta

Abonenci mogą zastrzec u operatora pewien próg kwotowy. Nowe przepisy wchodzą w życie 4 maja 2012 r.

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Czym zajmuje się UKE? W jakich sprawach mogą korzystać z jego pomocy zwykli obywatele?

Od 1 lipca nowe stawki maksymalne roamingu

Zabierając telefon komórkowy na wakacyjne wojaże po Unii Europejskiej warto poznać zasady roamingu. Od roku operatorzy obowiązkowo nasze rozmowy rozliczają w systemie sekundowym, a opłaty nie mogą być większe od stawek maksymalnych, obowiązujących w UE. Od 1 lipca 2010 r. będą one niższe.

Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu


Od ponad 4 lat jestem klientem jednej sieci komórkowej. Niedawno dostałem rachunek za nierozliczone połączenia sprzed dwóch lat. Czy operator może wystawić mi rachunek po takim czasie?

REKLAMA

Tańszy roaming w UE

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie SMS-a z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT). Połączenie z zagranicą wykonane w innym państwie UE nie może kosztować więcej niż 0,43 euro za minutę, a połączenie odebrane – nie więcej niż 0,19 euro. Ponadto za połączenia w roamingu, opłaty będą naliczane sekundowo, a nie minutowo, po pierwszych trzydziestu sekundach za rozmowy wychodzące, a od pierwszej sekundy za rozmowy przychodzące.

Rynek telekomunikacyjny nie boi się kryzysu

Kraje Unii Europejskiej zajmują czołową pozycję na świecie jeśli chodzi o usługi telefonii komórkowej. Według Komisji Europejskiej mimo istniejącego kryzysu gospodarczego, liczba abonamentów cały czas rośnie. Dzięki temu konsumenci płacą mniej za komórki oraz dostęp do Internetu.

Co to jest roaming

Za parę dni wyjeżdżam do Francji. Będzie to mój pierwszy wyjazd za granicę i jednocześnie pierwszy raz będę korzystał z telefonu komórkowego poza naszymi granicami. Chciałabym się  dowiedzieć czym tak naprawdę jest roaming?

Gdzie mogę znaleźć informacje o cenach roamingu

W najbliższym czasie czekają mnie wycieczki zagraniczne. Muszę być w stałym kontakcie z domem w związku z tym telefon będzie mi niezbędny. Gdzie mogę szukać informacji o opłatach roamingowych?

Komórka podczas lotu

Pasażerowi linii lotniczych będą mogli rozmawiać przez telefony komórkowe podczas lotu. Przewoźnicy będą musieli w tym celu zamontować specjalne urządzenia oraz uzyskać pozwolenie od Prezesa UKE.

Rynek telekomunikacyjny

Czy rynek usług telekomunikacyjnych nadal zdominowany jest przez monopolistę? Czy istnieje konkurencja i czy ma ona wpływ na pozycję konsumentów? Jakie praktyki  stosują przedsiębiorstwa? Przeczytaj i sprawdź.

REKLAMA