REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa najmu, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy od dawna kupują domy i apartamenty w Hiszpanii, a teraz modnym kierunkiem stała się Dominikana. Ile to kosztuje i czy warto

Polacy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości położonej poza granicami naszego kraju. Szukamy przede wszystkim miejsc atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie. Króluje więc Hiszpania, ale zainteresowanie zaczynają wzbudzać również bardziej egzotyczne kierunki, teraz na przykład – Dominikana.

Podwyżki czynszu dla wynajmujących. Ile w 2024 wynosi podwyżka inflacyjna i czy jest obowiązkowa

W przypadku wieloletnich umów najmu regułą jest prawo wynajmującego do waloryzacji czynszu najmu – tak zwanej podwyżki inflacyjnej. A skoro inflacja wysoka, to i nowy czynsz po waloryzacji wzrośnie niemało. Czy najemcy podołają takiej podwyżce inflacyjnej finansowo?

Zwrot darowizny nieruchomości. Czy podlega opodatkowaniu?

Darowizna nieruchomości to często spotykany sposób przekazywania majątku, który może być motywowany różnorodnymi przyczynami, od chęci wsparcia bliskich po realizację celów biznesowych. Jednak nie zawsze proces darowizny przebiega gładko, a czasem może dojść do sytuacji, w której darowizna zostaje odwołana. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe takiego działania. Czy zwrot darowizny nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć wydatki na zabytkową nieruchomość od podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odrzuciła możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie od podstawy opodatkowania przez wnioskodawcę, ponieważ rozpoczął on prace bez wymaganego pozwolenia konserwatora zabytków oraz faktury wystawione były przez podatników zwolnionych z VAT, a także próbował odliczyć koszty w roku podatkowym wcześniejszym niż rok, w którym wydatki faktycznie poniesiono.

REKLAMA

Najemca i wynajmujący - jakie mają prawa i obowiązki? To warto wiedzieć!

Poszukiwanie mieszkania na wynajem to z perspektywy najemcy żmudny proces. Sytuacja wynajmującego, który oferuje swoją nieruchomość, nie jest jednak łatwiejsza. Choć obie strony mają inne zadania, to jeden wspólny cel – najem mieszkania i bezproblemowa współpraca. Zasady tej współpracy określają przepisy prawa. 

Czy spółka musi pobierać zaliczki na PIT od zleceniobiorców za nieodpłatne udostępnienie mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania im mieszkania.

Czy zryczałtowany podatek od wynajmu obejmuje również opłaty spółdzielcze?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że 8,5% zryczałtowanego podatku należy odprowadzać jedynie od kwoty najmu, bez uwzględniania opłat spółdzielczych.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Czy należy opodatkować opłaty eksploatacyjne w najmie nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jakie składniki przychodów z najmu lokali podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega czynsz najmu natomiast koszty związane z eksploatacją lokali, takie jak opłaty za wodę, ciepło czy wywóz śmieci są z niego wyłączone.

Bungalow

Bungalow to niski, jednokondygnacyjny dom o niewielkich rozmiarach, zwykle jednorodzinny, zazwyczaj z werandami. Charakteryzuje się brakiem pięter, co sprawia, że cała przestrzeń mieszkalna znajduje się na jednym poziomie. 

Czy Stowarzyszenie musi opodatkować wartość budynku, którego nie jest właścicielem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą sytuacji, w której Stowarzyszenie zastanawia się, czy powinno wliczać wartość budynku wybudowanego na jego gruncie przez dzierżawcę do podstawy opodatkowania. W skrócie, KIS uznał, że Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do wliczania tej wartości.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Co powinna zawierać? WZÓR

Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania? W jakiej formie może być sporządzona? Czy musi być zawarta w obecności notariusza? Wzór umowy do pobrania. 

Czy rezydentka USA, która wynajmuje prywatne mieszkanie w Polsce, powinna zapłacić podatek?

Dyrektor KIS wyjaśnił, że przychody osoby mieszkającej i pracującej w Stanach Zjednoczonych, pochodzące z wynajmu mieszkania położonego w Polsce, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wynajem tego mieszkania można traktować jako najem prywatny bez zawodowego czy profesjonalnego charakteru.

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Perspektywy w nieruchomościach 2023. W co inwestować?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a prognozy na 2023 roku z jednej strony wskazują na dużą ostrożność wśród inwestorów i instytucji finansowych, z drugiej dają szansę na nowe otwarcie. Specjaliści twierdzą, że to dobry moment na inwestowanie z uwagi na dostępność atrakcyjnych aktywów w zdyskontowanych cenach.

Parki handlowe z dobrą perspektywą w niepewnych czasach

Retail parki dają inwestorom zarobić. Liczne obiekty handlowe typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski

Czy teraz jest czas na zakup mieszkania? Kryzys oznacza okazje

Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla najemców

Inflacja, kryzys mieszkaniowy, szybujące koszty mediów – szukanie lokalu na wynajem na przełomie 2022 i 2023 roku to nie lada wyzwanie. Ważna jest znajomość kilku zasad, które pozwolą nam uniknąć najczęstszych błędów.

Ulga mieszkaniowa – kompendium

Sprzedaż mieszkania wiąże się z konsekwencjami podatkowymi. Należy wziąć pod uwagę ulgę mieszkaniową, która może zmniejszyć obciążenia wobec fiskusa.

Jak cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Polsce - czyli luka w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (NNC)

Teoretycznie cudzoziemiec z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby kupić w Polsce nieruchomość nierolną i nieleśną lub większość udziałów w spółce posiadającą taką nieruchomość, musi zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych o uzyskanie specjalnego zezwolenia. Przepisy zawierają jednak lukę, która umożliwia obejście tego wymogu.

Najem okazjonalny - skutki błędów w umowie

Umowa najmu okazjonalnego wymaga m.in. notarialnego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji. Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie mieszkania na wypadek eksmisji i złożenie oświadczenia przez właściciela lub najemcę takiego mieszkania (o ewentualnym przyjęciu eksmitowanego). Ustawa o ochronie praw lokatorów nie określa dokładnie, jakie skutki będzie miał między innymi brak wspomnianego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji. Wydaje się, że w takiej sytuacji umowa najmu okazjonalnego pod względem eksmisji powinna być postrzegana jak zwykła umowa najmu. Umowa najmu okazjonalnego nie zapewnia właścicielowi eksmisyjnych korzyści również wtedy, gdy zapomni on zgłosić wynajem fiskusowi.

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak się zabezpieczyć przed problemami z lokatorem? 4 sposoby

Wynajem własnego mieszkania może być dobrym sposobem na dodatkowy zysk, niekiedy jednak lokator okazuje się uciążliwy, a przy tym nie chce dobrowolnie opuścić nieruchomości. Istnieją jednak sposoby, które pomagają uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Czy fotowoltaika podlega podatkowi od nieruchomości?

Fotowoltaika - podatek od nieruchomości. Kiedy pojawia się opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości a wysokość pomieszczeń

Podatek od nieruchomości. Podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa, jednak duże znaczenie w tym zakresie ma wysokość pomieszczeń. Może ona skutkować znacznym zmniejszeniem kwoty podatku od nieruchomości lub nawet całkowitym jej brakiem.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych. Wolumen inwestycyjny 30 proc. w górę

Inwestycje w czasach niepewności. W pierwszym półroczu 2022 r. wartość wolumenu transakcyjnego w regionie CEE wzrosła o 30 proc. w ujęciu rocznym, osiągając 5,4 mld euro. Jest to wynik niezły, jednak o 12 proc. niższy niż 6,1 mld euro, odnotowane w pierwszym półroczu 2020 roku, kiedy rynek nie był jeszcze dotknięty skutkami pandemii.

Wielu podatników płaci za wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi

Podatek od nieruchomości jest nagminne zawyżany. Wynika to z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.

Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?

Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania to czynność przynosząca znaczny przychód oraz związana z szeregiem formalności. Jedną z tych formalności jest konieczność zapłaty podatku. Ten podatek jest jednak należny tylko w określonych przypadkach a niekiedy związany z ulgą. Kiedy należy zapłacić i co jest podstawą opodatkowania?

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – zblilża się koniec terminu na jej złożenie

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła w budynkach musi zostać złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 roku. Kto musi ją złożyć, jak to zrobić i jakie grożą kary za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem? Skutki prawne

Chciałbyś udostępnić na jakiś czas swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy, ale wahasz się, czy zrobić to w formule prekarium, użyczenia czy może wynajmu? Jakie skutki niesie za sobą każda z nich?

Najem i refaktura mediów, a obniżona stawka VAT

Jednym z narzędzi walki ze skutkami epidemii (w tym przede wszystkim w sferze gospodarczej) są tak zwane tarcze antykryzysowe. Jednym z najnowszych takich rozwiązań stały się obniżone stawki podatku VAT związane z opłatami za energię. Pojawiło się na tym tle sporo wątpliwości praktycznych, w szczególności podmiotów, które na co dzień zajmują się wynajmem powierzchni i refakturują media (np. energię elektryczną lub cieplną) na swoich najemców. Jednym z podstawowych pytań, które pojawia się na rynku stało się: czy wynajmujący pomieszczenia powinien koszty mediów fakturować (refakturować) z obniżoną stawką VAT?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – przepisy, forma prawna, powody

Wypowiedzenie umowy to formuła prawna pozwalająca na zakończenie najmu mieszkania. Są różne powody, dla których zarówno najemcy jak i wynajmujący chcieliby zakończyć umowę najmu mieszkania. Zmieniło się miejsce pracy lub nauki najemcy, koszty najmu stały się zbyt wysokie albo wynajmujący chciałby korzystać z nieruchomości w inny sposób czy też myśli o jej sprzedaży. To jak może wyglądać wypowiedzenie, a także jaki czas trwać może wynikać zarówno z treści zawartej umowy najmu, jak i z ogólnie obowiązujących przepisów prawa. Nie wszystkie kwestie umowa najmu może traktować w sposób dowolny, dlatego warto wiedzieć jak wygląda od strony formalnej wypowiadanie umów najmu zarówno z perspektywy najemcy jak i wynajmującego lokal mieszkalny.

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Najem droższy niż przed pandemią: czy czekają nas kolejne podwyżki?

Najem mieszkania uchodzi za jedną za najbardziej opłacalnych inwestycji i dobrą ochronę kapitału przed inflacją. Jednak sytuacja na rynku najmu nieruchomości jest wrażliwa na zmiany. Jakie są dla niego perspektywy w obliczu zmian wynikłych z Polskiego Ładu, wstępnych zapowiedzi końca pandemii, czy też sytuacji gospodarczej? Stanie się bardziej rentowny, bo czynsze wzrosną, czy też najem jako inwestycja będzie coraz mniej opłacalny?

Zakaz konkurencji w umowach najmu komercyjnego

W umowach najmu komercyjnego spotykamy się czasem z klauzulami zakazującymi działalności konkurencyjnej, wprowadzanymi zarówno przez wynajmujących jak i najemców. Warto jednak pamiętać, iż ramy ich stosowania są ograniczone z uwagi na możliwość uznania ich przez UOKiK za klauzule niedozwolone.

Rodzaje najmu mieszkań - różnice. Co trzeba wiedzieć?

Aktualnie polskie przepisy przewiduje cztery różne rodzaje najmu lokali mieszkalnych. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności i najem instytucjonalny z dojściem do własności. Czym te rodzaje najmu różnią w praktyce? Pierwsze trzy rodzaje najmu są obecnie powszechnie wykorzystywane. Czwarty wariant (najem instytucjonalny z dojściem do własności) został pomyślany jako rozwiązanie między innymi na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Zarówno najem okazjonalny, jak i najem instytucjonalny zapewnia swobodę dotyczącą np. zasad podwyższania czynszu. W ramach tych rodzajów najmu, nie można jednak swobodnie wypowiedzieć umowy. Osoby godzące się na inny wariant najmu niż tradycyjny, muszą pamiętać, że nie przysługuje im mieszkanie socjalne oraz pomieszczenie tymczasowe.

Wycofanie nieruchomości ze środków trwałych w 2022 r. - skutki w PIT i VAT

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego pozostaje w 2022 r. neutralne podatkowo w podatkach dochodowych. A to oznacza, że czynność ta nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego do opodatkowania po stronie właściciela nieruchomości.

Rynek mieszkaniowy - 3 największe mieszkaniowe zaskoczenia 2021 r.

Rynek mieszkaniowy wzbudził wiele emocji w 2021 r. wśród jego uczestników i obserwatorów. Jakie zjawiska według portalu Get.Home.pl były na nim najbardziej zaskakujące w tym czasie?

Inwestycje w nieruchomości. Koniec roku sprzyja zakupom mieszkań

Kupno mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza w dobie rosnących cen i wysokiej inflacji. Co przemawia za tym, aby decyzję o zakupie podjąć jeszcze przed końcem roku?

Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków?

Czy dopuszczalna jest egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków? Co w przypadku, gdy wierzycielem jest tylko jeden z małżonków?

Abolicja czynszowa szkodzi najemcom i wynajmującym

Abolicja czynszowa. Zapisana w ustawie covidowej abolicja czynszowa nadmiernie ingeruje w relacje między handlowcami a właścicielami obiektów handlowych - uważa Polska Rada Centrów Handlowych. Apeluje o pilne usunięcie artykułu mówiącego o zwolnieniu najemców z czynszów w zamian za wydłużenie umowy najmu.

Nieruchomość na cel publiczny a zasiedzenie służebności

Czy można nabyć przez zasiedzenie służebność przejazdu na nieruchomości przeznaczonej na cel publiczny? Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, samo przeznaczenie nieruchomości na cel publiczny nie skutkuje automatycznie w braku możliwości zasiedzenia służebności gruntowej na tej nieruchomości. Czym jest nieruchomość przeznaczona na cel publiczny?

Porównanie cen wynajmu i kupna mieszkania w największych polskich miastach - listopad 2020

Od lat mówi się o tym, że kupno mieszkania i spłacanie rat kredytowych jest bardziej opłacalne niż ciągłe ponoszenie kosztów najmu. W większości przypadków tak rzeczywiście jest. Warto jednak przyjrzeć się konkretnym liczbom, ponieważ w zależności od miasta te proporcje mogą dość znacząco się różnić. Warto porównać te wartości, aby przekonać się, gdzie w Polsce zakup nieruchomości opłaca się najbardziej w porównaniu do jej najmowania.

Jak wynająć mieszkanie? Jaką umowę wybrać?

Decydując się na wynajem mieszkania najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego, która minimalizuje ryzyko, że gdy ktoś nam nie płaci nie odzyskamy szybko mieszkania. Najem okazjonalny likwiduje okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który trwa od 1 listopada do 31 marca.

REKLAMA