REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop dla ojców, Prawo do urlopu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dłuższy urlop dla ojca 2022

Urlop dla ojca już niedługo będzie dłuższy. W 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wydłużające m.in. urlop rodzicielski. Ojciec będzie miał dodatkowe 2 miesiące na opiekę nad dzieckiem.

Urlop rodzicielski 2022

Urlop rodzicielski w 2022 roku - ile trwa i ile jest płatny? Jakie zmiany w 2022 roku wprowadzi Kodeks pracy? Po zmianach 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ma być tylko dla ojca dziecka.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

REKLAMA

Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

Urlop macierzyński dla ojca dziecka to tylko jeden z urlopów, z którego może skorzystać w przypadku opieki nad dzieckiem. Kiedy ojciec może przejść na macierzyński? W pierwszej części poradnika omówiony został wymiar urlopu macierzyńskiego oraz sposób przejęcia urlopu przez ojca. Pobierz wzory wniosków.

Urlop rodzicielski w 2022 r. - 2 miesiące tylko dla ojca

Urlop rodzicielski w 2022 r. czekają duże zmiany. 2 miesiące urlopu będzie mógł wykorzystać tylko ojciec dziecka. Celem Dyrektywy work-life balance ma na celu zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym rodziców oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym 2020

Urlop wypoczynkowy można wykorzystać bezpośrednio po urlopie wychowawczym. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje po powrocie z urlopu wychowawczego w 2020 r.? Czym jest urlop proporcjonalny? Czy podczas urlopu wychowawczego może przedawnić się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zaległy urlop? Musisz go wykorzystać do 30 września

Pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do dnia 30 września. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu do tego dnia, naraża się on na grzywnę w wysokości co najmniej 1000 zł. Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że w 2017 r. wykryła nieprawidłowości w tym zakresie w trakcie blisko 2 tys. kontroli, a dotyczyły one ponad 24 tys. pracowników.

REKLAMA

Urlop tacierzyński w 2018 r.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu tacierzyńskiego w 2018 r.?

Urlop ojcowski 2018

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik, który jest ojcem wychowującym dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego. W celu skorzystania z urlopu należy spełnić przewidziane przez ustawę wymagania formalne. Na jaki wymiar urlopu ojcowskiego może liczyć pracownik-ojciec w 2018 roku?

Dni wolne od pracy w 2018 roku

W 2018 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko jedno święto wypada w sobotę, za którą pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego. Zobacz listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2018 roku.

Wymiar urlopu pracownika młodocianego

Ochrona młodocianego pracownika ze względu na jego właściwości psychofizyczne przejawia szczególnymi unormowaniami jego praw urlopowych między innymi w art. 205 k.p. Młodocianemu należy zapewnić przerwę w pracy, a także okres odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Czteroletni urlop górniczy również dla związkowców w 2017 r.

Przez senat została przyjęta ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W ramach nowelizacji czteroletni urlop górniczy będzie przysługiwał również związkowcom.

Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu

Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Urlop na żądanie w 2017 r.

Pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie wykorzystał w 2016 r. puli tych dni - od 1 stycznia 2017 r. stały się one zaległym urlopem wypoczynkowym, podlegającym planowaniu.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może ubiegać się o urlop bezpłatny. Wniosek musi złożyć na piśmie. Pracodawca, co do zasady, nie ma obowiązku wyrażenia na niego zgody.

Urlop ojcowski 2017

W 2017 roku nie zmieniają się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie ojcowskim?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy, tj. w wymiarze 30 lub 36 dni.

Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Związki zawodowe postulują o zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. Sprawdź, ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w 2016 roku.

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca

Od 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która rozszerzyła uprawnienia urlopowe w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracowników – ojców wychowujących dziecko. Jak przekazać urlop macierzyński ojcu dziecka?

Urlop macierzyński dla samotnego ojca

Weszły w życie zmiany dające prawo samotnym ojcom na skorzystanie z urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Samotni ojcowie, na których spada nie tylko obowiązek utrzymania rodziny, ale również objęcia samodzielnej opieki nad dziećmi, będą mogli w końcu skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego - przewiduje znowelizowana ustawa o świadczeniach pieniężnych, która weszła w życie 14 sierpnia.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców od 2016 r.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców mogą zacząć obowiązywać od początku 2016 r. Senackie komisje nie zaproponowały żadnych poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, która pomaga pracującym rodzicom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Urlop i zasiłek dla samotnych ojców podpisany przez Prezydenta

Urlop i zasiłek z tytułu urodzenia się dziecka będzie przysługiwał także samotnym ojcom. Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa została podpisana przez Prezydenta.

Korzystanie z dłuższych urlopów dla rodziców

Minęły dwa lata od wprowadzenia dłuższych urlopów dla rodziców. Tylko od początku tego roku skorzystało z nich 217 tys. osób.

Zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze dla samotnych ojców

Zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze dla samotnych ojców zostały 12 czerwca 2015 r. zaakceptowane przez Senat. Do zasiłku macierzyńskiego uprawniony będzie ojciec dziecka w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki.

Zmiany dot. urlopów i zasiłków dla ojców oraz zasiłków dla przedsiębiorców

Komisja zakończyła prace nad zmianami dotyczącymi wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka oraz przysługiwania mu w takich sytuacjach zasiłku macierzyńskiego. Projekt reguluje również zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Nowa regulacja ma na celu zlikwidowanie możliwości nadużyć.

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego

Prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Urlop przysługuje wyłącznie ojcowi wychowującemu dziecko. Kiedy mężczyzna spełnia wymogi uprawniające do urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski i zasiłek za czas urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski pojawił się w polskim Kodeksie pracy i zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Na początku ojciec dziecka mógł skorzystać z 7 dni wolnego. Obecnie urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Za czas urlopu należy się zasiłek macierzyński. Czy zasiłek będzie przysługiwał także prowadzącym działalność gospodarczą?

Dni wolne od pracy w 2015 r.

W 2015 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeżeli zaś uwzględnimy wszystkie weekendy oraz święta, liczba dni wolnych od pracy będzie wynosiła 113. Kiedy będzie najdłuższy weekend?

Kto może otrzymać urlop na poszukiwanie pracy?

Osoba, która straciła pracę, może w określonych przypadkach starać się o dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Za urlop na poszukiwanie pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Sprawdź, ile trwa taki urlop i kiedy pracownik może go uzyskać.

Urlop na poszukiwanie pracy

Pracownikowi, który odchodzi z pracy przy spełnieniu określonych przesłanek przysługują dni wolne. W tym czasie może on znaleźć nową pracę jeszcze przed ostatecznym zakończeniem poprzedniej.

Urlop zdrowotny nauczyciela – najważniejsze informacje

Urlop zdrowotny nauczyciela, zwany również urlopem na poratowanie zdrowia to szczególny przywilej, który przysługuje nauczycielom na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przyznawany jest on w celu przywrócenia pełnej zdolności do pracy. Dotyczy jedynie pracowników placówek publicznych.

Dłuższe urlopy wypoczynkowe – 35 dni urlopu

Już od 2015 roku możemy mieć dłuższe urlopy wupoczynkowe. Unia Europejska przygotowuje odpowiednią dyrektywę o ich wydłużeniu. Czy zamiast 26 dni będzie przysługiwało aż 35 dni urlopu wypoczynkowego?

Bezpłatny urlop wychowawczy

Bezpłatny urlop wychowawczy udzielany jest pracownikowi na jego wniosek, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar tego bezpłatnego urlopu wychowawczego wynosi aż 36 miesięcy. Przesłanką udzielenia urlopu jest m.in.: uzyskanie przynajmniej sześciomiesięcznego stażu pracy.

Urlopy dla rodziców z tytułu urodzenia dziecka

Z tytułu urodzenia dziecka jego rodzicom przysługują dodatkowe uprawnienia urlopowe. Kodeks pracy przewiduje, że rodzice dziecka mogą skorzystać z urlopów takich jak m. in.: podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński, urlop wychowawczy, rodzicielski i ojcowski. Za czas przebywania na urlopie dla rodziców przysługuje zazwyczaj prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, spełniającego określone w Kodeksie pracy warunki i stanowi zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich wniosków i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Udzielenie urlopu bezpłatnego

Pracownik ma prawo zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, zaś samo jego udzielnie zależy de facto od dobrej woli pracodawcy. Kwestia zasad udzielenia urlopu bezpłatnego oraz dopuszczalności jego udzielenia została określona w przepisach Kodeksu pracy.

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Kiedy należy się urlop macierzyński ojcu dziecka?

Urlop macierzyński uregulowany jest w art. 182 kodeksu pracy. Po zmianach zaproponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej urlop macierzyński będzie przysługiwał także ojcu dziecka. Zgodnie z planami resortu pracy uprawnienia pracownika-ojca do urlopu macierzyńskiego mają być niezależne od praw przysługujących matce.

Świadczenie urlopowe 2014

Świadczenie urlopowe (nie dofinansowanie do wypoczynku z zfśs, tzw. wczasy pod gruszą) to dodatkowe świadczenie przysługujące zatrudnionemu z tytułu korzystania z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni. W 2014 roku maksymalna wysokość świadczenia urlopowego wynosi 1093, 93 zł.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Urlop macierzyński przed porodem

Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

Dodatkowe dni wolne za święta przypadające w soboty w 2015 roku

Zgodnie z wyrokiem TK z października 2012 roku za każde święto przypadające w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy przysługuje dodatkowy dzień wolny. W 2015 roku aż dwa, z trzynastu ustawowo wolnych od pracy dni przypadają w sobotę – 15 sierpnia oraz 26 grudnia.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem tematem kwietniowej „Narady rodzinnej”

„Narada rodzinna” jest rządowym programem wsparcia dla rodziny. W miesiącu kwietniu „Narada rodzinna” koncentruje się wokół tematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem. Internauci mają możliwość uzyskania praktycznych informacji o uprawnieniach, z jakich może skorzystać rodzic, tj. o urlopie macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym.

Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka

Urlop okolicznościowy to płatne zwolnienie pracownika, przewidziane przepisami prawa, przysługujące z tytułu wystąpienia szczególnych okoliczności o charakterze osobistym, np. śmierci dziadka. Udzielenie urlopu okolicznościowego uzasadnia np. ślub, pogrzeb lub narodziny dziecka. Co zrobić, by uzyskać urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią dziadka?

Urlop ojcowski żołnierza zawodowego

Urlop ojcowski to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego nowelizacją kodeksu pracy z 1 stycznia 2010 roku. Od 5 grudnia 2013 roku także żołnierze zawodowi mają możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to dodatkowa możliwość pracownika by uzyskać dzień wolny po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jak długo trwa urlop bezpłatny, w jakim trybie i w jakich okolicznościach jest udzielany?

REKLAMA