REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2015, Prawo wyborcze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Co zmienia w prawie wyborczym?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. - My umożliwiamy obywatelom korzystanie ze swojego podstawowego prawa, prawa wyborczego. Kodeks wyborczy, który przyjęliśmy, zakłada tylko kilka istotnych zmian, które oznaczają podwyższenie frekwencji wyborczej – mówił w dzisiaj w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller.

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia praw i wolności obywateli. RPO o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Chociaż intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu.

Wynagrodzenie Prezydenta RP 2015

Wynagrodzenie Prezydenta RP w 2015 r. wynosi 17 664, 6 zł w części zasadniczej wraz z dodatkiem funkcyjnym. Całości dopełniają także dodatkowe benefity takie jak np. prawo do korzystania z państwowych lokali służących do celów mieszkaniowych czy wyposażenie w garnitury.

Wybory prezydenckie za granicą

II turę wyborów prezydenckich za granicą wygrał Andrzej Duda, który uzyskał 55,93 procent głosów. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 44,07 wyborców.

REKLAMA

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

Andrzeja Duda zdobywając w niedzielnej II turze wyborów 51,55 proc. głosów został wybrany na prezydenta - ogłosiła w poniedziałek PKW podając oficjalne wyniki głosowania. Konkurenta Dudy, urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców.

Andrzej Duda prezydentem

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52,0 proc. głosów.

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich za granicą

Jak zagłosować w II turze wyborów prezydenckich za granicą? Szczegółowe wyjaśnienia na temat zasad głosowania poza granicami kraju ujęte są w informacji Państwowej Komisji Wyborczej z 4 lutego 2015 r. o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.

Głosowanie korespondencyjne w II turze wyborów prezydenckich

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego do dnia 27 kwietnia 2015 r., może po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę w urzędzie gminy, w której wpisany jest do rejestru wyborców do dnia 14 maja 2015 r.

REKLAMA

Wybory prezydenckie - oficjalne wyniki w poniedziałek?

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich mogą być znane w poniedziałek wieczorem. Komisja poda oficjalne wyniki po otrzymaniu wszystkich papierowych protokołów z komisji obwodowych i okręgowych i ponownym ich przeliczeniu.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Dzień wolny za pracę w komisji wyborczej

Zgodnie z Ustawą Kodeks wyborczy, członkowi komisji wyborczej, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje prawo do 5 dni zwolnienia od pracy, ale bez prawa do wynagrodzenia. Za czas takiej nieobecności pracownik zachowuje jednak inne prawa pracownicze, tj. prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy.

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej w wyborach prezydenckich 2015

W maju odbędą się wybory prezydenckie, bardzo ważne polityczne wydarzenie 2015 r. Oprócz kwestii ustrojowych aktualne stają się sprawy wynagrodzenia członków komisji wyborczych. Reguluje je PKW w drodze uchwały. Nabór kandydatów na członków komisji prowadzą komitety, które zarejestrowały kandydatów na Prezydenta. Prace nadzorują delegowani przez komitety mężowie stanu.

Wybory prezydenckie 2015 z nowym dowodem osobistym

MSW przypomina, iż podczas wyborów w 2015 roku brak adresu wyborcy nie ma wpływu na ustalenie jego tożsamości. W nowym dowodzie osobistym nadal pozostanie numer ewidencyjny PESEL.

Prawo wyborcze 2015

Zmiany w prawie wyborczym w 2015 roku to jeden z głównych punktów 81. posiedzenia Sejmu (3-5 grudnia 2014 roku). Posłowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz rozważą możliwość łączenia mandatu senatora z funkcją wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Wybory prezydenckie 2015 – kandydaci

Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się najprawdopodobniej – zgodnie z Kodeksem Wyborczym i ze zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – 10 lub 17 maja. Kto będzie kandydował w wyborach? Kiedy poznamy oficjalnych kandydatów na prezydenta RP?

Referendum lokalne w szpitalu

Referendum lokalne będzie przeprowadzane – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o referendum lokalnym - także w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczym. Zmiany w organizacji referendum lokalnego nie obejmą domów studenckich i ich zespołów.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Już 12 listopada 2014 roku (w środę) mija termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Termin wyborów prezydenckich w 2015 roku

Wybory prezydenckie w Polsce organizowane są raz na pięć lat. Najbliższe głosowanie na prezydenta odbędzie się w 2015 roku. Realny termin wyborów prezydenckich to 10 lub 17 maja 2015 roku.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców to główna zmiana wprowadzona nowelizacją ustawy Kodeks wyborczy. Zmiany w zakresie powszechnego głosowania korespondencyjnego przyjął Senat podczas 57. posiedzenia - 2 i 3 lipca 2014 roku.

Głosowanie korespondencyjne - zmiany w Kodeksie wyborczym

Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zmianami w Kodeksie wyborczym zajmie się Sejm.

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Zmiany w kodeksie wyborczym

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie Kodeks wyborczy. Prace Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach koncentrują się głównie wokół głosowania korespondencyjnego oraz uprawnień mężów stanu.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r. nie jest jeszcze znana. Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się po raz pierwszy nie na podstawie ustawy o wyborze Prezydenta RP a w oparciu o Kodeks wyborczy. Z jaką datą pójdziemy do urn w 2015 roku?

Wybory do europarlamentu 2014 – głosowanie niepełnosprawnych

Wybory do europarlamentu odbędą się już 25 maja 2014 roku. Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku przez ustawę Kodeks wyborczy osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego i wziąć udział w eurowyborach.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

„Na czym polega głosowanie korespondencyjne?” to pytanie, które pada coraz częściej w kontekście wyborów samorządowych 2014. Co zrobić, by móc głosować korespondencyjnie? Jak przygotować się do korespondencyjnego udziału w głosowaniu? Czy każdy może głosować korespondencyjnie? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady głosowania korespondencyjnego.

Rejestr wyborców a obowiązek meldunkowy

Rejestr wyborców stanowi wykaz osób, które stale zamieszkują na terenie danej gminy i są uprawnione do udziału w wyborach. Stanowi formalną podstawę dla udziału w głosowaniu. Jak sprawdzić treść rejestru wyborców? Jak dopisać się do listy wyborców?

Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Będą to pierwsze wybory samorządowe organizowane na podstawie kodeksu wyborczego. Komu i na jakich zasadach przysługuje bierne prawo wyborcze, tzw. prawo wybieralności? Kto może zostać wybrany radnym w wyborach samorządowych? Kto na mocy ustawy pozbawiony został prawa wybieralności?

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach samorządowych to możliwość udziału w głosowaniu. Czynne prawo wyborcze wyborcy zrealizują 16 listopada 2014 roku. Komu i na jakich zasadach przysługuje czynne prawo wyborcze?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Dopisanie do spisu wyborców - w Warszawie urzędy będą otwarte dłużej

Dzisiaj (4 października) jest ostatni dzień, w którym można dopisać się do spisu wyborców. Z tego względu urzędy dzielnicowe w Warszawie będą otwarte aż do godziny 19.00.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku poza terytorium kraju: za granicą lub na polskim statku morskim jest możliwe. W związku z zaplanowanymi na październik 2015 roku wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach można wziąć w nich udział.

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Czy cudzoziemiec może głosować w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może wziąć w nich udział? Czy możliwe jest głosowanie cudzoziemców? Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych?

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest gdy żaden z kandydatów na Prezydenta nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów. Taka sytuacja miała miejsce po ogłoszeniu oficjalnych i całościowych wyników wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Już w najbliższych wyborach prezydenckich - 2015, samorządowych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 2014 możliwe będzie oddanie głosu za pośrednictwem pełnomocnika. Głosowanie przez pełnomocnika to realizacja uprawnień gwarantowanych w Konstytucji.

Kto może głosować w wyborach do rad powiatu

Powiat to wspólnota ludzi mieszkających na danym terytorium. Dlatego też w sprawach istotnych dla danej społeczności wypowiada się ona w wyborach powszechnych. W drodze wyborów powszechnych ustala się również skład rady powiatu. Kto jednak może brać udział w takich wyborach?

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Pozbawienie praw wyborczych

Kogo można pozbawić praw wyborczych?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie, na mocy Konstytucji oraz ustawy Kodeks wyborczy, organizowane są raz na pięć lat. Urząd prezydenta pojawił się w Polsce wraz z wprowadzeniem ustroju republikańskiego, po I wojnie światowej. Pierwszym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz.

REKLAMA