REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypłata środków z PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

PPK - deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat straci ważność z końcem lutego 2023

PPK - deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat niedługo straci ważność.

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.

Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

REKLAMA

Warto poczekać z wypłatą środków z PPK

Wypłata środków z PPK po 60. roku życia - czy warto poczekać?

Rezygnacja uczestnika z PPK a zgromadzone środki

Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat nie ma wpływu na już zgromadzone środki. Jakie są konsekwencje rezygnacji? Jaki jest cel PPK? Na czym polega zwrot środków?

Z PPK łatwiej kupić mieszkanie

PPK - łatwiej kupić mieszkanie dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym. Na czym polega wypłata z PPK na cele mieszkaniowe?

Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

REKLAMA

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Instytucje finansowe PPK posiadają wspólne cechy, takie jak wymóg kapitałowy, doświadczenie i zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty. Są nimi fundusze inwestycyjne i emerytalne. Wyjątek stanowi Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Zwrot środków z PPK i wypłata w trudnych sytuacjach życiowych

Środki gromadzone w ramach PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Przed 60 rokiem życia można dokonać zwrotu oszczędności bez podawania przyczyny oraz wypłaty w trudnych sytuacjach życiowych.

Poważne zachorowanie a wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK

W razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ile oszczędności można wypłacić i na jakich warunkach? Gdzie złożyć wniosek o wypłatę? Czy wypłacone środki trzeba zwrócić?

Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Co do zasady celem oszczędzania w PPK jest zabezpieczenie finansowe na czas obniżonej aktywności zawodowej i wypłata po 60 roku życia. Można jednak wypłacić te środki wcześniej. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Jak wcześniej wypłacić pieniądze z PPK?

Co do zasady środki zgromadzone w PPK wypłaca się po osiągnięciu 60 roku życia. Można zrobić to wcześniej bez podawania przyczyny. Jak wypłacić pieniądze z PPK?

Środki z PPK jako wkład własny przy zakupie mieszkania

Środki z PPK można przeznaczyć na wkład własny przy zakupie mieszkania. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Czy trzeba zapłacić podatek?

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania - zwolnienie z PIT

Zgodnie z indywidualną interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kilkukrotna wypłata środków z jednego rachunku uczestnika PPK związana z poważnym zachorowaniem jego, małżonka lub dziecka skutkuje zwolnieniem z PIT.

Dlaczego oszczędzać w PPK?

Pierwszym argumentem potwierdzającym, że warto oszczędzać w PPK jest zagwarantowanie prywatności gromadzonych środków. Oznacza to swobodne dysponowanie pieniędzmi z PPK, które ponadto podlegają dziedziczeniu. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto oszczędzać w PPK.

Kupno mieszkania za pieniądze z PPK

Ustawa o PPK dopuszcza możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania. Można to zrobić tylko do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania?

Jaką kwotę można zaoszczędzić w PPK?

Sprawdź, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach PPK. Pamiętaj, że państwo dopłaci do Twoich oszczędności w postaci dopłaty powitalnej i dopłaty rocznej. PFR Portal PPK podaje przykładową kalkulację wypłat z PPK.

PPK czyli jak podnieść wysokość swojej emerytury

Przewiduje się, że za 30 lat emerytura wyniesie około 30% ostatniej pensji. Jak podnieść wysokość świadczenia emerytalnego? Jednym ze sposobów jest PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

PPK to nie OFE

Zdaniem ekspertów do PPK przystąpi około 50% uprawnionych. Rząd zakłada 75%. Należy jednak wziąć pod uwagę brak zaufania Polaków do państwa za sprawą OFE. Mimo że PPK to nie OFE, gromadzenie oszczędności za pomocą instytucji powołanej przez państwo wciąż spotyka się ze sceptycyzmem społeczeństwa.

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

PPK - bezpłatne szkolenia

Szkolenia o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) są obecnie bardzo popularne. Nie każdy wie, że podmiot powołany ustawą do rozpowszechniania wiedzy o PPK, czyli PFR Portal PPK Sp. z o.o., prowadzi takie szkolenia. Są one bezpłatne i dla każdego, a przekazywana wiedza jest pewna. Pochodzi bowiem wprost ze źródła.

Kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach

Od 1 lipca 2019 r. rozpoczyna się przystępowanie do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) przez największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób. Urzędnicy PIP i ZUS, jak ostrzega ekspert Grant Thornton, będą prowadzali kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK staje się faktem. Prezydent RP podpisał dziś (7 czerwca 2019 r.) ustawę, która ponadto rozszerza katalog osób zatrudnionych. Co jeszcze zmienia nowelizacja?

Pracownicze Plany Zdrowotne jak PPK?

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje utworzenie na wzór PPK Pracowniczych Planów Zdrowotnych. Byłyby to dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, na podstawie którego pracownicy mogliby otrzymywać ulgi podatkowe i premie.

13 instytucji finansowych oferuje PPK

13 instytucji finansowych oferuje PPK, a więc znajduje się w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jakie podmioty zgłosiły chęć prowadzenia rachunków pracowników w ramach PPK?

Ewidencja PPK - 3 nowe instytucje finansowe

W ewidencji PPK pojawiły się 3 nowe instytucje finansowe oferujące swoje usługi w ramach programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Wpisane zostały: Nationale-Nederlanden PTE, TFI Allianz, PKO TFI.

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK zostało uchwalone przez Sejm dnia 16 maja 2019 r. Nowela ustawy o PPK zakłada również rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych.

PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?

Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika?

Dziedziczenie PPK

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Jak liczyć 3 miesiące zatrudnienia pracownika w rozumieniu ustawy o PPK?

Ustawa o PPK nakłada na pracodawcę obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia. Jak liczyć okres zatrudnienia w danym podmiocie? Czy należy brać pod uwagę poprzednie okresy pracy dla jednego pracodawcy?

Planowane zmiany w ustawie o PPK

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Planuje się zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK i uproszczenie systemu PPK.

Podatek od niektórych instytucji finansowych - nowy wzór deklaracji FIN-1 od sierpnia 2019 r.

Deklaracja w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych FIN-1 zostanie dostosowana do zmian, które wprowadza ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Nowy wzór deklaracji będzie miał zastosowanie począwszy od rozliczenia za lipiec 2019 r., a zatem pierwsza deklaracja podatkowa według nowego wzoru powinna zostać złożona do 25 sierpnia 2019 r.

PZU bez opłat za pierwszy rok zarządzania funduszami w ramach PPK

PZU deklaruje zarządzanie funduszami w ramach PPK przez pierwszy rok bez opłat. Pracodawcy, którzy zdecydują się podpisać umowę o zarządzanie z PZU, będą mogli liczyć na darmowe zarządzanie przez 12 miesięcy, licząc od 1 lipca 2019 r.

6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Gdzie znaleźć oferty instytucji finansowych? Czy sam uczestnik może zmienić fundusz zdefiniowanej daty? Czy instytucja finansowa może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie?

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

Brak wpłat na PPK - nawet milion złotych kary!

Pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników muszą przygotować się do wdrożenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o PPK grozi wysokimi karami finansowymi. Za brak wpłat na PPK można zapłacić nawet milion złotych kary.

PPK każdemu się opłaca - a komu najbardziej? (wywiad)

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK opłaca się każdemu. Kto skorzysta najbardziej? Czy w związku z nową ustawą wynagrodzenia pracownicze ulegną obniżeniu? Jakie obowiązki będą ciążyły na pracodawcach? Ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki PPK? Na te i inne pytania odpowiada Robert Zapotoczny, Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracownika, pracodawcy i państwa

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych przyniesie korzyści pracownikom, pracodawcom i państwu. Umożliwi przede wszystkim uzupełnienie niskich emerytur gwarantowanych przez system emerytalny, wpłynie na ożywienie rynku pracy oraz zwiększy potencjał rozwoju i stabilności polskiej gospodarki.

PPK - możliwe korzyści i szansa na powodzenie

W lipcu pierwsi pracodawcy zostaną objęci PPK. Już teraz rodzi się wiele wątpliwości dotyczących nowego dobrowolnego programu oszczędzania na emeryturę. Jakie są możliwe korzyści z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy jest szansa na powodzenie PPK?

PPK - możliwe korzyści i szansa na powodzenie

W lipcu pierwsi pracodawcy zostaną objęci PPK. Już teraz rodzi się wiele wątpliwości dotyczących nowego dobrowolnego programu oszczędzania na emeryturę. Jakie są możliwe korzyści z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy jest szansa na powodzenie PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co koniecznie trzeba wiedzieć

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od1 stycznia 2019 r. weszła w życie. Jednak dopiero od 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać uruchomione w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na PPK mają być przelane na konta uczestników pod koniec 2019 roku. Czy warto przystąpić do PPK? Eksperci Esaliens TFI wybrali 10 najważniejszych informacji dla przyszłego uczestnika informacji o PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co koniecznie trzeba wiedzieć

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od1 stycznia 2019 r. weszła w życie. Jednak dopiero od 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać uruchomione w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na PPK mają być przelane na konta uczestników pod koniec 2019 roku. Czy warto przystąpić do PPK? Eksperci Esaliens TFI wybrali 10 najważniejszych informacji dla przyszłego uczestnika informacji o PPK.

PPK - pierwsze składki w listopadzie 2019

Pierwsze składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) trafią na konta pracowników w listopadzie 2019 r. Pierwsi pracodawcy przystąpią do programu oszczędzania pieniędzy już w lipcu. Szacuje się, że będzie to około 2 tys. podmiotów, a do PPK przystąpi 75% uprawnionych.

REKLAMA