REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy, Raty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rabat lub przecena ułatwiają sprzedaż telewizorów i pralek. Konsumenci poszukują ponadto sprzętu elektronicznego łatwego w obsłudze

Polscy nabywcy sięgający po elektronikę konsumencką wciąż w pierwszej kolejności kierują się ceną. Ekologia pozostaje istotna, ale znaczenie ma najczęściej wówczas, gdy pozwala wygenerować oszczędność pieniędzy.

Teraz można odroczyć płatność za zakupy o wartości nawet 5 tys. zł. Na dodatek można rozłożyć je na raty

Płatności odroczone czyli usługa kup teraz zapłać później – BNPL, zyskują coraz więcej zwolenników, ci zaś otrzymują od dostawców usługi coraz to nowe opcje ułatwiające płacenie za zakupy w tej formie i to na coraz większą skalę.

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Jak wypowiedzenie umowy spółki wpływa na korektę przychodu komandytariusza?

W artykule omawiana jest kwestia korekty przychodu komandytariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, w przypadku sprzedaży udziałów przed końcem okresu rozliczeniowego. W interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z  20 czerwca 2023 r. stwierdzono, że taka sytuacja nie będzie stanowiła przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za okres rozliczeniowy.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Płatności odroczone za zabiegi zdrowotne coraz popularniejsze

Płatności odroczone. Od początku 2023 roku z płatności odroczonych za zabiegi i usługi zdrowotne miesięcznie korzysta już średnio 3,5 tys. osób. To znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem – wynika  z danych firmy LM PAY SA, lidera na rynku finansowania usług zdrowotnych w Polsce. 

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2023

Umowa zlecenia wygasa na ogół przez wykonanie zleconej czynności – zdarzają się jednak sytuacje kiedy trzeba wypowiedzieć umowę. Jak to zrobić? Czy każdą umowę zlecenia można wypowiedzieć? Czy za wypowiedzenie grożą jakieś konsekwencje prawne?

Jak liczyć terminy na poinformowanie pracownika o zmniejszeniu jego etatu lub pensji [przykład]

Jak liczyć terminy przy wypowiedzeniu zmieniającym?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Zaległy urlop zwalnianego pracownika niezdolnego do pracy [2023]

Czy pracownikowi, który stracił pracę z uwagi na brak zdolności do jej świadczenia, można w okresie wypowiedzenia udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Wypowiedzenie umowy pracownika samorządowego a koszty szkoleń

Czy pracownika samorządowego po wypowiedzeniu umowy o pracę można obciążyć kosztami szkolenia?

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?

Ustawa prawo bankowe oraz ustawa o kredycie hipotecznym przewidują trzydziestodniowy podstawowy termin na wypowiedzenie przez bank kredytu hipotecznego. Kredytodawca nie może wypowiadać umowy zbyt szybko. Orzecznictwo wskazuje, że nieuzasadnione będzie np. wypowiedzenie umowy po niezapłaceniu przez klienta jednej raty. Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadziła dodatkowe rozwiązania, która chronią kredytobiorcę.

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania

Chcąc wypowiedzieć umowę najmu mieszkania należy zachować terminy zgodne z Kodeksem cywilnym. Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

Umowa o pracę na czas określony - jakie zmiany w 2022 roku przewiduje projekt Kodeksu pracy? Co z wypowiadaniem umów terminowych?

ZUS - informacja o rocznym rozliczeniu konta

ZUS udostępnia na PUE informację o rocznym rozliczeniu konta. Jeśli prowadzisz firmę, sprawdź rozliczenie z ZUS. Co w przypadku niedopłaty lub nadpłaty?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – przepisy, forma prawna, powody

Wypowiedzenie umowy to formuła prawna pozwalająca na zakończenie najmu mieszkania. Są różne powody, dla których zarówno najemcy jak i wynajmujący chcieliby zakończyć umowę najmu mieszkania. Zmieniło się miejsce pracy lub nauki najemcy, koszty najmu stały się zbyt wysokie albo wynajmujący chciałby korzystać z nieruchomości w inny sposób czy też myśli o jej sprzedaży. To jak może wyglądać wypowiedzenie, a także jaki czas trwać może wynikać zarówno z treści zawartej umowy najmu, jak i z ogólnie obowiązujących przepisów prawa. Nie wszystkie kwestie umowa najmu może traktować w sposób dowolny, dlatego warto wiedzieć jak wygląda od strony formalnej wypowiadanie umów najmu zarówno z perspektywy najemcy jak i wynajmującego lokal mieszkalny.

Reorganizacja struktury szkoły i związana z tym likwidacja stanowiska

W związku z licznymi zmianami struktury pracy w szkole przewidujemy likwidację jednego stanowiska sprzątaczki oraz stanowiska referenta. Wszyscy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni są na czas nieokreślony. Jakie regulacje obowiązują szkołę przy wypowiadaniu takich umów?

Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jak można rozwiązać umowę zgodnie z Kodeksem pracy? Jest 5 sposobów. Stosunek pracy rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta. Może dojść również do wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy oraz 3-miesięcznej nieobecności w pracy z powodu aresztowania.

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji (COVID-19)

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji od 24 czerwca 2020 r. przysługuje pracodawcom. Tę możliwość wprowadziły przepisy ustawy covidowej. W związku z tym do RPO napływają liczne skargi.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Zadłużenie w ZUS - sposoby spłaty

Zadłużenie w ZUS można sprawdzić na PUE ZUS. Płatnik może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty lub odstąpienie od naliczania odsetek za 2020 r. Jakie są sposoby spłaty zadłużenia?

Zadłużenie w ZUS i formy spłaty - informacja dla płatników

Zadłużenie w ZUS należy opłacić do 30 listopada 2020 r. wraz z odsetkami. Jak obliczyć odsetki? Jakie są dostępne formy spłaty długu? Czy można rozłożyć go na raty? ZUS przesyła w tym temacie informacje do płatników składek.

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku jednak gdy będzie to pozorne działanie służące jedynie pozbyciu się pracownika, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem jego ponownego zatrudnienia.

Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia

Chcemy zminimalizować ryzyko nadpłaty środków socjalnych podczas robienia ich ostatecznej korekty na koniec 2020 r. Czy obliczając drugą ratę odpisów na zfśs, którą nasza jednostka przekaże do 30 września, można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. oraz planowane zmiany kadrowe, mające nastąpić do końca roku? - pyta Czytelniczka z Mławy.

Do 30 września 2020 r. należy przekazać II ratę odpisu na zfśs

Pracodawcy, którzy w 2020 r. mieli obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać do 30 września 2020 r. na rachunek funduszu pozostałą kwotę odpisu podstawowego i ewentualne zwiększenia. Podmioty, które utworzyły fundusz dobrowolnie, środki na jego działalność mogą przekazać w innym dowolnie ustalonym terminie, przy czym również na wyodrębnione konto funduszu. W 2020 r. maksymalna podstawa odpisu wynosi 4134,02 zł.

Czy można odwołać ze stanowiska pracownicę w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownica, zatrudniona na podstawie powołania na wyższym stanowisku w służbie cywilnej, jest w ciąży, co potwierdza przedłożone przez nią zaświadczenie lekarskie. Czy można ją odwołać z funkcji podczas zwolnienia lekarskiego?

Koronawirus - które firmy będą zwalniać pracowników?

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację finansową polskich firm. Najbardziej negatywnie wypowiadają się mikrofirmy. Chcą jednak utrzymać poziom zatrudnienia. Które firmy będą zwalniać pracowników?

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Rozłożenie składek ZUS na raty - wniosek RSR, dokumenty

W przypadku problemów z terminowym opłacaniem składek w ZUS możliwe jest rozłożenie należności na raty. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy złożyć wniosek RSR. Jakie jeszcze dokumenty należy w tym celu złożyć?

Składki ZUS - jak rozłożyć je na raty?

Istnieje możliwość rozłożenia składek ZUS na raty. Wówczas ZUS zawiesi również prowadzone postępowanie egzekucyjne. Kto może ubiegać się o rozłożenie spłaty należności na raty? Jak to zrobić?

Co można zrobić z zaległościami w składkach ZUS? - rozwiązania z Tarczy i inne oferowane przez ZUS

ZUS wylicza w punktach, co można zrobić z zaległościami w opłacaniu składek ZUS. Dostępne są rozwiązania z Tarczy antykryzysowej bądź z ulgi oferowane przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty i umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiąc (wniosek ZUS RDS)

Płatnik składek, którego wiąże umowa o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowa o odroczeniu terminu płatności, może wystąpić o zawieszenie jej realizacji na okres 3 miesięcy. Jeśli nie może zrealizować wspomnianych umów ze względu na kryzys wywołany koronawirusem (COVID-19), ma możliwość złożenia wniosku ZUS RDS.

Nienależnie pobrane dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - ulgi w spłacie

Przy spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne przysługują ulgi. Na czym polegają?

Czy można wypowiedzieć umowę na zastępstwo pracownikowi, który choruje

PYTANIE: W dniu 23 kwietnia 2018 r. zawarto umowę o pracę na zastępstwo do czasu powrotu nieobecnego pracownika. Osoba zastępująca długotrwale choruje, co reorganizuje poprawne funkcjonowanie zakładu pracy. Czy z pracownikiem zatrudnionym na zastępstwo można rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Pozbycie się lokatora po wypowiedzeniu umowy najmu

W jaki sposób pozbyć się lokatora po wypowiedzeniu mu umowy najmu? Czy właścicielowi mieszkania przysługuje odszkodowanie?

Wręczenie wypowiedzenia nauczycielowi przebywającemu na świadczeniu rehabilitacyjnym lub urlopie dla poratowania zdrowia

Z powodu zmniejszenia liczby oddziałów szkolnych wystąpiła konieczność redukcji zatrudnienia. Jeden z nauczycieli był zatrudniony przez mianowanie i otrzymał wypowiedzenie przed 31 maja 2019 r. Osoba ta przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem w drodze do pracy i od 6 maja pobierała świadczenie rehabilitacyjne. Czy osobie przebywającej na świadczeniu rehabilitacyjnym można wręczyć wypowiedzenie? Czy w przypadku zamiaru wręczenia wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły zawsze powinien zawiadomić reprezentującą nauczyciela zakładową organizację związkową, nawet gdy nauczyciel nie należy do związków? Czy doręczenie wypowiedzenia następuje po zakończeniu ewentualnych negocjacji ze związkami? Czy nie byłoby korzystniej przenieść tę osobę w stan nieczynny od września 2019 r.? Czy ponadto w omawianej sytuacji można wręczyć wypowiedzenie nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia?

Brak pouczenia o możliwości restrukturyzacji zadłużenia a wypowiedzenie kredytu

Banki, jako profesjonalne podmioty na rynku usług finansowych, zobligowane są w stosunkach ze swoimi klientami, zwłaszcza konsumentami będącymi osobami fizycznymi, do zachowania szczególnej dbałości o przestrzeganie regulujących ich działalność przepisów. Choć w umowach pożyczek czy kredytów kredytobiorcy oświadczają, że znany jest im skutek w postaci możliwości wypowiedzenia umowy przez bank w przypadku wystąpienia opóźnienia w spłacie, to jednak samo opóźnienie nie stanowi wystarczającej przesłanki do skutecznego dokonania wypowiedzenia.

Umowa na okres próbny 2020 – wzór

Umowa na okres próbny zawierana jest jako pierwsza z umów z danym pracownikiem w celu sprawdzenia go na konkretny stanowisku pracy. Zgodnie z aktualnym na 2020 r. Kodeksem pracy trwa maksymalnie 3 miesiące i można ją wypowiedzieć. Jak wygląda wzór umowy o pracę na okres próbny?

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego – negocjacje wynagrodzenia od 1 września 2019 r.

Projekt ustawy wyłączający dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia za pracę przewiduje negocjacje stron umów dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia. Przepisy przejściowe mają wejść w życie 1 września 2019 r. Dotyczą umów zawieranych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych i innych.

Czy opóźnienie w spłacie kredytu wystarczy do wypowiedzenia umowy przez bank?

Sąd Okręgowy w Olsztynie przypomniał bankowi, że dla skutecznego wypowiedzenia umowy pożyczki (kredytu) wystarczającą przesłanką nie jest opóźnienie w jej spłacie. Zwrócił również uwagę na przepisy, regulujące procedurę wypowiadania takich umów.

Rozłożenie składek ZUS na raty

W trudnych sytuacjach przedsiębiorcy mogą ubiegać się o rozłożenie na raty płatności składek. ZUS często jednak skutecznie im to utrudnia.

Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.

REKLAMA