REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie, Pracownicy samorządowi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucja w kodeksie pracy: staż pracy na lepszych warunkach. Czy dzięki temu wzrosną groszowe emerytury z ZUS

Ministerstwo pracy na początku 2024 roku obiecało zająć się emeryturami groszowymi. Szukając sposobu na rozwiązanie problemu, dłużej skupiło się na problemie stażu pracy, w efekcie czego emerytury groszowe zeszły na dalszy plan, a na pierwszy ogień idzie staż pracy.

 

Czy w czasie wypowiedzenia umowy trzeba pracownikowi zrefundować zakup okularów? Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca.

Okres wypowiedzenia to czas, w którym strony stosunku pracy nie wiążą już ze sobą swoich planów. Z jednej strony, pracownik ma mniejszą motywację do angażowania się w wykonywanie swoich obowiązków, z drugiej, pracodawca wie, że nie ma już sensu „inwestować” w pracownika. Jednak dopóki stosunek pracy trwa, obie jego strony mają swoje prawa i obowiązki.

Nagroda jubileuszowa w budżetówce. Komu przysługuje, jak ustalać wysokość i kiedy wypłacać nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia osoby uprawnionej do nagrody jubileuszowej.

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września 2023

Wielu zastanawia się czy zaległy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać do 30 września 2023 r.? A co jeśli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy? Co z niewykorzystanym urlopem na wypowiedzeniu?

REKLAMA

Czy w okresie wypowiedzenia mam prawo do świadczeń z ZFŚS? [PIP odpowiada]

Znajduję się w okresie wypowiedzenia i według pracodawcy nie mogę skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czy jest to prawidłowe działanie?

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce

Na jakich zasadach można przenieść pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce, zgodnie z rozwiązaniami tarczy antykryzysowej?

Swoboda wójta przy wyborze na stanowisko urzędnicze

Fakt zdobycia przez kandydata na stanowisko urzędnicze największej liczby punktów w postępowaniu konkursowym nie oznacza obowiązku jego zatrudnienia. Organ może dokonać oceny przedstawionych mu kandydatur, w tym zatrudnić osobę, która nie uzyskała najwyższej liczby punktów, a nawet nie zatrudnić żadnego z kandydatów.

Zaświadczenie o niekaralności w aktach osobowych pracownika samorządowego

Czy zaświadczenie o niekaralności można przechowywać w aktach osobowych pracownika samorządowego?

REKLAMA

Obniżenie wynagrodzenia wójta a okres wypowiedzenia

Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego obniżenie wynagrodzenia wójta powinno nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Rozporządzenie obniżające wynagrodzenie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast już obowiązuje

Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe stawki wynagrodzenia pracowników samorządowych wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku (1).

Czy przestępca może zostać wójtem?

Przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o pracownikach samorządowych są ze sobą sprzeczne. O ile bowiem pierwsza ustawa umożliwia start w wyborach na wójta osobom skazanym na inną niż pozbawienie wolności karę, o tyle przepisy drugiej nie pozwalają na nawiązanie stosunku pracy w urzędzie gminy z osobą skazaną prawomocnie na jakąkolwiek karę.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2018 - nowe rozporządzenie opublikowane

Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych 17 maja 2018 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy przewidują obniżenie pensji osób zarządzających w samorządach.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2018

Od 1 lipca 2018 r. będą obowiązywały zmiany w wysokości wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pensje osób zarządzających w samorządach zostaną obniżone o dwadzieścia procent.

Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika, który przez część skróconego okresu wypowiedzenia przebywał na urlopie wychowawczym

Pracodawca, w związku z likwidacją prowadzonej działalności, w kwietniu 2018 r. wypowiedział umowę o pracę pracownikowi pracującemu na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy. Zatrudniony ma udzielony urlop wychowawczy od 1 marca do 10 lipca 2018 r. Obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który został skrócony do 1 miesiąca - upłynie on 31 maja br., zamiast 31 lipca 2018 r. Czy pracownikowi należy się odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2018/2019

Do końca 2018 r. pracownicy samorządowi zachowają swoje dotychczasowe wynagrodzenia. Niektórzy podwyżki mają otrzymać na początku 2019 r. Kto może liczyć na wzrost pensji?

Czy przemęczenie spowodowane wykonywaniem dodatkowej pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik regularnie jest w pracy wyraźnie przemęczony. Nie wynika to z nadmiaru pracy, ale raczej z jego aktywności poza pracą. Wiemy, że ma inne zajęcia zarobkowe, które wiążą się z pracą w późnych godzinach nocnych. Czy możemy w jakiś sposób ograniczyć możliwość podejmowania dodatkowej pracy przez pracownika? Jeżeli nie, to czy jego ciągłe przemęczenie spowodowane dodatkową pracą może być podstawą nałożenia kar porządkowych albo przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych 2018 - aktualny akt prawny

Publikujemy aktualny tekst Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy

Służba zdrowia ma poważne problemy. Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy. Czy będzie miał kto Nas leczyć?

Warunki formalne wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może wypowiedzieć każdą umowę o pracę, zarówno tę zawartą na okres próbny czy czas określony oraz umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Ocena pracowników - pracownicy samorządowi

Pracownicy samorządowi muszą liczyć się z tym, że poddawani będą tzw. ocenie okresowej. Jednak nie każdy samorządowiec takiej ocenie zostanie poddany. W artykule wskazano, kogo ona dotyczy, omówiono tryb jej przeprowadzania oraz skutki otrzymania przez pracownika dwukrotnej oceny negatywnej.

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym musi być związana z pełnieniem przez niego mandatu radnego.

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Jak funkcjonować będzie Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa?

Zmienią się zasady funkcjonowania Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej. Uproszczona została procedura powoływania członków tej Komisji. Określono także tryb oraz kwestie formalne podejmowania decyzji.

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego

Samorządowcy z woj. śląskiego zabierają się już do pracy nad utworzeniem metropolii. Po 27 latach starań samorządowcy dostali zielone światło.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Kierownicy urzędów rzadko biorą urlopy wypoczynkowe, a ekwiwalenty za niewykorzystany urlop są ogromne. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w trybunale. Czy samorządy też czeka kontrola PIP w najbliższym czasie?

Wielkie zmiany w urzędach pracy

Samorządy tracą kolejne kompetencje. Urzędy pracy z ich rąk mają zostać przekazane w gestię administracji rządowej. Ma się to przyczynić do poprawy efektywności pracy urzędników.

Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z powodu przejścia pracownika na emeryturę nastąpi z dniem 28 grudnia 2016 r. Czy pracownik 28 grudnia powinien świadczyć pracę? Na dzień 29 listopada 2017 r. przypada mu 40 lat pracy, czy przysługuje pracownikowi nagroda jubileuszowa?

Urlopy bezpłatne pracowników samorządowych

Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia, a urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2016

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Czy nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w 2016 r.?

Jakie są zasady przeniesienia na inne stanowisko pracownika samorządowego

Czy pracownika Powiatowego Urzędu Pracy zatrudnionego na stanowisku urzędniczym na zastępstwo można przenieść do pracy w Gminie na stanowisko urzędnicze na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych? Czy po przeniesieniu pracownika gmina zawiera z nim nową umowę o pracę, gdyż ta trwająca jest na czas zastępowanego pracownika w naszym Urzędzie?

Jak wyliczyć dodatek z tytułu wysługi lat

Mając na uwadze treść art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202) oraz § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1786) proszę o wyjaśnienie w jakiej wysokości naliczyć pracownikowi dodatek z tytułu wysługi przy podejmowaniu dodatkowego zatrudnienia?

Kto może być zatrudniony na stanowisku psychologa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałczu zwraca się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie zatrudnienia pracownika na etacie psychologa w tutejszym ośrodku. Pracownik ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu tytuł: Magister, kierunek: psycholog, ponadto posiada drugi dyplom ukończenia kierunku- socjologia; doradztwo psychospołeczne. W tutejszym ośrodku pracuje od 5 lat, obecnie na stanowisku specjalista pracy z rodzina. Pracę w tutejszym ośrodku zaczęła zaraz po ukończeniu studiów psychologicznych.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ocena okresowa dla pracowników samorządowych – warunki przeprowadzania

Każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega obowiązkowej okresowej ocenie. Dokonywana jest ona wyłącznie przez bezpośredniego przełożonego według zasad, reguł i kryteriów ustalonych zarządzeniem kierownika jednostki.

Jakie są uprawnienia niepełnosprawnych pracowników samorządowych

Niepełnosprawni pracownicy korzystają z przywilejów w zakresie czasu pracy, urlopów i innych zwolnień z pracy. Część tych szczególnych uprawnień przysługuje wszystkim, u których orzeczono niepełnosprawność, a część zależy np. od stopnia niepełnosprawności.

Kiedy pracownika samorządowego należy skierować na służbę przygotowawczą

Służbę przygotowawczą muszą odbyć pracownicy zatrudniani po raz pierwszy w jednostkach samorządowych. Należy pamiętać, że pracownicy zatrudnieni na zastępstwo również mają obowiązek odbycia służby przygotowawczej i zdania egzaminu, osoby takie nie muszą tylko być zatrudnione po przeprowadzeniu naboru.

Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy

W przypadku ustania stosunku pracy w związku z wypowiedzeniem umowy, po stronie pracodawcy powstaje szereg obowiązków, których powinien dopełnić. Jeżeli sam wypowiedział umowę, wówczas powinien udzielić pracownikowi dwóch dni wolnych w celu poszukiwania pracy. Zobowiązany jest również do wydania świadectwa pracy bez wniosku pracownika.

Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmian w kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać w 2015 r. Zmiany obejmą w głównej mierze umowy o pracę, m.in. uregulują kwestię świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Praca w budżetówce marzeniem Polaków?

Zatrudnienie "w budżetówce" gwarantuje stabilizację zatrudnienia i terminową wypłatę wynagrodzenia, a także liczne do niego dodatki. Często jest to praca na czas nieokreślony aż do emerytury. Czy praca policjanta, lekarza, nauczyciela, urzędnika, strażaka … jest marzeniem statystycznego Polaka?

Wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2015 roku

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015, przedłożoną przez ministra finansów.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Jak obliczać czas pracy burmistrza

Burmistrza obowiązują normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy, przy czym czas pracy może być organizowany w różne systemy. Najbardziej adekwatny dla tego stanowiska wydaje się jednak system zadaniowy.

Godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Za pracę w nadgodzinach pracownikowi służby cywilnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Urzędnikowi państwowemu podobnie jak pracownikowi samorządowemu za pracę poza normalnymi godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie (bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych) lub czas wolny.

Oświadczenia majątkowe samorządowców 2014

Oświadczenia majątkowe samorządowców powinny być złożone do końca kwietnia 2014 r. Nie jest to jednak jedyny termin, w którym w tym roku będą je składać. Obowiązek składania oświadczeń przez niektórych pracowników wynika wprost z przepisów, inni mogą zostać do tego zobowiązani przez pracodawcę.

Oświadczenia majątkowe urzędników samorządowych do 30 kwietnia 2014 r.

Najpóźniej do końca kwietnia 2014 r. pracownicy samorządowi zajmujący stanowiska kierownicze mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Obowiązek składania takich oświadczeń może dotyczyć innych osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych i niepełniących funkcji kierowniczych.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Wynagrodzenia pracowników samorządowych ulegną nieznacznym zmianom, jakie przewiduje projekt rozporządzenia z 14 marca 2014 r. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest określenie kwot wynagrodzenia dla burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, jego zastępcy i pozostałych członków zarządu m.st. Warszawy. Na mocy bowiem ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych są oni zatrudniani na podstawie wyboru. Nowe przepisy dotyczą też dodatku za wieloletnią pracę.

Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Ile zarabiają pracownicy samorządowi? – odpowiedzi oczekuje wielu obywateli i poszukujących pracy. Powszechnie uważa się, że praca w sektorze publicznym, a tym bardziej posada w urzędzie to najbezpieczniejsza, a przy okazji lekka i dochodowa ścieżka kariery. Rozpiętość płac w sektorze jest jednak bardzo duża.

Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych

Elastyczny czas pracy także dla pracowników samorządowych wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu pracy. Z tej zmiany ucieszą się najbardziej mieszkańcy odwiedzający urzędy, ale dla pracowników może się to wiązać ze zwiększonym i nierównomiernym obciążeniem pracą.

REKLAMA