REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Występek, Zbrodnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Występek [prawo karne]

Występek to pojęcie prawnokarne dotyczące czynów zabronionych z granicami karalności mniejszymi niż w przypadku zbrodni.

Występek o charakterze chuligańskim - definicja, przykłady

Obecnie obowiązująca ustawa karna dzieli przestępstwa na zbrodnie i występki. W części ogólnej zaś ustawodawca używa określenia występek o charakterze chuligańskim. Jak zdefiniować występek o charakterze chuligańskim? Czy jest on kolejnym czynem zabronionym, czy może jakąś odmianą występku?

Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?

Łapówkarstwo wielkich rozmiarów zbrodnią?

Nowelizacja Kodeksu karnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, iż łapówkarstwo wielkich rozmiarów będzie zbrodnią. Za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych ma grozić 20 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Rozwód kościelny: Przeszkody małżeńskie

Sakramentalne małżeństwo może zostać zawarte nieważnie z powodu jednej z dwunastu małżeńskich przeszkód rozrywających, od której nie uzyskano dyspensy.

Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Zakaz noszenia noży, wyrok już na stadionie, dozór elektroniczny dla kibiców, ale także powrót alkoholu na imprezy sportowe. Takie zmiany, w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012 zaproponował rząd.

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu przez sąd

Zgodnie z treścią przepisu art. 399 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli w toku rozprawy okaże się, że nie wychodząc poza granice oskarżenia (poza granice zachowania objętego aktem oskarżenia) można czyn zakwalifikować według innego przepisu prawnego, sąd powinien o tym uprzedzić obecne na rozprawie strony, a na wniosek oskarżonego przerwać rozprawę w celu umożliwienia mu przygotowania się do obrony.

REKLAMA

Zbrodnia

Mianem zbrodni określamy czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie. Wobec sprawcy zbrodni nie może być stosowane warunkowe umorzenie postępowania.

Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)

Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

Kiedy następuje przedawnienie karalności (art. 101)

Karalność przestępstwa zależna jest od rodzaju czynu jaki sprawca popełnił. Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Im czyn popełniony przez sprawcę jest dotkliwszy, tym skazanie zatarcia następuje w późniejszym terminie.

Konsekwencje popełnienia występku o charakterze chuligańskim

Kodeks karny przewiduje szczególną, surowszą odpowiedzialność wobec chuliganów. Kary dla tych przestępców są wyższe i nie mogą oni korzystać z wielu ułatwień i dobrodziejstw jakie przewidują przepisy prawa.

Czym różni się zbrodnia od występku?

Przestępstwa, zgodnie z wprowadzonym w kodeksie karnym podziałem, dzielą się na zbrodnie i występki. Poza kodeksem karnym uregulowane są natomiast wykroczenia.

Zasada umyślności (art. 8)

Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie; występek można popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi.

Zbrodnia a występek (art. 7)

Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

REKLAMA