REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zapis, Testament

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Jak sporządzić testament podróżny?

Testament może zostać sporządzony podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym.

Urlop bezpłatny a zapis do PPK

Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

Kto i kiedy może sporządzić testament ustny?

Testament ustny może być sporządzony tylko w wyjątkowych przypadkach. Testament ustny polega ona na ustnym oświadczeniu przez spadkodawcę jego ostatniej woli w obecności świadków. Jego sporządzenie jest możliwe w sytuacjach gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy.

REKLAMA

Testament ustny w 2024 r. Ostatnią wolę można wyrazić nawet, gdy grozi nagła śmierć

Testament ustny to sposób wyrażenia ostatniej woli, z którego można skorzystać w szczególnych sytuacjach, w których sporządzenie testamentu zwykłego nie jest możliwe. Testament ustny stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy spadkobierca obawia się rychłej śmierci. Co mówią przepisy, które regulują testament ustny, obowiązujące w 2024 r.? Wyjaśniamy. 

Taksa notarialna za testament to nawet 50 zł. Ile kosztują czynności notarialne związane z dziedziczeniem

Taksa notarialna to wynagrodzenie, jakie pobiera notariusz za dokonanie czynności notarialnych. Ważną ich grupę stanowią czynności związane z dziedziczeniem. Ile trzeba zapłacić notariuszowi za sporządzenie dokumentów dotyczących dziedziczenia? Wyjaśniamy.

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

Czy przeniesienie nieruchomości w ramach zachowku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku, czy też – zamiast środków pieniężnych – udziału w nieruchomości lub ruchomości – w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania – będzie korzystało ze zwolnienia z PSD na podstawie art. 4a ustawy o PSD.

REKLAMA

Czy podatnik, który jest współwłaścicielem budynku na podstawie testamentu, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej bez wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?

Dyrektor KIS potwierdził, że brak wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma wpływu na prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może zatem odliczyć wydatki związane z remontem przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż odziedziczonego mienia spadkowego podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą skutków podatkowych zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w spadku. W swoim stanowisku, KIS potwierdziła, że podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy od sprzedanego udziału mienia spadkowego odziedziczonego po matce.

Testament wspólny. Czy dwie osoby mogą sporządzić jeden testament

Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy – stanowi Kodeks cywilny. Co to oznacza? Jaki testament można uznać za „testament wspólny”? Jakie są konsekwencje sporządzenia takiego testamentu.

Odwołanie testamentu. Co zrobić, kiedy spadkodawca zmieni zdanie

Testament służy temu, by rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci. Co może zrobić spadkodawca, który po sporządzeniu testamentu dokonał zmiany swojej „ostatniej woli”? W jaki sposób anulować skutki prawne testamentu? W takiej sytuacji spadkodawca może testament odwołać.

Dziedziczenie ustawowe - kto dziedziczy, gdy brak testamentu?

Dziedziczenie ustawowe to sposób dziedziczenia majątku osoby zmarłej, który określa hierarchię dziedziczenia i udziały poszczególnych spadkobierców, gdy zmarły nie zostawił testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania. Hierarchia dziedziczenia obejmuje osoby najbliższe zmarłemu, takie jak dzieci, małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i krewni do 4. stopnia pokrewieństwa.

Testamenty: Niezachowanie formy testamentu nie powinno niweczyć woli spadkodawców

Niezachowanie poprawnej formy testamentu przez sekretarza urzędu gminy w 1980 r. nie powinno niweczyć woli spadkodawców. Prymat należy przyznać woli spadkodawców – wynika z wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniającego skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

Testament ustny. Jakie obowiązki ma świadek testamentu

Testament ustny sporządza się poprzez złożenie ustnego oświadczenia w obecności świadków. Treść takiego testamentu musi zostać jednak stwierdzona. Świadkowie testamentu ustnego i inne osoby, które wiedzą o sporządzeniu testamentu mają w tym zakresie określone obowiązki. Poniżej wyjaśniamy, jakie.

Odrzucenie spadku w 2023. Czy dziedziczenie jest obowiązkowe?

Odrzucenie spadku pozwala spadkobiercy zdecydować o tym, czy będzie dziedziczyć, czy też nie. W jaki sposób można spadek odrzucić? Jakie są skutki prawne odrzucenia spadku? 

Ile kosztuje testament w 2023 r.

Sporządzenie testamentu wymaga poniesienia kosztów. Jaka jest wysokość opłat za sporządzenie testamentu? Czy za testament każdego rodzaju trzeba zapłacić?

Testament ustny. Najważniejsze informacje GALERIA

W jakiej sytuacji sporządza się testament ustny? Czy zawsze potrzebni są świadkowie? Czy każdy może być świadkiem testamentu ustnego?

Testamenty – ostatnia wola nie zawsze na piśmie

Testamenty sporządzane w formie pisemnej to najczęściej spotykany ich rodzaj. Nie zawsze jednak sporządzenie testamentu musi nastąpić na piśmie. Jakie rodzaje testamentów przewiduje Kodeks cywilny? W jakiej sytuacji testament sporządza się poprzez złożenie ustnego oświadczenia? Czy zawsze do sporządzenia ważnego testamentu potrzebni są świadkowie? Czy każdy może być świadkiem testamentu?

Prawo spadkowe w USA bez zachowku. Jak podważyć testament?

Prawo spadkowe w USA bardzo różni się od polskiego, nie ma w nim zachowku. Ale nawet jeżeli pominięto członka rodziny w testamencie można podważyć testament. W szczególności można sprawdzić czy osoba, która spisała testament zrobiła to dobrowolnie. I czy testament nie został sfałszowany.

Nowelizacja prawa spadkowego – do dalszych prac w komisji

Nowelizacja prawa spadkowego ma na celu lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy. Projekt zmiany Kodeksu cywilnego w tym zakresie trafił do dalszych prac w komisji Sejmu.

Ustawa o fundacji rodzinnej podpisana przez Prezydenta RP. Kiedy wejdzie w życie?

6 lutego 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Przepisy tej ustawy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jak stwierdzić treść testamentu ustnego

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Konieczne jest następnie stwierdzenie treści tak sporządzonego testamentu. W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?

Kiedy będzie można sporządzić testament ustny

Testament ustny można obecnie sporządzić jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci albo zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Przesłanki sporządzenia testamentu ustnego wkrótce ulegną zmianie. Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach będzie możliwe sporządzenie testamentu ustnego? 

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Testament 2023 - co ulegnie zmianie?

W przyszłym roku może nas czekać mała rewolucja w prawie spadkowym. Rząd pracuje nad projektem, który znacząco modyfikuje testamenty szczególne: ustny, wojskowy i podróżny. Sprawdzamy, co się może zmienić.

Testament ustny i wojskowy do zmiany, podróżny – do likwidacji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zmiany dotyczą testamentów ustnych, podróżnych i wojskowych.

Testament znaleziony po latach - czy można podważyć?

Testament - czy można wnioskować o podważenie? Kiedy można dochodzić zachowku od testamentowego spadkobiercy?

Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat

Czy powrót do PPK jest możliwy po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat? Kto może złożyć wniosek o dokonywanie wpłat w PPK?

Wydziedziczenie za uchylanie się od alimentów i brak opieki – nowy projekt zmian Kodeksu Cywilnego

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego jest dopuszczalne w polskim prawie w ściśle określonych przypadkach. Minister Sprawiedliwości zaproponował dodanie nowych przesłanek.

Zapis do PPK a obywatelstwo

Zapis do PPK - czy jest uzależniony od obywatelstwa? Czy pracodawca zatrudniający cudzoziemca musi zapisać go do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

Zgłoszenie na szczepienie - formularz dla pracodawcy

Zgłoszenie na szczepienie COVID-19 - formularz dla pracodawcy zgłaszającego pracowników znajduje się na stronie rządowej. Kogo i jak pracodawca może zgłosić?

Powrót do oszczędzania w PPK

PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy od 4 maja 2021

Szczepienia w zakładach pracy startują. Zapisy pracowników na szczepienie przeciwko COVID-19 ruszają 4 maja 2021 r. Jak i gdzie dokonać rejestracji?

PPK jest również dla osób 55+

PPK to program także dla osób w wieku 55+. Nie są one objęte automatycznym zapisem jak młodsi pracownicy. Co zrobić, aby przystąpić do PPK w wieku 55-70 lat?

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny - skarga RPO

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny, czyli sporządzony przed organami administracyjnymi. Zdaniem RPO sąd powinien potraktować do jak dwa odrębne testamenty.

Teściowa dziedziczy - kiedy i czy da się tego uniknąć?

Teściowa dziedziczy po zmarłym małżonku w określonych przypadkach. W jakich? Co zrobić, żeby uniknąć zaskakujących sytuacji? Notariusze przypominają o ważnych zasadach. W rodzinie bowiem bywa różnie.

Rejestr testamentów - jak działa?

Rejestr testamentów może pomóc w poszukiwaniu testamentu. W jaki sposób można zarejestrować testament? Czym jest Notarialny Rejestr Testamentów (NORT). Kto i kiedy może sprawdzić wpis w rejestrze?

Testament – jak napisać (wzór)

Wzór testamentu własnoręcznego nie wystarczy, by sporządzić ważny dokument. W każdym przypadku treść testamentu wynika bowiem z woli spadkodawcy. Czym jest testament? Jak go napisać? Gdzie przechowywać testament własnoręczny? Który testament jest ważny, gdy spadkodawca sporządził ich kilka?

PPK a wiek osoby zatrudnionej

PPK zaczynają obowiązywać w średnich i małych firmach. Od wieku osoby zatrudnionej zależy, czy zostanie zapisana do PPK automatycznie, czy też, aby rozpocząć oszczędzanie w tym programie, będzie musiała złożyć wniosek do pracodawcy. 70-latek będzie liczony do stanu zatrudnienia, ale umowy o prowadzenie w jego imieniu pracodawca już nie podpisze.

Związki partnerskie a epidemia - jakie kwestie można uregulować u notariusza?

Notariusze coraz częściej spotykają się pytaniami o możliwość uregulowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków partnerskich. Jakie notarialne rozwiązania można zastosować w czasie epidemii?

Czy PPK jest obowiązkowe dla pracownika?

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne. O tym czy przystąpić do programu decyduje sam pracownik. Co więcej nawet jeśli - w pewnym momencie - zrezygnuje z uczestnictwa w PPK w każdej chwili może do tego programu wrócić.

Czy pies i kot mogą być spadkobiercami?

Czy można zapisać swój majątek psu lub kotu? Notariusze coraz częściej są pytani są o zabezpieczenie dobrej przyszłości pupila w przypadku choroby albo śmierci właściciela.

Jak napisać skuteczny testament?

Dla wielu ludzi sporządzenie ważnego testamentu wydaje się prostą czynnością. Jednak często spisanie ostatniej woli bez konsultacji z adwokatem powoduje, że już na pierwszy rzut oka okazuje się, że testament nie będzie ważny w świetle prawa, gdyż nie zachowuje wymagań w kwestii formy lub treści. Wtedy rozporządzenie majątkiem spadkodawcy może nie być przeprowadzone w zgodzie z jego ostatnią wolą. Wbrew pozorom, testament jest pismem ściśle sformalizowanym i wymaga zachowania odpowiednich warunków.

Testament w czasie pandemii koronawirusa

Jak w czasie pandemii koronawirusa sporządzić testament? Jaka forma testamentu jest najbezpieczniejsza w obecnych okolicznościach?

Rodzina toczy spór o spadek. Czy da się tego uniknąć?

Śmierć bliskiej osoby może przysporzyć wiele problemów w rodzinie zwłaszcza jeśli w skład masy spadkowej wchodzi jakaś nieruchomość. Natomiast można tego uniknąć poprzez sporządzenie testamentu, który jest jedynym i wyłącznym wyrażeniem woli, kształtującym sytuację majątkową spadkobierców względem szeroko rozumianego majątku spadkodawcy.

REKLAMA