Bankowe konta Polaków pod lupę skarbówki. Chodzi o ten jeden dokument. Trzeba płacić gigantyczne kary

Maja Retman
rozwiń więcej
Bankowe konta Polaków pod lupę skarbówki. Chodzi o ten jeden dokument. Trzeba płacić gigantyczne kary / Czy zwolniona z podatku darowizna przekazana na przykład przez rodziców dzieciom może się skończyć kłopotami ze skarbówką? Okazuje się, że tak. Bo fiskus nie ma litości dla błędów formalnych / ShutterStock

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki, mawiał uczony i polityk amerykański Benjamin Franklin. Do końca kwietnia mieliśmy czas na złożenie PIT-ów. Teraz skarbówka zabrała się za ich sprawdzanie. Czy zwolniona z podatku darowizna przekazana na przykład przez rodziców dzieciom może się skończyć kłopotami ze skarbówką? Okazuje się, że tak. Bo fiskus nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którym błąd się trafi, urząd wlepia kary, które mogą być ogromne.

rozwiń >

Co fiskus bierze pod lupę? Skarbówki rozpoczęły kontrole darowizn przekazywanych między członkami rodzin. Czy to może być mina, na której wylecimy w powietrze? Istnieje powszechne przekonanie, że własny majątek można swobodnie krewnym przekazywać, ale fiskus nie ma litości dla błędów formalnych.

Taką darowiznę skarbówka prześwietli bez litości

W niezłe tarapaty wpadła kobieta, która dostała od ojca pieniądze na mieszkanie. Miała umowę darowizny. Pieniądze przekazała deweloperowi i złożyła w urzędzie skarbowym deklarację. Problem w tym, że gotówkę rodziciel wręczył jej do ręki. Dopiero potem wpłaciła ją na swój rachunek. Właśnie to nie spodobało się skarbówce. Fiskus okazał się bezlitosny i na zwolnienie z podatku od darowizny się nie zgodził.

Tę historię opisała „Rzeczpospolita”. Dziennik przytoczył też inny przypadek wzięty na celownik przez skarbówkę. Matka wsparła córkę przy spłacie kredytu mieszkaniowego. Pieniądze trafiły na rachunek techniczny. Gdzie tkwi formalny błąd? Chodzi o to, że córka była współwłaścicielką konta, jednak nie mogła dokonywać wypłat, bo konto służyło tylko do wpłacania pieniędzy na spłatę kredytu. Skarbówka uznała, że nie jest spełniony warunek zwolnienia z podatku od darowizny.

Co zrobić żeby darowizna nie przyłożyła kłopotów

Trzeba pamiętać o kluczowych zasadach. Jak darowiznę definiuje Kodeks Cywilny? To umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Oznacza to, że nie możemy tego traktować jak zwykłe przekazanie pieniędzy, bo to sformalizowana czynność prawna.

Trzy grupy podatkowe, w których obowiązują limity darowizn

Grupa pierwsza, z limitem 36 120 złotych, to małżonkowie, zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki) i wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Także pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie

Do grupy drugiej, z limitem 27 090 zł, należą zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, także małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, oraz małżonkowie innych zstępnych.

W grupie trzeciej, z limitem 5 733 zł, znajdują się wszyscy pozostali obdarowani.

Takie ważne obowiązki wiążą się z darowizną

W przypadku pierwszej grupy podatkowej, przekroczenie limitu wiążę się jedynie z koniecznością tak zwanego zgłoszenia informacyjnego do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Trzeba to zrobić w ciągu sześciu miesięcy. Możemy przelać dowolne kwoty i nie wymaga to żadnego podatku. Muszą być jednak zachowane wszelkie procedury. Poza zgłoszeniem, pieniądze należy przekazać wyraźnie oznaczonym przelewem, a w tytule trzeba wpisać na przykład „darowizna dla syna Jana Kowalskiego”.

Co w sytuacji kiedy takiego zgłoszenia nie dokonamy? Mogą nam za to grozić surowe kary, a przede wszystkim trzeba będzie zapłacić podatek wraz z odsetkami. Przekroczenie limitu dla pozostałych grup wiąże się z koniecznością zapłaty podatku w wysokości od 3 do 20 procent.

Za brak zgłoszenia darowizny grożą surowe kary

Czym może skutkować niezgłoszenie darowizny przekraczającej limit? Nałożeniem przez skarbówkę maksymalnej, dwudziestoprocentowej stawki podatku, dodatkową grzywną za naruszenie przepisów skarbowych, także wszczęciem postępowania karno-skarbowego.

Skarbówka sprawdza to pięć lat wstecz

Limit darowizn fiskus liczy w okresie do pięciu lat wstecz. Skarbówka bierze pod uwagę wszystkie darowizny od tej samej osoby. Termin na zgłoszenie przekroczenia limitu wynosi sześć miesięcy. Nawet darowizny w pierwszej grupie podatkowej wymagają zgłoszenia, choć są zwolnione z podatku.

Infor.pl
Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi
13 maja 2025

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata
13 maja 2025

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Fiskus chce mieć swój udział w prezentach komunijnych, na ile liczy z podatków
13 maja 2025

Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Czy wszystkie i czy od wszystkich, którzy takie prezenty ufundowali.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty
13 maja 2025

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych
13 maja 2025

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi
13 maja 2025

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?
13 maja 2025

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

pokaż więcej
Proszę czekać...