REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 zł do emerytury co miesiąc. Te pieniądze można dziedziczyć

300 zł do emerytury co miesiąc. Pieniądze można dziedziczyć. O co chodzi?
300 zł do emerytury co miesiąc. Pieniądze można dziedziczyć. O co chodzi?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Konkretnie chodzi o pieniądze w wysokości 299,82 zł z ZUS. Dokładnie tyle świadczenia można otrzymać co miesiąc, w ramach ryczałtu energetycznego. W celu otrzymania świadczenie trzeba jednak kwalifikować się do konkretnej grupy osób uprawnionych, a także złożyć wniosek. Co istotne, to świadczenie mogą dziedziczyć wdowy lub wdowcy.

Czym jest ryczałt energetyczny? Jest to świadczenie wypłacane przez ZUS co miesiąc z emeryturą. Ryczałt energetyczny jest formą pomocy w opłatach za energię, gaz lub ogrzewanie. Pieniądze w formie uzupełnienia trafiają z wypłatą emerytury do tych seniorów, którzy mają do nich prawo i złożyli w ZUS odpowiedni wniosek o wypłatę tego świadczenia. Możliwe jest także dziedziczenie środków. Oto szczegóły dotyczące tego świadczenia.

REKLAMA

Wysokość ryczałtu energetycznego podlega corocznie waloryzacji, w 2024 roku wynosi dokładnie 299,82 zł

REKLAMA

Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza jest w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Organ ten robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje wówczas od 1 marca każdego danego roku, czyli od dnia waloryzacji emerytur i rent.

Kwota ryczałtu energetycznego oraz termin, od którego obowiązuje nowa wysokość ryczałtu, określane są więc każdorazowo przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ryczałt energetyczny w 2024 roku jest wypłacany w wysokości 299,82 zł. Taka kwota trafia obecnie na konta uprawnionych seniorów co miesiąc wraz z emeryturą.

Komu przysługuje ryczałt energetyczny? Co mówią przepisy w tym zakresie?

Jeśli jesteś emerytem i masz status kombatanta lub jesteś osobą uprawnioną albo wdową/wdowcem po tych osobach prawdopodobnie przysługuje Ci ryczałt energetyczny. Warto to sprawdzić, aby móc korzystać z tego świadczenia z ZUS. Zobaczmy, co mówią konkretne przepisy w tym zakresie.

REKLAMA

Jak wynika z przepisów, ryczałt energetyczny jest przyznawany na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Przepis ten wskazuje, że kombatantom i innym osobom uprawnionym – emerytom, rencistom i inwalidom oraz osobom pobierającym uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne - przysługuje ryczałt energetyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryczałt energetyczny przysługuje również wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom - pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych. Świadczenie to dostępne jest ponadto dla osób wymienionych w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywaniu rud uranu i batalionach budowlanych, a także wdowom po żołnierzach-górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę. Przy czym, w przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia emerytalnego lub rentowego przysługuje jeden ryczałt energetyczny.

Dziedziczenie ryczałtu energetycznego przez wdowy i wdowców po osobach uprawnionych

Przepisy dopuszczają możliwość dziedziczenia ryczałtu energetycznego. Prawo do otrzymywania wsparcia finansowego w postacie ryczałtu energetycznego przysługuje bowiem otrzymującym emeryturę lub rentę wdowom i wdowcom po osobach uprawnionych. W przypadku, gdy osoba uprawniona do świadczenia zmarła, istnieje możliwość kontynuacji otrzymywania ryczałtu, który należał do zmarłego małżonka.

Ryczałt energetyczny możne dziedziczyć wdowa lub wdowiec po osobach uprawnionych. Chodzi tu o osoby już wcześniej wymienione, czyli dziedziczenie przysługuje m.in. po osobie będącej kombatantem; ofiarą represji wojennych i okresu powojennego; żołnierzem zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu albo batalionach budowlanych.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać dodatkowo prawie 300 zł co miesiąc z ZUS ryczałtu energetycznego?

Ryczałt energetyczny przyznawany jest po spełnieniu niezbędnych formalności. W celu jego otrzymania konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie ryczałtu energetycznego do ZUS, ale nie tylko. Oto zestaw wszystkich dokumentów, które są wymagane oraz dodatkowe informacje z tym związane:

  • wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK) – dostępny w placówkach ZUS lub też na stronie www.zus.pl. Formularz wniosku jest też dostępny w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS
  • decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
    • stwierdzająca, określone w ustawie o kombatantach, okresy działalności kombatanckiej lub represji – w przypadku kombatantów i osób represjonowanych
    • potwierdzająca uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie – w przypadku wdów (wdowców) po kombatancie (lub innej osobie uprawnionej)
  • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej) potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnianych
  • zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnianych.

Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego można złożyć w każdym czasie, co zapewnia elastyczność w dostępie do świadczenia. Pamiętać jednak należny, że w przypadku pobierania przez seniora więcej niż jedno świadczenie z ZUS, przysługuje tylko jeden ryczałt energetyczny.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA