Jak wyegzekwować należność z przedsiębiorstwa dłużnika

Jeżeli dłużnik prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, to wierzyciel – aby odzyskać swoje pieniądze – może od zeszłego roku skorzystać z nowej, skutecznej i „humanitarnej” formy egzekucji – ustanowienia nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem dłużnika zarządu przymusowego i prowadzenia egzekucji z jego dochodów.

Egzekucja przez zarząd przymusowy przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika polega, w dużym uproszczeniu, na wyznaczeniu przez sąd zarządcy (zazwyczaj uzgodnionego ze stronami postępowania), który przejmuje zarząd nad przedsiębiorstwem czy gospodarstwem rolnym dłużnika, zajmuje dochody, jakie o­no przynosi, a następnie spłaca wierzyciela.


UWAGA!
Po ustanowieniu zarządcy wszystkie czynności prawne podjęte przez dłużnika w stosunku do mienia przedsiębiorstwa/gospodarstwa są nieważne.

Istotą tego rozwiązania jest zachowanie „substancji” przedsiębiorstwa dłużnika tak, by po zakończeniu egzekucji nadal mógł o­n prowadzić dotychczasową działalność. Nie następuje zatem wyprzedawanie majątku, uszczuplanie jego zasobów itp. Egzekucja prowadzona jest wyłącznie z dochodów, jakie przynosi prowadzona przez przedsiębiorstwo/gospodarstwo działalność. Dlatego też zarządca jest fachowcem – może to być jedynie osoba (fizyczna lub prawna) posiadająca licencję do wykonywania obowiązków syndyka, nadzorcy lub zarządcy w postępowaniu upadłościowym i naprawczym. Dodatkowo zarządca jest umocowany jedynie do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Na czynności przekraczające zwykły zarząd potrzebna jest zgoda sądu.

W szczególnych przypadkach zarządca może jednak sprzedawać nieruchomości, ruchomości lub prawa wchodzące w skład zarządzanego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego (w części przekraczającej zakres zwykłego zarządu) bądź oddawać je w najem lub dzierżawę. Może to wówczas zrobić wyłącznie za zgodą sądu.
Egzekucja może zostać ograniczona do części przedsiębiorstwa lub gospodarstwa dłużnika – ale tylko w przypadku gdy część ta jest gospodarczo wyodrębniona, a uzyskiwane z niej dochody wystarczą do zaspokojenia roszczenia wierzyciela.

Aby egzekucja taka mogła być wszczęta, wierzyciel musi złożyć wniosek do sądu, w którego okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa dłużnika lub położone jest jego gospodarstwo rolne (a jeśli gospodarstwo leży na terenie kilku okręgów, wówczas wierzyciel ma prawo wyboru sądu).

We wniosku wierzyciel powinien wskazać jak najbardziej dokładne dane przedsiębiorstwa lub gospodarstwa dłużnika (lub ich części). Polega to na opisie wszystkich znanych wierzycielowi składników przedsiębiorstwa, przedmiotu jego działalności, wskazaniu siedziby, położenia, sytuacji finansowej itp. Do wniosku wierzyciel powinien dołączyć również informacje od komornika o wszystkich postępowaniach prowadzonych z mienia wchodzącego w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego (należy wystąpić o to do komornika, który jest z kolei obowiązany do udzielenia informacji o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie spraw).


W praktyce najczęściej jest tak, że jeśli dłużnik nie reguluje należności, to dany wierzyciel nie jest jedynym podmiotem, który ma roszczenia przeciwko temu dłużnikowi. Pozostali wierzyciele również będą chcieli różnymi drogami zaspokoić swoje roszczenia. Przeciwko dłużnikowi mogą już być prowadzone egzekucje z przedmiotów wchodzących w skład mienia przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego. I tak:
• Jeśli jako pierwsza wszczęta została egzekucja przez zarząd przymusowy, niedopuszczalne jest prowadzenie egzekucji świadczeń pieniężnych innymi sposobami z majątku dłużnika wchodzącego w skład tego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Natomiast inni wierzyciele mogą przyłączyć się do egzekucji prowadzonej przez zarząd przymusowy.
• Jeśli wcześniej wszczęta została inna egzekucja świadczeń pieniężnych (również egzekucja administracyjna), to nie ma możliwości uruchomienia procedury przymusowego zarządu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taki wniosek składa wierzyciel, który dotychczas prowadził tę inną egzekucję, lub gdy wiadomo, że ten wierzyciel (wierzyciele) po wprowadzeniu zarządu przymusowego i tak zostanie zaspokojony w ciągu 6 miesięcy od jej wszczęcia. Wówczas wcześniej wszczęte egzekucje umarza się, a dotychczasowy wierzyciel przyłącza się do egzekucji przez zarząd przymusowy.
• Jeżeli natomiast dochody uzyskiwane z egzekucji przez zarząd przymusowy jasno wskazują, że nie ma możliwości zaspokojenia wszystkich wierzycieli w okresie 6 miesięcy (licząc od dnia przyłączenia się do egzekucji ostatniego wierzyciela), wierzyciel, który w tym okresie nie będzie zaspokojony, może żądać wszczęcia egzekucji ze składników majątku przedsiębiorstwa/gospodarstwa.
• Wszczęta egzekucja przez zarząd przymusowy nie stanowi przeszkody do egzekucji świadczeń niepieniężnych i egzekucji w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej.


Zarządca sporządza plan podziału kwot uzyskanych z egzekucji.
Dochody uzyskiwane z działalności przedsiębiorstwa/gospodarstwa dłużnika są przeznaczane w pierwszej kolejności na: koszty egzekucji, wynagrodzenie zarządcy i pracowników przedsiębiorstwa/gospodarstwa, alimenty, podatki i ubezpieczenia. Dopiero nadwyżka nad tymi kosztami jest przekazywana wierzycielowi.

Marcin Rysiukiewicz
prawnik, ekspert w zakresie obrotu nieruchomościami


• art. 10641–106413 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708
Infor.pl
KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku
09 lip 2025

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?
09 lip 2025

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia
09 lip 2025

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?
09 lip 2025

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?
09 lip 2025

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?
09 lip 2025

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?
09 lip 2025

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?
09 lip 2025

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu
09 lip 2025

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych
09 lip 2025

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

pokaż więcej
Proszę czekać...