Nowe technologie pomagają odnieść rynkowy sukces

Najlepsze firmy kupują systemy informatyczne w przekonaniu, że wsparcie IT w realizacji modelu biznesowego przyspieszy i zwielokrotni sukces.

Szybki rozwój firmy i pojawiające się w związku z tym problemy często naprowadzają właścicieli firmy na pomysł poszukiwania wsparcia w rozwiązaniach informatycznych. Wybierają systemy, które są elastyczne, sprostają rozwojowi biznesu i tak samo dobrze obsłużą firmę w danej chwili, jak i wtedy gdy będzie dwa czy pięć razy większa.

Wiara w powodzenie

Kiedy firma odzieżowa LPP, właściciel marki Reserved, kupowała system do zarządzania swoimi produktami w sieci sklepów, wielu obserwatorów uważało to za szaleństwo. System kosztował 5 mln dolarów, a obroty firmy nie przekraczały 70 mln zł. A jednak prezes Marek Piechocki wierzył, że ma znakomity model biznesowy, że firma szybko urośnie i że potrzebuje systemu najlepszego na świecie, aby sukces go nie zaskoczył. Kupił system Retek, narzędzie, które pozwoliło mu zwiększać liczbę sklepów i powierzchni sprzedażowej bez obawy, że firma nie zapanuje nad procesem ich zaopatrzenia albo nad planem finansowym.

Historia udowodniła, że prezes i jego zespół nie mylili się. Oczywiście, sukces w tej branży zależy też od wielu innych czynników, nie tylko od infrastruktury organizacyjnej czy informatycznej. Ale generalna zasada, że system IT powinien być na miarę wizji biznesu jest trafna. Kolejny raz okazało się, że śmiałość wizji biznesowej najlepiej motywuje do doskonałości operacyjnej.

Biznesowe uzasadnienie

Bez względu na błyskotliwość pomysłu biznesowego i dalekowzroczność planowania rzadko kiedy się zdarza, żeby firma od razu kupiła rozwiązania IT, które starczą jej na choćby najbliższe 20 lat. Zwykle na początku są to rozwiązania szyte na miarę przez własny zespół, obsługujące główny proces biznesowy oraz proste systemy obsługujące podstawowe procesy pomocnicze, np. księgowość, magazyn, sprzedaż.

Jeśli firma ma zdolnych specjalistów informatyki, mogą o­ne funkcjonować bardzo długo. Jednak to nie zmienia faktu, że w miarę rozwoju biznesu stają się nieefektywne, niewydajne, zawodne. Nikt nie ma prawdziwego obrazu stanu firmy, nikt nie ma dostatecznych informacji do podejmowania trafnych decyzji, nikt nie wie gdzie są ponoszone straty. Co jednak bardzo ciekawe, rzadko kiedy jest tak, że to głód informacji ze strony zarządu i pracowników, informacji, które pozwoliłyby wydajniej pracować i skuteczniej zdobywać rynek, jest motorem napędzającym inwestycje informatyczne. W zdecydowanej większości firm nie kupuje się systemów IT po to, żeby działać lepiej. Kupuje się je, żeby zapobiec nieszczęściom, które pojawiają się na horyzoncie.

Wartość wyobraźni

W firmie meblarskiej Profim porzucono stare proste rozwiązania i wdrożono IFS, system zintegrowany klasy ERP wspomagający zarządzanie produkcją i dystrybucją, kiedy zarząd zauważył, że zaczyna mieć kłopoty z dotrzymywaniem terminów obiecanych klientom. Grzegorz Dybus, dyrektor logistyki wśród korzyści z wdrożenia na pierwszym miejscu wymienia poprawę obsługi klienta, osiągnięcie i utrzymanie 14-dniowego terminu realizacji zamówienia na terenie kraju. Nowy system przyniósł również wiele innych korzyści, np. uwolnienie środków finansowych zamrożonych dotychczas w zapasach magazynowych, ale opinia klientów była tym najskuteczniejszym biczem do zmian. Firma bowiem cały czas dobrze prosperowała finansowo i sam argument lepszej gospodarki kapitałem pracującym na pewno nie motywowałby do inwestycji informatycznych. Konsekwencje zniechęcenia się klientów dużo łatwiej było sobie wyobrazić.

Iwona D. Bartczak
Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...