Czy za długi podatkowe odpowiada spadkobierca i były małżonek

AT
rozwiń więcej
Podatnicy często zapominają, że z mocy prawa mogą odpowiadać za zobowiązania nie tylko własne, ale i osób trzecich, w tym członków swojej rodziny. Jak wygląda taka odpowiedzialność byłego małżonka oraz spadkobiercy podatnika?

Prawa i obowiązki wynikające z przepisów podatkowych nie należą do spadku, a ich sukcesja podlega specjalnym zasadom określonym w Ordynacji podatkowej. Zasady te regulują sukcesję praw i obowiązków o charakterze majątkowym, związanych z płatnością podatków, jak również praw niemajątkowych (proceduralnych). Na spadkobierców przechodzą tylko te prawa i obowiązki spadkodawcy, które miał on jako podatnik i które wiązały się z realizacją obowiązków podatkowych (postanowienie NSA z dnia 24 czerwca 2003 r., sygn. akt I SA/Łd 1528/02, niepublikowane) - przykładowo, obowiązek uiszczenia podatku, prawo do zwrotu nadpłaty, prawo do zapłaty podatku w ratach.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy zależy od sposobu, w jaki przyjął on spadek - z ograniczeniem odpowiedzialności czy bez. W tym ostatnim przypadku będzie on odpowiadał za długi spadkodawcy bez ograniczenia, czyli całym swoim majątkiem. Choć następstwo prawne następuje z mocy samego prawa, organ podatkowy ma obowiązek wydać decyzję określającą zakres odpowiedzialności spadkobiercy oraz wysokość nadpłaty lub zwrotu podatku.

Jeśli podatnik zmarł przed złożeniem zeznania rocznego lub organ podatkowy nie określił decyzją jego zobowiązania podatkowego, organ zobowiązany jest do poinformowania spadkobierców (osób fizycznych) o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i wpłaconych zaliczkach oraz kwocie podatku do zapłaty lub nadpłacie. Spadkobiercy mają obowiązek poinformowania organu podatkowego w terminie 30 dni o wysokości poniesionych wydatków z tytułu ulg podatkowych. W konsekwencji, spadkobiercy podatnika, który zmarł po złożeniu zeznania, a przed otrzymaniem wynikającej z niego nadpłaty, powinni po przedstawieniu stwierdzenia o nabyciu spadku otrzymać zwrot nadpłaty w odpowiednich proporcjach.

Warto pamiętać, że spadkobierca nie staje się podatnikiem zamiast spadkodawcy, a jest traktowany jak podatnik. Z tego względu, np. wnioskując o umorzenie zobowiązania podatkowego lub zaległości podatkowej, powinien powoływać się na własną sytuację majątkową lub materialną (wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2004 r., sygn. akt I SA/Po 1069/02, niepublikowany).

Inaczej przedstawia się odpowiedzialność za zobowiązania byłego małżonka. Rozwiedziony małżonek odpowiada wraz z byłym małżonkiem jedynie za zaległości powstałe w czasie trwanie wspólności majątkowej. Tym samym jego odpowiedzialność nie dotyczy zaległości powstałych przed zawarciem małżeństwa, a także po orzeczeniu o jego rozwiązaniu. Odpowiedzialność taka ma charakter osobisty, ale jest ograniczona kwotowo - były małżonek odpowiada z całego swojego majątku, ale tylko do wysokości udziału przypadającego mu w majątku wspólnym. W rzeczywistości rozwiedziony małżonek może odpowiadać także z majątku odrębnego, gdyż to organ podatkowy decyduje, z czego będzie dochodził zaległości.

Podobne zasady znajdują zastosowanie w przypadku separacji czy unieważnienia małżeństwa. Z jeszcze inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku śmierci byłego małżonka. Mianowicie, rozwiedziony małżonek - jako osoba trzecia - nie odpowiada za powstałe uprzednio zaległości.

DOROTA WALERJAN

doradca podatkowy, Kancelaria Lovells

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 97 oraz art. 110 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...