Czy krewny może wykupić mieszkanie ze spółdzielni

Monika Burzyńska
rozwiń więcej
Jestem już starszym człowiekiem i nie mam pieniędzy na wykupienie mieszkania lokatorskiego. Moja spółdzielnia wyliczyła, że musiałbym zapłacić 4 tys. zł. Nie mam tych pieniędzy, dlatego pomyślałem o przekazaniu mieszkania siostrzenicy, która by je wykupiła. Czy można postąpić w ten sposób?

PROBLEM CZYTELNIKA

 

EKSPERT WYJAŚNIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Cezary Grzybowski, ekspert ds. prawa mieszkaniowego

Cezary Grzybowski

ekspert ds. prawa mieszkaniowego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem niezbywalnym. Nie można przenieść prawa do niego w drodze zrzeczenia się prawa do wkładu mieszkaniowego na rzecz określonej osoby. W przypadku gdy członek spółdzielni mieszkaniowej rezygnuje ze spółdzielczego lokatorskiego prawa, to mieszkanie wraca do spółdzielni, która może nim swobodnie dysponować. Dlatego zrzeczenie się prawa do wkładu mieszkaniowego na rzecz siostrzenicy nie wywoła żadnych skutków prawnych w zakresie przyznania prawa do zajmowanego przez czytelnika dotychczas mieszkania.

NASZA REKOMENDACJA

W takiej sytuacji lepiej jest pożyczyć od siostrzenicy czy też innej osoby pieniądze na wykupienie mieszkania. Tym bardziej że przy przekształcaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności nie ma znaczenia źródło pochodzenia środków przeznaczanych na realizację tego celu. Mogą to być zarówno własne oszczędności, jak i środki finansowe pochodzące z kredytu bankowego czy też pożyczki od krewnych. Po nabyciu prawa własności do mieszkania czytelnik będzie mógł nim swobodnie dysponować. W konsekwencji będzie mógł przekazać je siostrzenicy np. w drodze umowy darowizny albo sprzedać.

Podstawa prawna

- Art. 11 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

Infor.pl
Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Testy na maturze: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

pokaż więcej
Proszę czekać...