Polskie sprawy przed ETS

Bogdan Świąder
rozwiń więcej
Coraz więcej polskich spraw napływa do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skarżą nas, a my odwołujemy się od decyzji Unii. W zeszłym tygodniu Komisja skierowała skargę w sprawie akcyzy na energię elektryczną. W sierpniu spodziewamy się interwencji w sprawie Rospudy.

 

Polacy nie są największym pieniaczem w Trybunale. Najwięcej spraw mają Włochy, Grecja, Francja i Luksemburg. Ale ponieważ procedura rozpatrywania trwa średnio 19,8 miesiąca, a Polska przystąpiła do Unii trzy lata temu, mamy szansę być w czołówce. Marcin Radwan - Roehrenschef, adwokat z kancelarii Wardyński i Partnerzy, twierdzi, że postępowanie przed ETS nie jest sformalizowane, przewidziane są długie terminy zaskarżenia aktów wspólnotowych i nie uiszcza się wpisów sądowych. Natomiast jurysdykcja Trybunału jest ograniczona, bo nie rozstrzyga on w sprawach indywidualnych skarg na państwa członkowskie.

Najnowsze kwestie sporne

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu oddalił 18 lipca skargę polskiego rządu na unijną dyrektywę z 2005 roku, która nie uznaje uprawnień większości polskich pielęgniarek.

Nie będziemy się już odwoływać. Rzecznik prasowy Ministerstw Zdrowia Paweł Trzciński liczy, że strategia małych kroków na szczeblach niższych niż Trybunał przyniesie w końcu pożądany efekt.

Obecnie na rozstrzygnięcie w Trybunale (ETS) czekają dwie sprawy podatkowe i dziewięć skarg głównie z zakresu ochrony środowiska, własności intelektualnej, konkurencji i swobody przedsiębiorczości. Są one wniesione także przeciw Finlandii i Portugalii. W tym roku rozpatrywano już wnioski i skargi Thompson, Huty Częstochowa, Zakładów Ceramicznych Paradyż. Na rozstrzygnięcie.czeka FSO, Technopol, Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.

Najczęstszymi naruszeniami naszego państwa są niezgodna z zasadami konkurencji pomoc publiczna i niezastosowanie się do decyzji Komisji w kwestiach ochrony środowiska czy podatków. Natomiast przedsiębiorstwa polskie najczęściej odwołują się od decyzji organów Wspólnot: Komisji, Parlamentu czy Rady.

Sprawy podatkowe

Maria Assimakopoulou z Komisji Europejskiej podaje, że Trybunał na razie tylko raz rozstrzygnął w sprawie podatkowej przeciw Polsce. Zaś nowe kwestie podatkowe zostały wniesione w ramach tzw. pytań prejudycjalnych, czyli składanych przez sądy polskie w celu dokonania interpretacji zgodności uregulowań krajowych z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzkie sądy administracyjne (WSA) wystąpiły o odpowiedź o zgodności przepisów ustawy o VAT z dyrektywą unijną. Dotyczyły one ograniczenia odliczenia VAT od paliwa do samochodów osobowych (wniosek WSA w Krakowie) i ograniczenia terminu zwrotu VAT oraz złożenie kaucji gwarancyjnej dla podatników zaczynających handel wewnątrzwspólnotowy (wniosek WSA we Wrocławiu).

Na podstawie wyroku ETS sąd wydaje wyrok w sprawie, która toczy się w Polsce.

Natomiast Komisja Europejska może wnieść skargę bezpośrednią przeciwko Polsce w sprawie opodatkowania wyższym podatkiem dochodowym dywidend i odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym niż wypłacanych podmiotom krajowym oraz opodatkowanie VAT kwoty akcyzy należnej od zakupu samochodów.

Polska zdaniem Komisji naruszyła regulacje unijne, stosując przepisy krajowe.

Złote weto

Komisja Europejska zażądała od Polski zmiany ustawy z 3 czerwca 2005 r. o specjalnych uprawnieniach Skarbu Państwa w niektórych spółkach o znaczeniu strategicznym zwanej potocznie ustawą o złotym wecie. KE kwestionuje bowiem prawo krajów członkowskich do złotego weta w spółkach uznawanych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej za strategiczne.

Wysłany do Polski wniosek w sprawie złotego weta stanowi drugi etap procedury w sprawie naruszenia przepisów. Kolejnym etapem będzie skierowanie sprawy przeciwko Polsce do unijnego Trybunału w Luksemburgu, wówczas gdy nie podejmiemy stosownych kroków w celu dostosowania prawa.

Dolina Rospudy

Komisja Europejska zagroziła, że gdy dojdzie do rozpoczęcia budowy obwodnicy w dolinie Rospudy i wkroczą tam buldożery, a może to nastąpić 1 sierpnia, to natychmiast złoży wniosek do Trybunału w Luksemburgu o wydanie nakazu wstrzymania prac. Na wniosek Komisji Trybunał ma prawo nie tylko wstrzymać prace, ale również nałożyć wysokie kary finansowe na Polskę.

W wyroku z marca 2006 r. (Komisja przeciw Francji C/177/04) Trybunał przypomniał, że karę określa się, biorąc pod uwagę czas trwania naruszenia, jego wagę, zdolności płatnicze państwa, takie jak produkt narodowy brutto. Uwzględnia też skutki niewykonania wyroku dla interesu prywatnego i publicznego.

Polska jeszcze nigdy nie zapłaciła kary w ETS. Zawsze dostosowywała prawo do wymogów Unii.

Polskie skargi w ETS w 2007 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Podstawa prawna:

- Art. 220-248 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej (TWE).

- Art. 31-34 Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWIS).

- Art. 136-160 Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euroatom).

- Protokół o statucie ETS z 1957 r.

- Regulamin postępowania ETS z 1974 r.


BOGDAN ŚWIĄDER MAŁGORZATA PIASECKA

gp@infor.pl

 

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...