Skutki zastawu na samochodzie

inforCMS
Zastaw rejestrowy jest popularną formą zabezpieczenia kredytów samochodowych. Zastaw ten ciąży na danym aucie bez względy na zmiany właściciela. Jakie są inne skutki tego zastawu dla właściciela auta.

 


Dwa lata temu bank ustanowił zastaw rejestrowy na samochodzie naszego czytelnika. Wartość wierzytelności odpowiadała wartości tego samochodu określonej w momencie zawierania umowy zastawniczej. Jednak w ciągu tych dwóch lat wartość samochodu uległa obniżeniu.


Czytelnik spłacił jedynie nieznaczną część należności w ustalonym w umowie terminie. Z tego powodu bank zamierza przejąć ten samochód na własność (takie rozwiązanie jest przewidziane w umowie). Aktualna wartość samochodu jest niższa od pozostałej do zapłacenia kwoty. Czytelnik zastanawia się, czy bank powinien brać pod uwagę wartość samochodu z dnia ustanowienia zastawu czy też z dnia przejęcia.

Z reguły, jeżeli dłużnik nie zapłaci należności w terminie, a wierzyciel postanowi zaspokoić swoje roszczenie z zastawu rejestrowego, to w tym celu powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne. Jednak niektóre umowy zastawnicze przewidują inne sposoby zaspokojenia zastawnika.

Należy do nich przejęcie na własność przedmiotu zastawu. Może mieć to zastosowanie w sytuacji gdy:
1. zastaw rejestrowy został ustanowiony na instrumentach finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub na innym rachunku,
2. przedmiotem zastawu są rzeczy występujące powszechnie w obrocie towarowym,
3. zastaw został ustanowiony na rzeczach, wierzytelnościach i prawach, których wartość została ściśle oznaczona w umowie zastawniczej.


W tych przypadkach wierzyciel może przejąć na własność przedmiot zastawu rejestrowego, kiedy upłynie termin wykonania zobowiązania, które było nim zabezpieczone. Należy przy tym pamiętać o wynikających z przepisów zasadach. Wierzyciel, który chce przejąć przedmiot zastawu na własność, aby odzyskać swoją należność, powinien o swoim zamiarze poinformować na piśmie osobę, która jest jego właścicielem.

Dopiero po upływie siedmiu dni od zawiadomienia ma prawo złożyć oświadczenie o tym, że tę rzecz przejmuje. Oczywiście dłużnik może wybronić się poprzez uregulowanie zadłużenia lub wniesienie do sądu powództwa o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje (gdyż np. została już spłacona) albo nie jest wymagalna.


W opisanym przez czytelnika przypadku wszystko wskazuje na to, że bank może przejąć na własność samochód będący przedmiotem zastawu rejestrowego. Co więcej, bank może domagać się uiszczenia różnicy pomiędzy wartością wierzytelności a wartością auta.


Samochód jest zaliczany do rzeczy powszechnie występujących w obrocie towarowym. Należy więc do kategorii uprawniającej do przejęcia na własność w konsekwencji ustanowienia zastawu rejestrowego. Ponadto upłynął już termin wykonania zobowiązania, które było nim zabezpieczone.

Poza tym należy zaznaczyć, że decydujące znaczenie będzie miała wartość samochodu ustalona na dzień przejęcia. Nie jest to kwestia warunków narzucanych przez zastawników swoim kontrahentom. Takie rozwiązanie wynika wprost z przepisów ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

Zgodnie z ich postanowieniami, jeżeli umowa zastawnicza przewiduje zaspokojenie zastawnika w drodze przejęcia na własność rzeczy obciążonych zastawem rejestrowym, występujących powszechnie w obrocie towarowym (np. samochodu), wartość przejętych rzeczy ustala się na podstawie średniej ceny tych rzeczy z dnia przejęcia.


Wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym ulega zaspokojeniu do wysokości wartości przedmiotu zastawu rejestrowego przejętego na własność przez zastawnika. Tak więc przy rozliczaniu uregulowania wierzytelności decyduje wartość samochodu z dnia jego przejęcia.

W przypadkach gdy jest niższa od wartości pozostałej do spłacenia wierzytelności, to dłużnik powinien dopłacić różnicę. Jeśli zaś wartość przedmiotu zastawu rejestrowego przewyższa wysokość wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym, zastawnik jest zobowiązany do uiszczenia kwoty nadwyżki w terminie 14 dni od dnia przejęcia.

 

ROBERT KAMIONOWSKI

radca prawny, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie

 


PODSTAWA PRAWNA

Art. 22 i 23 ustawy z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. nr 149, poz. 703 ze zm.).

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...