Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne nawet bez zgody pracownika. Ważne jest natomiast to, czy pracownik miał realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy.
Oświadczenie o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę uważa się za złożone z chwilą, kiedy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), chociażby tego nie uczynił. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 501/97, OSNP 1999/1/15).
Pismo składane do rąk pracownika
Pismo zawierające oświadczenie pracodawcy o wypowiedzenie lub rozwiązaniu umowy o pracę, jeżeli zostało wręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł o­n zapoznać się z jego treścią, jest złożone skutecznie, nawet jeśli pracownik odmówił jego podpisania albo go nie przeczytał, podarł czy wyrzucił.
Do skuteczności rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę nie jest bowiem wymagana zgoda strony, do której oświadczenie woli jest skierowane.
Wypowiedzenie czy oświadczenie o rozwiązaniu umowy uważa się za dokonane także wtedy, gdy druga strona odmawia przyjęcia go do wiadomości. W takim przypadku za datę złożenia wypowiedzenia czy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przyjmuje się dzień, w którym bezskutecznie usiłowano doręczyć pismo pracownikowi.
ważne
Pracownik nie ma obowiązku podpisania pisma pracodawcy zawierającego oświadczenie woli o jego zwolnieniu. Podpis jest istotny dla pracodawcy ze względów dowodowych, aby nie było wątpliwości co do momentu złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy.
Z tego względu oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę należy składać w obecności świadka, np. pracownika działu kadr. W sytuacji kiedy pracownikowi zostanie wręczone pismo pracodawcy, a o­n odmówi jego podpisania, należy sporządzić notatkę służbową ze wskazaniem świadków tego zdarzenia, która w razie sporu będzie (wraz z potwierdzeniem złożonym przez świadków) dowodem na to, czy i kiedy nastąpił moment złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę.
Gdy pracownik przebywa poza firmą
W przypadku składania oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.) z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy lub bez winy pracownika z powodu długotrwałej choroby (art. 53 k.p.) należy pamiętać, że umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą, gdy oświadczenie woli pracodawcy o jej rozwiązaniu dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie o­n miał możliwość zapoznania się z jego treścią.
Dlatego należy wykonać następujące czynności w odpowiedniej kolejności:
• Wysłać oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru albo w inny skuteczny sposób np. kurierem.
W sytuacji gdy pismo o wypowiedzeniu odebrał dorosły domownik, przyjmuje się domniemanie, że pismo zostało doręczone adresatowi (por. wyrok Sądu Najwyższego z 28 lutego 2002 r. III CKN 1316/00, niepublikowany). Przez dorosłego domownika należy rozumieć osoby, które w swoim wieku osiągnęły odpowiedni rozwój fizyczny i psychiczny, a nade wszystko swoim zachowaniem na zewnątrz prezentują dojrzałość właściwą osobie pełnoletniej.
Jeżeli oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zostało przesłane pocztą, a przesyłka wobec niemożności doręczenia została pozostawiona w urzędzie pocztowym z powiadomieniem o tym adresata – to doręczenie oświadczenia woli, a tym samym rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z chwilą doręczenia awiza (przez umieszczenie w drzwiach mieszkania adresata lub w skrzynce listowej).
Doręczenie w taki sposób oparte jest na domniemaniu, że pismo zawierające oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia dotarło do rąk adresata i że w ten sposób doręczenie zostało dokonane prawidłowo, a adresat w sposób niebudzący wątpliwości został zawiadomiony o nadejściu przeznaczonego dla niego pisma zawierającego oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy oraz miejsca, w którym może je odebrać.
Ponadto przyjmuje się, że złożenie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia ma miejsce także wtedy, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią z własnej woli, nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 1996 r. I PKN 36/96, OSNP 1997/14/251).

• W piśmie zawierającym oświadczenie o zwolnieniu nie należy wpisywać daty rozwiązania umowy o pracę. Bez względu na to, co pracodawca napisze w swoim oświadczeniu, i tak umowa rozwiąże się z chwilą dotarcia pisma do adresata (por. uchwałę SN z 6 października 1998 r. III ZP 31/98, OSNAP 1999/3/80).
Oświadczenie woli zakładu pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę jest złożone pracownikowi wówczas, gdy doszło do niego w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z treścią oświadczenia – nie zaś z chwilą przygotowania pisma zawierającego to oświadczenie.
przykład
Treść pisma zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy można sformułować w następujący sposób:
Rozwiązuję z Panem/Panią umowę o pracę zawartą w dniu … bez zachowania okresu wypowiedzenia, zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Powodem rozwiązania umowy w tym trybie jest nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą otrzymania niniejszego pisma”.
lub
„Rozwiązuję z Panem/Panią umowę o pracę zawartą w dniu … bez zachowania okresu wypowiedzenia, na podstawie art. 53 § 1 ust. 1b Kodeksu pracy, z powodu nieobecności spowodowanej chorobą trwająca dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą otrzymania niniejszego pisma”.
• Zwrot z poczty z informacją o odebraniu listu albo zwrot połączony z informacją, że list był dwukrotnie awizowany i nikt nie odebrał go, oznacza, że z tym dniem – tj. z dniem, kiedy ktoś odebrał list albo z dniem 2. awizowania – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę doszło do adresata i zatrudnienie ustaje. W tej sytuacji data 2. awizowania staje się datą rozwiązania umowy, którą należy wpisać we wszystkich dokumentach kadrowych i płacowych – tam, gdzie podanie takiej daty jest konieczne.
przykład
Pracownik od tygodnia nie przychodzi do pracy i nie usprawiedliwia swojej nieobecności. 9 maja br. pracodawca wysłał za pośrednictwem poczty pismo zawierające oświadczenie o dyscyplinarnym zwolnieniu tego pracownika. Pracownik nie odbierał przesyłki. W związku z tym po dwukrotnym awizowaniu pismo wróciło do adresata. Datą drugiego awizowania był 25 maja br. W takiej sytuacji przyjmuje się, że datą ustania zatrudnienia jest data drugiego awizowania, czyli 25 maja 2005 r.
• Jak pracodawca już wie, kiedy nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, może wypełnić i wysłać pracownikowi świadectwo pracy.
W świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy o pracę wpisuje się datę drugiego awizowania pisma, wskazaną na zwrocie z poczty.
Pracownik ma prawo zgłosić się do sądu pracy w celu udowodnienia, że nie miał możliwości zapoznania się z pismem.
W razie sporu jedynie sąd pracy jest władny rozstrzygnąć, czy pracownik faktycznie unikał odbioru przesłanego pod jego adresem pisma potwierdzającego rozwiązanie z nim umowy o pracę, licząc na ewentualne uchylenie się od skutków niebudzącego wątpliwości ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Sąd pracy będzie badał, czy istniała możliwość zapoznania się przez pracownika z treścią złożonego oświadczenia woli, a nie to, czy do takiego zapoznania się w istocie w danym przypadku doszło.

Monika Frączek
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...