Jakie wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach

Zasadą jest, że za pracę w nadgodzinach pracownik jest wynagradzany albo poprzez wypłatę dodatku do wynagrodzenia zasadniczego, albo poprzez udzielenie mu dnia wolnego od pracy. Przepisy kodeksu pracy są w tym zakresie nie do końca jasne.

Pracodawca może udzielić pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Może tego dokonać na pisemny wniosek. Jeżeli pracownik nie złoży wniosku, pracodawca może samodzielnie zdecydować o udzieleniu dnia wolnego. Jednak w takim przypadku musi udzielić czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Inaczej uregulowane są zasady udzielania dnia wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta. Regułą jest, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy:
- w zamian za pracę w niedzielę - w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe, do końca okresu rozliczeniowego;
- w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
W sytuacji gdy nie ma możliwości wykorzystania dnia wolnego we wskazanych terminach, pracownik otrzymuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedziele lub święta.

Kolejną sytuacją, w której pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy, jest wykonywanie pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciotygodniowym tygodniu pracy (art. 1513 k.p.). Zasadą jest, że pracodawca musi udzielić pracownikowi wolnego dnia od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Pracodawca ma obowiązek uzgodnić z pracownikiem termin dnia wolnego. Jest to jedyny przepis dotyczący zasady udzielania dni wolnych od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, który nie przewiduje możliwości wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeżeli np. pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, wówczas sobota jest dla niego dniem rozkładowo wolnym od pracy. Za pracę w sobotę pracodawca powinien udzielić mu innego dnia wolnego. Brak alternatywy w postaci wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych wynika z zasady pięciodniowego tygodnia pracy i prawa do odpoczynku. Trudno zrozumieć, dlaczego ustawodawca przewidział odstępstwo od tej zasady przy pracy w niedziele i święta, a nie przewidział przy pracy np. w soboty.

Może się zdarzyć, że do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie będzie w stanie uzgodnić z pracownikiem terminu wolnego dnia odbieranego w zamian za pracę w dniu grafikowo wolnym od pracy. Niejasne przepisy w tym zakresie rodzą wątpliwości. Niektórzy komentatorzy uważają, że jedyną możliwością jest udzielenie dnia wolnego, bo przepis nie przewiduje innej alternatywy. Co do zasady zgadzam się z tym poglądem i pracodawca powinien dołożyć należytej staranności, aby uzgodnić z pracownikiem termin dnia wolnego. Gdy dobiegnie końca okres rozliczeniowy, a dzień wolny nie zostanie udzielony, pracodawca ma dwa wyjścia:
- udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy w najbliższym możliwym terminie, najpóźniej do końca następnego okresu rozliczeniowego,
- wypłacić za pracę w dzień wolny dodatek w wysokości określonej w art. 1511 k.p.
Oba rozwiązania nie mają podstaw prawnych. Jednak pracodawca nie ma innego wyjścia, niż zastosować jedno z nich. Pracodawca powinien w takiej sytuacji wykazać, że dołożył starań w uzgodnieniu z pracownikiem dnia wolnego. Moim zdaniem, jeżeli nie dojdzie to do skutku, skłaniam się ku zastosowaniu drugiego z rozwiązań. Pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia w zamian za pracę w dzień grafikowo wolny.

Katarzyna Dulewicz
Infor.pl
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej
17 cze 2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?
17 cze 2024

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]
17 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian
17 cze 2024

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

pokaż więcej
Proszę czekać...