Towar z prezentacji można zwrócić w ciągu 10 dni

Agnieszka Bobowska
rozwiń więcej
Firmy coraz częściej oszukują klientów i nie informują ich o prawie do odstąpienia od umowy. Konsument może zwrócić kupiony na prezentacji towar bez podawania przyczyny rezygnacji. Na nieuczciwe firmy UOKiK może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. ich rocznych przychodów.

Okres przedświąteczny skłania przedsiębiorców do sięgania po najróżniejsze sposoby sprzedaży. Coraz powszechniejszą praktyką staje się oferowanie produktów na grupowych prezentacjach. W ten sposób można nabyć pościel, garnki, a nawet odkurzacz. Biorąc udział w takich spotkaniach, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Brak informacji o możliwości odstąpienia od umowy, ciągła zmiana siedziby przedsiębiorcy – to tylko przykładowe sposoby naruszania praw konsumentów.

– Oferta sprzedawców pozalokalowych jest często adresowana do osób starszych, przede wszystkim podczas prezentacji grupowych, gdzie specjalnie wyszkoleni sprzedawcy wykazują nieodzowność zakupu produktów – mówi radca prawny Aleksander Barczewski z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Postępowania wyjaśniające

Naruszaniem praw osób, które kupują towary na prezentacjach, coraz częściej zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Ostatnio wydał on decyzję stwierdzającą naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez spółkę Kaja, zajmującą się sprzedażą wełnianej pościeli. Za naruszenie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości prawie 66 tys. zł.

– Przedsiębiorca m.in. nie informował o możliwości odstąpienia od umowy sprzedaży zawartej podczas prezentacji, a także nie doręczał wzoru oświadczenia, za pośrednictwem którego konsumenci mogli zrezygnować z zakupu – wyjaśnia Maciej Chmielowski, specjalista z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sztuczki przedsiębiorców

Konsumenci często dają się naciągnąć na zakup towaru, którego w rzeczywistości nie potrzebują. Najczęściej do tego typu transakcji dochodzi podczas imprez turystycznych, w hotelach, domach kultury, sanatoriach, szpitalach, a nawet w prywatnych mieszkaniach.

– Akwizytorzy prowadzący sprzedaż w takich miejscach działają przez zaskoczenie konsumenta, stosując wypróbowane techniki marketingowe – stwierdza Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentów w Warszawie.

Więcej: Towar z prezentacji można zwrócić w ciągu 10 dni

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...