Na kopercie musi być nazwisko żony, jeśli decyzja jej dotyczy

Na kopercie musi być imię i nazwisko żony, jeżeli decyzja urzędu ma trafić do obojga małżonków. Nie wystarczy samo nazwisko męża - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Zdaniem WSA nie zmienia tego nawet fakt, że na tzw. zwrotce poświadczającej odbiór listu są imiona i nazwisko obojga: męża i żony.

Taka właśnie sytuacja spotkała małżonków Ś. Wójt gminy wydał im decyzję o ustaleniu warunków zabudowy. Decyzję skierował do obojga małżonków, ale na kopercie było tylko imię i nazwisko męża. Po kilku miesiącach żona zażądała doręczenia jej decyzji o warunkach zabudowy. Twierdziła, że dopiero teraz dowiedziała się od męża o otrzymanej przez niego decyzji. Niestety mąż decyzję zgubił, a ona - ponieważ do tej pory jej nie dostała - nie mogła się z nią zapoznać.

Wójt przesłał pani Ś. kopię swojej decyzji sprzed kilku miesięcy, zaznaczając jednak, że ona sama odebrała ją w tym samym dniu co mąż. Dowodem tego miała być kopia zwrotnego poświadczenia odbioru. Widniały na nim imiona i nazwisko dwóch osób.

Pani Ś. wniosła odwołanie. Argumentowała, że nie doręczono jej decyzji, bo koperta była zaadresowana tylko na męża. Postanowieniem z 10 marca 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że pani Ś. wniosła odwołanie po terminie, bo przecież decyzję dostała dużo wcześniej, wtedy co mąż, a teraz - na swoje żądanie - dostała tylko jej kopię.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten, w wyroku z 29 września, stwierdził, że przesądzający jest tu sposób zaadresowania koperty. Jeśli zaadresowano ją tylko na męża, to nie można przyjąć, że decyzję otrzymała również żona. Nie można zakładać, że żona otworzyła kopertę zaadresowaną nie do niej. Sam fakt, że na zwrotnym potwierdzeniu odbioru były imiona i nazwiska obojga, o niczym jeszcze nie przesądza. Odbiorca listu ma w ręku zwrotne poświadczenie odbioru tylko przez chwilę potrzebną na jego podpisanie. "O tym, dla kogo przeznaczony jest list decyduje niewątpliwie określenie adresata na kopercie" - orzekł WSA.

Wyrok nie jest prawomocny, co oznacza, że stronom przysługuje jeszcze prawo do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Infor.pl
Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Testy na maturze: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

pokaż więcej
Proszę czekać...