Będą zmiany dotyczące ubezwłasnowolnienia?

fot. shutterstock / ShutterStock
W Polsce często ubezwłasnowolniane są osoby, których stan zdrowia pozwala na to, by świadomie podejmowały decyzje o sobie, a prawa osób ubezwłasnowolnionych są w Polsce zbyt ograniczone - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Jak powiedziała Kozłowska-Rajewicz, przepisy związane z ubezwłasnowolnieniem są najpoważniejszą przeszkodą w ratyfikowaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Jej zdaniem te zapisy powinny zostać jak najszybciej zmienione.

Premier Donald Tusk zapowiedział ratyfikację konwencji jeszcze tej wiosny. 27 marca Rada Ministrów rozpatrzyła wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. Żaden z resortów nie zgłosił zastrzeżeń do możliwości ratyfikacji. Wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, wyraził nadzieję, że 5 maja w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, prezydent mógłby podpisać wniosek o ratyfikację konwencji.

Jednak w sprzeczności z konwencją stoją m.in. nasze przepisy dotyczące ubezwłasnowolniania. "Jest tu wyraźny konflikt naszego prawa z konwencją, mamy kilka problemów. W Polsce często ubezwłasnowolniane są osoby, których stan zdrowia pozwala na to, by świadomie podejmowały decyzje o sobie. Są jednak ubezwłasnowolnione przez swoje rodziny, by ułatwić załatwianie rozmaitych formalności" - wskazała Kozłowska-Rajewicz. Podkreśliła również, że prawa osób ubezwłasnowolnionych są w Polsce zbyt ograniczone.

Zwróciła uwagę na zapisy dotyczące zawierania małżeństw przez osoby cierpiące na choroby psychiczne lub o obniżonym potencjale intelektualnym: art. 12 Kodeksu rodzinnego mówi, że "nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa () sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa". W praktyce oznacza to powoływanie biegłego, którego opinia może być rozstrzygająca.

"To straszny, wstydliwy przepis, bazujący na przesądach o chorobach psychicznych i ich podłożu, nieprzystający do dzisiejszej rzeczywistości, eugeniczny, bo jako uzasadnienie zakazu małżeństwa podaje dobro potomstwa. Absolutnie powinien być zmieniony. Jego treść ogranicza wolność i godność osób chorych, i nie dotyczy ryzyka zawarcia związku bez świadomej woli, co wpływałoby na ważność małżeństwa, gdyż ta kwestia jest poruszona w innym artykule kodeksu" - przekonywała.

Przyznała, że zmiana tych regulacji nie będzie prosta. "Mamy dużo skarg na te przepisy i wiele wniosków o zmianę, ale żadnej konkretnej propozycji legislacyjnej. Trzeba ją będzie dopiero wypracować" - powiedziała pełnomocniczka.

"Chcemy przyjrzeć się, jak w innych krajach rozwiązany jest ten problem, szczególnie chodzi o instytucję ubezwłasnowolnienia. Planuję wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zorganizować na ten temat konferencję w kancelarii premiera" - dodała.

Wiceminister Duda zapowiadał wcześniej, że konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami - dotyczyć będą kwestii związanych właśnie z ubezwłasnowolnieniem. Zadeklarował jednak, że rząd będzie starał się jak najszybciej dostosować je do wymogów konwencji.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...