Rozliczenie ujemnych różnic kursowych przy zakupie środka trwałego

fot. shutterstock / ShutterStock
Różnice kursowe powstają w przypadku transakcji rozliczanych w walucie obcej, na skutek rozbieżności wahań wartości kursu walutowego. W przypadku nabycia środka trwałego, konsekwencje podatkowe z tego tytułu, mogą przejawiać się w dwojaki sposób. Wszystko zależy od momentu dokonania zapłaty.

Przedsiębiorcy, dokonując odpłatnego nabycia środka trwałego, którego cena sprzedaży została wyrażona w walucie obcej, powinni pamiętać o konsekwencjach podatkowych, wynikających z tego tytułu. W zależności bowiem od tego, kiedy zapłacą należną sprzedawcy kwotę zobowiązania, skutki przeliczenia kwoty transakcji będą odmienne.

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu dokonania zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Podatnik powinien przy tym pamiętać, że przy obliczaniu wartości różnic kursowych, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych sytuacjach, a także gdy do zapłaty zobowiązań nie jest możliwym uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uregulowania zobowiązania.

Istotnym wydaje się również, aby podkreślić, że podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Konsekwencje podatkowe zależne od momentu uregulowania zobowiązania

W zależności od tego, kiedy podatnik ureguluje zobowiązanie wynikające z zawartej umowy kupna sprzedaży, podatkowe konsekwencje związanych z tym np. ujemnych różnic kursowych mogą przejawiać się w dwojaki sposób, mianowicie jako wzrost wartości kosztów uzyskania przychodu lub też zwiększenie wartości początkowej środka trwałego, będącego przedmiotem transakcji.

Zobowiązania uregulowane przed przekazaniem środka trwałego do używania

W sytuacji, gdy przedsiębiorca ureguluje zobowiązanie, wynikające z zawartej transakcji sprzedaży środka trwałego przed przekazaniem go do używania, zrealizowane ujemne różnice kursowe przyczynią się do zwiększenia jego wartości początkowej, podlegającej odpisom amortyzacyjnym.

Można zatem powiedzieć, że kwota skorygowana o zrealizowane różnice kursowe, będzie stanowiła koszt podatkowy, ale rozliczany w czasie.

Dla przypomnienia, za wartość początkową środka trwałego, z zasady uważa się cenę nabycia, to znaczy kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, skorygowaną o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.

Zapłata po przekazaniu składnika majątku do używania

W przypadku dokonania zapłaty po wprowadzaniu nabytego środka trwałego do używania, zrealizowane różnice kursowe zaliczane są z zasady do kosztów podatkowych, wywierających bezpośredni wpływ na wartość podstawy opodatkowania. Ujemne różnice kursowe, zwiększają bowiem wartość kosztów podatkowych za dany okres.
Zakwalifikowanie ujemnych różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu może nastąpić jednak dopiero z dniem faktycznego uregulowania zobowiązania.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Infor.pl
Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?
06 maja 2025

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

Konklawe 2025 już jutro. Będą 4 polscy kardynałowie [PROCEDURA krok po kroku]
06 maja 2025

Konklawe 2025 rozpocznie się już jutro w środę 7 maja. Przedstawiamy, jak wygląda pełna procedura konklawe krok po kroku. W wyborze nowego papieża weźmie udział 4 polskich kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

Pilne! Nie będzie obniżki składki zdrowotnej. Weto prezydenta. Sejm nie ma szans na przegłosowanie prezydenta
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - poinformowała we wtorek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka.

Matura 2025: matematyka [ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

Matura z matematyki na poziomie podstawowym odbyła się dziś (6 maja 2025 r.) o godz. 9:00. Egzamin maturalny trwał 180 minut czyli 3 godziny. Jakie są odpowiedzi z matury? CKE udostępnia arkusze.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język łaciński i kultura antyczna
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym ma zdawać 228 osób.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język łemkowski
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka łemkowskiego na poziomie rozszerzonym mają zdawać dwie osoby.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język kaszubski
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym w tym roku mają zdawać 33 osoby.

Za te rośliny w ogrodzie grożą gigantyczne kary. Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności [LISTA, KARY]
06 maja 2025

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Nie każdy ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

Te osoby muszą rozliczyć się z ZUS-em do 31 maja 2025 r. Limity przychodów dla osób dorabiających do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
06 maja 2025

Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, które jednocześnie osiągają przychody, mają obowiązek do 31 maja dostarczyć do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2024 r. do 29 lutego 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...