Do końca roku o 40 połączeń lotniczych więcej

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka
rozwiń więcej
Centralwings, tanie linie lotnicze z grupy PLL LOT, uruchomią w październiku połączenie z Warszawy do Manchesteru. Polecą też z Krakowa do Manchesteru i Dublina, ale prawdopodobnie to nie jedyne nowości przygotowane dla pasażerów na najbliższe miesiące.  

Latanie weszło w nawyk

Konkurencję między przewoźnikami wzmaga świetna koniunktura na rynku lotniczym. Zainteresowanie tanimi lotami do europejskich krajów jest tak duże, że najbardziej znane w Polsce linie lotnicze zdecydowały się na uruchomienie w sezonie jesienno-zimowym prawie 40 nowych połączeń.

Najszerszą ofertę przygotowano dla podróżujących na Wyspy Brytyjskie - to ponad połowa nowości w rozkładzie, który zacznie obowiązywać w październiku.

- Z Krakowa do Dublina polecimy nie pięć, lecz siedem razy w tygodniu. Do tego miasta pojawi się też piąty lot z Wrocławia, i trzeci z Gdańska - wylicza Michał Aleksandrowicz reprezentujący linie Ryanair.

Irlandzki przewoźnik będzie realizował od tej jesieni 38 połączeń, czyli 11 więcej niż przed rokiem. Z węgierskim Wizz Air, największym na polskim rynku przewoźnikiem niskokosztowym, będzie można polecieć między innymi z Warszawy do Mediolanu i Grenoble, z Gdańska do Oslo, a z Poznania do Malmo albo Dortmundu. Nowe połączenie do Niemiec - z Wrocławia do Frankfurtu - uruchomi również Lufthansa, jedna z największych firm lotniczych na świecie. Poza tym, także z Wrocławia, uruchomi dodatkowy, trzeci rejs do Monachium, a z Katowic szósty lot do Duesseldorfu.

Bez fajerwerków

Z Polskiego rynku wycofuje się natomiast słowacki przewoźnik SkyEurope. Zlikwidował bazę w Krakowie i zawiesił niemal wszystkie połączenia. Dobra wiadomość jest taka, że wprowadzi jednak co najmniej jedno nowe połączenie sterowane z zagranicy - na razie wiadomo, że od października będzie znów latać na trasie Warszawa - Wiedeń.

Warto pamiętać o tym, że tanie linie rzeczywiście będą tanie, tylko jeśli bilet kupimy na kilka miesięcy wcześniej. Na siedem czy dziesięć dni przed wylotem za bilet do Londynu także u przewoźnika niskokosztowego trzeba będzie zapłacić około 800 zł.

Niestety Polskie Linie Lotnicze LOT, partner Lufthansy w sojuszu Star Alliance, nie mają na razie pasażerom nic nowego do zaoferowania. Przedstawiciele linii poinformowali, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o zimowym rozkładzie, który jeszcze jest przygotowywany.

Potrzebny plan wieloletni

Krzysztof Łopaciński, szef Instytutu Turystyki, uważa, że taka polityka to w rezultacie brak polityki, który może się skończyć załamaniem polskiego rynku lotniczego.

- To oczywiście szerokie zagadnienie, które dotyczy nie tylko przewoźników, ale także, a może przede wszystkim, portów lotniczych. Potrzebny jest plan rozwoju rynku lotniczego w Polsce na 20 lat, bo inaczej nie wytrzyma on konkurencji z niemieckim czy nawet czeskim - mówi Krzysztof Łopaciński.

Port Lotniczy Okęcie zajmuje w krajach naszego regionu ledwie trzecie miejsce pod względem ruchu lotniczego. Lotniska w Pradze i Budapeszcie odprawiły w ubiegłym roku więcej pasażerów chociaż to kraje mniejsze niż Polska. W 2011 roku pod Berlinem zacznie działać Berlin Brandenburg International (BBI), port lotniczy, który przejmie ruch dwóch berlińskich lotnisk. Eksperci są przekonani, że bez spójnej strategii dla polskich lotnisk i linii lotniczych niemiecki port odbierze zarówno linie lotnicze, jak i pasażerów portom przynajmniej tym z zachodniej części Polski: w Szczecinie, Zielonej Górze, Poznaniu, a nawet we Wrocławiu.

- Trzeba się zastanowić, jak odpowiedzieć na tę konkurencję. Na przykład Okęcie może pomyśleć o zawiązaniu ścisłej współpracy z portami i przewoźnikami w Wilnie, Lwowie, a nawet Kazachstanie. Poza tym bez dobrej infrastruktury dojazdowej i usług Okęcie stanie się prowincjonalnym lotniskiem. Wszystkie polskie lotniska muszą być gotowe, aby zaoferować coś więcej niż bilet - wylicza prezes Łopaciński.

Zbliża się następny egzamin: otwarcie nieba nad Atlantykiem w 2008 roku. Port, który uruchomi tanie połączenia z USA, upoluje kurę znoszącą złote jajka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Nowe połączenia tanich linii lotniczych w sezonie zimowym

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka
katarzyna.kozinska@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...