Droższy prąd mimo konkurencji

Ireneusz Chojnacki
rozwiń więcej
Wciąż nie mamy możliwości swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Konkurencję blokuje brak umów między sprzedawcami i dystrybutorami. Ceny energii wzrosną w 2008 r. ok. 10%.

Decyzja prezesa URE o uwolnieniu cen detalicznych energii dotknie za kilka tygodni prawie 14 mln gospodarstw domowych. Dotyczy ona rynku, którego wartość Vattenfall szacuje w 2007 roku na 8 mld zł. Pewne jest, że w 2008 roku ceny energii wzrosną bardziej, niż gdyby pozostały pod kontrolą. Nie oznacza to jednak, że proporcjonalnie do wzrostu cen energii będą rosły nasze końcowe rachunki za prąd.
Analitycy oceniają, że teraz ceny detaliczne w Polsce z obecnego poziomu ok. 40 euro za 1 MWh będą rosły aż dojdą do europejskiego poziomu 55-60 euro za 1 MWh.

- Myślę, że rozsądna ścieżka dochodzenia do europejskiego poziomu cen to horyzont czterech, pięciu lat, ale oczywiście jest pytanie, jak za kilka lat będą kształtowały się ceny w naszej części Europy - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, największego gracza na polskim rynku energetycznym.

Pytanie nie brzmi więc, czy ceny będą rosły, tylko jak szybko i jak długo. Spółki obrotu podtrzymują swoje wcześniejsze prognozy na 2008 rok.

- W 2008 roku ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosną o minimum 10 proc. - mówi Grzegorz Lot z Vattenfall Sales Poland.

Rynek będzie konkurencyjny

Wszystkie spółki obrotu zostaną zwolnione z obowiązku stosowania taryf cenowych zatwierdzonych przez prezesa URE na 2007 rok być może już w tym tygodniu. URE zaczął bowiem wysyłać decyzje spółkom.

- Decyzje obowiązują od dnia otrzymania ich przez spółki obrotu, ale obecne ceny obowiązują do momentu, gdy sprzedawcy ogłoszą nowe cenniki, których skuteczne wdrożenie przewidują procedury przewidziane w umowach - mówi Adam Szafrański, prezes URE.

Z punktu widzenia konsumentów uwolnienie cen następuje w trudnym momencie, bo rynek tak naprawdę w ogóle nie jest jeszcze konkurencyjny.

- Podstawą pomiaru konkurencyjności jest efektywna możliwość zmiany dostawcy. Z tego punktu widzenia w Polsce nie doszło do liberalizacji rynku. Problem w tym, że procedury zmiany są skomplikowane, opłaty przesyłowe wysokie, a dystrybutorzy bronią swoich rodzimych rynków - mówi Wojciech Hann, partner i szef Regionalego Zespołu Energetyczno-Surowcowego Deloitte.

Faktycznie sytuacja jest taka, że nawet gdyby wszyscy sprzedawcy podali jutro ceny na 2008 rok, setki tysięcy gospodarstw nie mogłyby zmienić sprzedawcy. Brakuje bowiem umów generalnych łączących sprzedawców z dystrybutorami, pozwalających sprzedawcom wchodzić na nowe rynki.

- Jesteśmy tym poziomem zawieranych umów nieusatysfakcjonowani, ale mamy nadzieję, że ten proces jest dynamiczny, że będzie postępował. Będziemy przyglądać się temu, jak umowy generalne są zawierane, tak aby odbiorcy mieli prawo wyboru sprzedawcy - mówi Adam Szafrański.

Jedna oferta na 2008 rok

Na razie jest po prostu źle. Według danych URE przykładowo klienci z rejonu dystrybucji Vattenfall Distribution Poland mają wprawdzie możliwość zakupu energii od ośmiu sprzedawców spoza grupy Vattenfall, ale już klienci z rejonu działania RZE Dystrybucja mogą ciągle kupić energię tylko od Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. Podobnie jest w przypadku Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego, a te zakłady mają np. ok. 740 tys. odbiorców i obsługują teren zamieszkany przez ok. 2 mln osób.

Stan rynku obrazuje też liczba ofert sprzedaży energii na 2008 rok - jedyną ofertę ma Vattenfall Sales Poland. W połowie listopada przedstawienie oferty obiecuje Polska Grupa Energetyczna, największa polska firma energetyczna. Większość nowych ofert pojawi się jednak zapewne tuż przed końcem roku lub na początku przyszłego.

- Zakładamy, że cenniki powinny być gotowe do końca tego miesiąca, bo klient powinien mieć czas na ewentualne wypowiedzenie umowy - mówi Tomasz Lender, dyrektor departamentu obrotu hurtowego Enion Energia.

Wzrost cen jest pewny

Ceny energii w przyszłym roku wzrosną, zapewne w skali prognozowanej przez spółki obrotu, czyli co najmniej o 10 proc. Przemawiają za tym nie tylko oferty wytwórców, ale już konkretne transakcje zawierane na rynku hurtowym.

- Większość energii na przyszły rok mamy już sprzedane po cenie 143 zł za 1 MWh - mówi członek zarządu jednej z dużych elektrowni systemowych.

- Wytwórcy najczęściej uzasadniają wzrost cen koniecznością inwestycji w moce wytwórcze i przewidywanymi kosztami zakupu brakujących uprawnień do emisji C02 - mówi Tomasz Lender.

Podane ceny hurtowe są wyższe od tegorocznych o 8-12 proc. i dotyczą tylko energii czarnej, czyli produkowanej z węgla. Nie uwzględniają kosztów zakupu energii ze źródeł odnawialnych, ciągle droższej niż energia z węgla.

Czy spadną ceny dystrybucji

Wzrost cen energii nie oznacza proporcjonalnego wzrostu wartości rachunków. Płacimy bowiem nie tylko za energię, ale i za jej przesył. W 2006 roku w płatnościach za energię elektryczną cena energii stanowiła ok. 30 proc., opłata za przesył ponad 40 proc., a reszta to głównie podatki. Ceny przesyłu pozostaną regulowane i niekoniecznie muszą rosnąć.

- Zakładam, że prezes URE obniży ceny dystrybucji - mówi Tomasz Lender.

Ceny dystrybucji powinny być znane w połowie grudnia, wtedy będziemy wiedzieć dokładnie, na czym stoimy.

- Oczekujemy złożenia wniosków taryfowych dla działalności sieciowej do 9 listopada i będziemy decyzje przygotowywali do podpisu do 15 grudnia - mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE.

Sześć kroków do zmiany dostawcy prądu



Co się składa na cenę prądu




ZE STRONY PODATKÓW
Dzisiejsze przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie są w pełni dostosowane do regulacji unijnych w zakresie opodatkowania energii. Obecnie podatek akcyzowy od energii płacą producenci, a powinni dostawcy. Według dostawców energii elektrycznej, gdy obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy na energię będzie ciążył na dostawcach, wpłynie to na ceny energii, gdyż nastąpi przerzucenie części tego podatku na koszty sprzedaży energii. Podwyżkę tę odczują zatem wszyscy ostateczni konsumenci.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
Mimo że do tej pory URE nakładało na sprzedawców energii obowiązek urzędowego zatwierdzania taryf sprzedawcy i tak podnosili ceny. 2007 rok oznaczał np. podwyżki taryfowych cen energii o 11,4 proc. dla klientów Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego, a o 11,3 proc. zdrożała energia elektryczna w Zakładzie Energetycznym Warszawa-Teren. W 2006 roku podwyżka o 6,8 proc. dotknęła klientów gdańskiej Energi, a w płockiej Enerdze ceny poszły w górę o 5 proc. Urząd Regulacji Energetyki, zatwierdzając taryfy zakładów energetycznych, zgadzał się również na podwyżki cen energii dla dużych firm (grupa taryfowa B21). W tym roku największe (aż o 13,5 proc.) dotknęły klientów Enei. Nieco mniejsze były w RWE Stoen (13,4 proc. - ale należy pamiętać, że klienci warszawskiego zakładu energetycznego w latach 2005-2006 korzystali z tych samych cen) i w Zamojskiej Korporacji Energetycznej (12,6 proc.).

CZY ENERGIA W POLSCE JEST DROGA
-
15,28 euro za 100 kWh - średnia cena energii dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej o rocznym zużyciu energii na poziomie 3500 kWh;
- 12 euro za 100 kWh - średnia cena płacona przez polskie gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu 3500 kWh;
- 7 euro za 100 kWh - średnia cena płacona przez bułgarskie gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu 3500 kWh i zarazem najniższa cena w Unii. Źródło: Eurostat

Ireneusz Chojnacki
ireneusz.chojnacki@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...