Uważaj na co klikasz i jakie mejle otwierasz

Michał Fura
rozwiń więcej
Korzystając z internetu, zawsze zostawiasz ślady. Musisz uważać co robisz w sieci. Cyberprzestępcy tylko czyhają, aby poznać kody do Twoich kont internetowych w bankach czy komunikatorów internetowych.

 

Nasz stosunek do ochrony prywatności w internecie - i w pracy, i w domu - może mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci - ostrzega Bartosz Świderski, konsultant w firmie CA, która zajmuje się rozwiązaniami IT mającymi zapewnić bezpieczeństwo w internecie. Jak wynika z raportu Internet Security Outlook firmy CA, tylko w 2007 roku (do października) ilość szkodliwego oprogramowania wzrosła aż 16-krotnie. Co gorsza, był to rok, w którym po raz pierwszy w siłę urosły programy szpiegujące - stanowiły aż 56 proc. całego szkodliwego oprogramowania w sieci, podczas gdy 32 proc. to konie trojańskie, 9 proc. - robaki, a zaledwie 2 proc. - wirusy.

Dla przeciętnego użytkownika internetu to informacja najgorsza z możliwych. Wirusy czy robaki mogą uszkodzić komputer lub dane, które na nim przechowujemy. To i tak pół biedy, w porównaniu z zagrożeniem, jakim są programy szpiegujące - ich zadaniem jest bowiem śledzenie i zapamiętywanie np. wszystkich haseł, jakie wystukujemy na naszej klawiaturze.

Na co uważać?

Problem też w tym, że takie programy trudno rozpoznać. Najczęściej występują jako wyskakujące i denerwujące reklamy (tzw. adware), na które nieopatrznie możemy kliknąć, instalując przy tym niebezpieczny program. Występują też w formie koni trojańskich albo programów, które pobierają pliki bez naszej wiedzy. Zawsze trzeba więc uważać, na co się klika.

Programy szpiegujące lubią podszywać się pod darmowe programy zabezpieczające. W ubiegłym roku stanowiły one 6 proc. wszystkich programów szpiegujących. Zazwyczaj są one rozpowszechniane przy użyciu reklam internetowych oraz bezpłatnych narzędzi do usuwania programów szpiegujących. To ryzyko można zminimalizować, uruchamiając choćby aplikację w wyszukiwarce Firefox, która usuwa reklamy.

Nie należy otwierać mejli pochodzących z nieznanych źródeł. Jak policzono, ponad 90 proc. poczty elektronicznej to niepożądane wiadomości (spam). Ponad 80 proc. spamu zawiera odsyłacze do niebezpiecznych stron lub szkodliwego oprogramowania. Zarówno arcyniebezpiecznych szpiegów, jak i robaków czy wirusów.

Na zainfekowanie przez boty, czyli szkodliwe oprogramowanie, narażeni są szczególnie ci, którzy ściągają np. muzykę lub filmy za pomocą sieci P2P, ale także korzystają z komunikatorów.

Hasła nikomu nie podawaj

Kupujący przez internet - a robi to prawie 6 mln internautów - powinni pamiętać, że na nich też czyhać mogą niebezpieczeństwa. Z raportu poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, które skontrolowało 50 sklepów internetowych, wynika, że połowa z nich była źle zabezpieczona. Niektóre sklepy oszczędzają na zabezpieczeniach, umieszczając strony na wspólnych serwerach, na których mogą też być domeny włamywaczy internetowych. A to ułatwia kradzież danych. Centrum twierdzi też, że e-sklepy rzadko umożliwiają dokonywanie zakupów z szyfrowaną transmisją danych, przez co dostęp do adresu czy numeru konta klienta jest dla hakera dziecinnie prosty. Żeby zminimalizować to ryzyko, należy czytać opinie innych na temat danego sklepu, sprawdzić, jak długo działa i jakie oferuje zabezpieczenia. Warto też pamiętać o odruchach, które dla każdego kupującego w sieci powinny być naturalne, a o których w mejlach przypomina serwis Allegro: Nie zapisuj swojego hasła, zapamiętaj je, nigdy go nie podawaj (nawet osobom, które podają się za pracowników Allegro), i wyloguj się, kiedy kończysz przeglądać strony.

Pamiętaj o ochronie i wydajności

W tym roku gracze internetowi należeć będą do głównych celów ataków hakerów. Szczególnie cenne są dane uwierzytelniające do ich kont. Eksperci przypominają, że wielu graczy nie ma świadomości tego zagrożenia - większą uwagę przykładają do wydajności sprzętu, zapominając o tym, jak ważne są programy go chroniące. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy w domu z tego samego komputera korzystają dzieci, które grają w sieciowe gry, a potem dorośli, którzy za jego pośrednictwem wykonują przelewy z e-kont.

Niebezpieczna popularność

Podobnym zagrożeniem są serwisy społecznościowe (np. Nasza-klasa.pl, Fotka.pl, Grono.net czy MojaGeneracja.pl), których popularność jest wykorzystywana do zainfekowania naszych komputerów. Głośnym echem odbił się w sieci przypadek Fotki.pl - na skrzynki pocztowe użytkowników trafiały mejle od nadawcy, podszywającego się pod ten serwis - kliknięcie na podany w nim link kierowało internautów na niebezpieczną witrynę, imitującą oryginalną, główną stronę serwisu. Tam pojawiała się zachęta do pobrania najnowszej wersji Flash Playera. W rzeczywistości plik zawierał niebezpieczne oprogramowanie - Trojan.Win32.Agent.CRH.

Prawdziwa Fotka natychmiast zareagowała: poinformowała, że nigdy nie wysyła do użytkowników takich mejli i nie zachęca do pobierania jakichkolwiek programów (nie wiadomo jednak, ile osób miało tę świadomość). Internauci, którzy kliknęli w link i pobrali wirusa z fałszywej strony, powinni pobrać i zainstalować programy wirusowe typu Avast, BitDefender, Kaspersky oraz NOD32. Tylko one potrafiły wtedy wykryć i zneutralizować wirusa.

Co jest dziś bezpieczne

Zdaniem CA, jak na razie - urządzenie bezprzewodowe.

- Smartphony i inne tego typu urządzenia nie będą w 2008 roku stwarzać przestępcom realnych szans na przeprowadzanie ataków. Próbne szkodliwe oprogramowanie przeznaczone na te urządzenia nie nadaje się do wykorzystania w praktyce. Jedyna istotna luka w zabezpieczeniach urządzeń bezprzewodowych wykryta w 2007 roku dotyczyła produktu Apple iPhone - dodaje Bartosz Świderski.

JAK TO ZROBIĆ...

Zasady bezpiecznego użytkowania internetu

PROBLEM: Jak poruszać się w sieci, by czuć się (w miarę) bezpiecznie?

ROZWIĄZANIE:

• Korzystać tylko z legalnego oprogramowania.

• Posiadać program antywirusowy i zaporę sieciową.

• Nie otwierać załączników z podejrzanymi wiadomości.

• Unikać stron internetowych z treściami pornograficznymi.

• Rozważnie korzystać z programów do ściągania plików z sieci.

Gdy zauważysz którąś z sześciu poniższych oznak, to sygnał, że twój komputer mógł zostać zainfekowany

• Wyraźne spowolnienie pracy komputera.

• Wyraźne spowolnienie działania internetu.

• Samoistne restartowanie bądź wyłączenie komputera.

• Samoistna zmiana tła pulpitu, zwykle z jakimś ostrzeżeniem.

• Komunikaty o zagrożeniu pochodzące z programu, którego nie instalowaliśmy.

• Problem ze znalezieniem plików i folderów bądź ich samoistna zmiana nazwy.

Bartosz Świderski, konsultant firmy CA: - Cyberprzestępcy stale poszukują nadarzających się okazji i wykorzystują wszelkie luki w zabezpieczeniach.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Łatwiejsza zmiana nazwiska po rozwodzie. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji
06 maja 2025

Łatwiejsza zmiana nazwiska po rozwodzie. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Za projekt odpowiedzialne było Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to część pakietu deregulacyjnego.

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - wady i zalety
06 maja 2025

Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem – gdy firma się rozwija – decyduje się na zmianę formy prawnej. Jednym ze sposobów kontynuowania działalności w formie spółki z o.o. jest wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy
06 maja 2025

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Składka zdrowotna. Bernatowicz: Wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy (...) jest to "mniejsze zło", które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym "Polskim Ładem"
06 maja 2025

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz przekazał, że wnioskowali o podpisanie ustawy, gdyż w ich ocenie jest "mniejszym złem".

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis
06 maja 2025

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Nawet 347 zł miesięcznie dofinansowania z PFRON do opieki na dziecko
06 maja 2025

Maksymalnie 347 zł miesięcznie mogą uzyskać osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Trwa jeszcze nabór wniosków. Kto może ubiegać się o taką pomoc?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?
06 maja 2025

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

Konklawe 2025 już jutro. Będą 4 polscy kardynałowie [PROCEDURA krok po kroku]
06 maja 2025

Konklawe 2025 rozpocznie się już jutro w środę 7 maja. Przedstawiamy, jak wygląda pełna procedura konklawe krok po kroku. Kto z Polski weźmie udział w wyborze nowego papieża? Będzie 4 polskich kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

pokaż więcej
Proszę czekać...