Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

Newsletter: 12 września 2024 r.

Biuro rachunkowe


Rachunkowość

     

Przed końcem roku obrotowego warto uporządkować należności

Zbliżający się dla większości jednostek koniec roku obrotowego to czas, kiedy trzeba szczególną uwagę zwrócić na należności. Są one bardzo ważną kategorią w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym każdej jednostki. Prawidłowe kształtowanie ich wartości determinuje płynność jednostki. W przepisach prawa bilansowego nie ma jednak definicji należności. Przyjmuje się więc – zgodnie z definicją aktywów zawartą w art. 3 ust 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości – że należności to prawa jednostki do otrzymania aktywów, najczęściej środków pieniężnych, powstałe wskutek zdarzeń, które zaistniały w przeszłości. Prawa te mogą wynikać z umów, regulacji prawnych, czasem też zwyczajów. W praktyce mamy do czynienia z różnego rodzaju należnościami, tj. od: kontrahentów (odbiorców i dostawców), urzędów, pracowników, właścicieli jednostki, banków czy innych instytucji finansowych.

Czytaj więcej »
 

Podatki

     

Gadżet wygrany w firmowym konkursie może być przychodem pracownika

Uwaga na firmowe konkursy. Pendrive, koszulka, smycz czy kubek z logo pracodawcy są podatkowym przychodem pracownika, gdy ten wygrał je w zakładowej rywalizacji – uważa skarbówka.

Czytaj więcej »
 

     

Podatnicy często przegrywają w sprawach optymalizacji. Wątpliwości budzi zmiana formy opodatkowania

Gdy szef KAS potwierdza, że w sprawie może chodzić głównie o unikanie opodatkowania, sądy bardzo często przyznają, że dyrektor KIS słusznie odmówił wydania interpretacji.

Czytaj więcej »
 

Planowane zmiany

     

Będzie sporo zmian w VAT i nie tylko. MF opublikowało projekt

Ministerstwo Finansów opublikowało zapowiadany już przez nas projekt. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2025 r. zmieni się wysokość stawek VAT na niektóre towary. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi, a reeksporterzy osobowych aut odzyskają akcyzę.

Czytaj więcej »
 

     

Urządzenia techniczne będą nadal kością niezgody. Problem stanowi nowa definicja budowli

Są obawy, że projektowana definicja urządzeń budowlanych, które mają być opodatkowane jako budowle,otworzy gminom furtkę do szukania dodatkowych wpływów.

Czytaj więcej »
 

Orzeczenia

     

Koszty pośrednie nie muszą być odliczone w rok

Wydatki na prace adaptacyjne można rozliczać przez wiele lat, proporcjonalnie do długości okresu obowiązywania danej umowy najmu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej »
 

     

Jest nadzieja na preferencje podatkowe dla przekształconych spółek

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała po przekształceniu z jednoosobowej firmy, jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek – orzekł WSA we Wrocławiu w precedensowym wyroku.

Czytaj więcej »
 

Interpretacje

     

Opłacony parking jest z PIT

Nawet jeżeli pracownik wykonuje pracę w terenie, to opłacony przez pracodawcę abonament parkingowy stanowi nieodpłatne świadczenie opodatkowane PIT.

Czytaj więcej »
 

     

Pomyłkowa rejestracja VAT-R kosztuje VAT

Przedsiębiorca, który wskutek błędu biura rachunkowego zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego w VAT, nie odzyska prawa do tej preferencji wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od końca roku, w którym doszło do pomyłki.

Czytaj więcej »
 

     

Nowa próba ominięcia 70-proc. podatku od odpraw jest bardzo ryzykowna

Podatnicy wciąż szukają sposobów na obejście 70-proc. PIT. Najnowszy to użycie słowa „rekompensata” zamiast „odszkodowanie”. Dyrektor KIS wydał decyzję korzystną dla podatników, ale eksperci ostrzegają, że to ich wcale nie chroni.

Czytaj więcej »
 

Prawo pracy

     

Ochrona przedemerytalna bardziej szkodzi, niż pomaga

Okazuje się, że przepis art. 39 kodeksu pracy, mający dawać gwarancje zatrudnienia pracownikom w wieku przedemerytalnym, sporą część z nich zostawia bez niczego.

Czytaj więcej »
 

     

Duże firmy mają więcej czasu na sygnalistów

Nie muszą mieć gotowej procedury zgłoszeń wewnętrznych już 1 stycznia. Wystarczy, że tego dniazaczną prace nad jej przygotowaniem.

Czytaj więcej »
 

ZUS

     

Założenie spółki cywilnej w trakcie korzystania 
z ulgi na start nie wpłynie na prawo do tej obniżki

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Korzystam z ulgi na start, mam do niej prawo jeszcze przez cztery miesiące. Chciałabym założyć z koleżanką spółkę cywilną. Czy nie stracę prawa do ulgi na start, a potem do innych ulg w składkach? Może lepiej założyć spółkę po zakończeniu prawa do ulg?

Czytaj więcej »
 

Porady

     

Czy pracownik korzystający z urlopu wychowawczego może prowadzić działalność nieewidencjowaną?

Nasz pracownik, który ma zamiar skorzystać z urlopu wychowawczego, poinformował nas, że zamierza w tym czasie prowadzić działalność nieewidencjonowaną. Czy konieczna jest nasza zgoda?

Czytaj więcej »
 



ZNAJDZIESZ NAS NA Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.