Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

Newsletter: 22 listopada 2022 r.

Biuro rachunkowe


Podatki

     

Fiskus wprowadza ulgę, a potem zniechęca do korzystania? Najłatwiej zmienić przepis, znacznie trudniej go objaśnić

Nie można wprowadzać ulgi, by następnie przez cały rok na wszelkie sposoby zniechęcać podatników do skorzystania z niej. Takie działania wytknął ostatnio fiskusowi WSA w Białymstoku.

Czytaj więcej »
 

     

Ulga na ekspansję. Na co przysługuje, jak z niej korzystać?

Precedensowa interpretacja dyrektora KIS potwierdza w szerokim zakresie prawo do dwukrotnego odliczenia niektórych wydatków – nawet do 1 mln zł rocznie. Warunkiem jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży w ciągu dwóch lat, ale teoretycznie może to być wzrost zaledwie o 1 zł rocznie.

Czytaj więcej »
 

     

Fiskus chce estońskiego CIT nie tylko od samochodów osobowych

Firmy zapłacą go także wtedy, gdy do celów mieszanych będą wykorzystywane nie tylko służbowe auta, lecz także np. laptopy lub telefony. Jeżeli nie udowodnią, że pracownicy nie korzystają z nich prywatnie, to US będzie mógł żądać podatku od 50 proc. wydatków związanych z używaniem tych rzeczy

Czytaj więcej »
 

     

Podatnicy pytają o należytą staranność. Skokowy wzrost interpretacji indywidualnych

W ciągu ostatnich pięciu lat ukazało się ponad 3,1 tys. interpretacji indywidualnych, w których pojawia się kwestia należytej staranności. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. dyrektor KIS wydał ich o ponad 75 proc. więcej niż w 2018 r. – policzyli eksperci Grant Thornton.

Czytaj więcej »
 

     

Slim VAT 3 w pigułce. Oto najważniejsze punkty ustawy [ZMIANY 2023]

Dzięki Slim VAT 3 więcej firm zyska status małego podatnika, cześć procedur będzie prostsza, a pomyłka w VAT przestanie być traktowana jak oszustwo.

Czytaj więcej »
 


Orzeczenia

     

Sporadyczna wymiana walut nie zmniejszy VAT do odliczenia

Okazjonalne, dokonywane kilka razy w roku transakcje wymiany walut to usługi o charakterze pomocniczym. Nie uwzględnia się ich przy proporcji sprzedaży, a więc nie mają one wpływu na odliczenie VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej »
 

     

Centrum logistyczne w innym państwie to nie zagraniczny zakład. NSA rozstrzygnął spór z fiskusem

Nabycie przez niemiecką spółkę usług magazynowych na terenie Polski nie prowadzi do powstania zagranicznego zakładu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej »
 

Interpretacja

     

Usługi od podmiotu powiązanego mogą być bez estońskiego CIT

Jeżeli spółka i podwykonawcy świadczący jej usługi są podmiotami powiązanymi, ale nie ma to wpływu na warunki zawarcia transakcji, to nie ma mowy o ukrytych zyskach – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj więcej »
 

Porady

     

Czeka nas już druga podwyżka diet

Wzrosną również należności za zagraniczne podróże służbowe. Korzystne zmiany dotyczące wyjazdów wkrótce czekają też funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Czytaj więcej »
 

     

Refundacja kosztu okularów dla pracownika tymczasowego. Płaci pracodawca czy agencja?

Jako pracodawca korzystamy z usług pracowników tymczasowych. Jeden z takich pracowników zwrócił się do nas z wnioskiem o refundację kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze. Czy obowiązek zapewnienia takich okularów leży po stronie agencji pracy tymczasowej czy pracodawcy użytkownika?

Czytaj więcej »
 

     

Pracodawcy zwolnieni ze stosowania ustawy o PPK też mają obowiązek odpowiedzieć na wezwanie PFR

Osiem miesięcy temu założyłem firmę. Do tej pory nie zawarłem umowy o zarządzanie PPK, bo wszystkie osoby zatrudnione złożyły mi deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Czy jeśli dostanę wezwanie PFR do zawarcia takiej umowy, muszę na nie odpowiedzieć?

Czytaj więcej »
 

     

Czy można bez wypowiedzenia rozwiązać umowę z osobą pobierającą świadczenie rehabilitacyjne, ale będącą w ochronie przedemerytalnej? [PORADNIA KADROWA]

Dlaczego pracodawca nie może ograniczyć zwrotu kosztów zakupu okularów do pracowników, którzy pozytywnie przeszli okres próbny? Na jakiej podstawie można domagać się przeniesienia biurka stojącego pod klimatyzatorem?

Czytaj więcej »
 

     

Za agresywne zachowanie pracownika nie może być dyscyplinarki, jeśli jest on chory psychicznie

Zwolniliśmy dyscyplinarnie pracownika z powodu agresywnego zachowania. Zaczął ubliżać koledze w czasie wizyty u klienta, a potem w złości kopnął służbowy samochód. Wniósł odwołanie do sądu, podając, że leczy się psychiatrycznie, na co przedstawił zaświadczenia lekarskie. Domaga się odszkodowania za nielegalne zwolnienie. Czy sąd może uwzględnić jego roszczenie? Pracownik nigdy nie informował, że cierpi na schorzenie psychiczne. Nigdy też nie przebywał na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę.

Czytaj więcej »
 

ZUS

     

Państwo nie może zastawiać pułapek na obywateli. ZUS musi pozwolić na korektę

ZUS nie może odmówić przedsiębiorcy prawa do korekty deklaracji i raportów rozliczeniowych, zwłaszcza teraz, gdy przy obecnej zmienności prawa nietrudno o błąd – orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Czytaj więcej »
 

     

Dla ZUS nie jest ważne, jak często przedsiębiorca choruje

Prowadzący działalność nie musi osiągać przychodu, aby uznać, że jest on aktywny. Wystarczy, że ma taki zamiar – uznał Sąd Najwyższy.

Czytaj więcej »
 

Prawo Pracy

     

Ciemne strony czterodniowego tygodnia pracy. Mniejszy wymiar etatu, niższe pensje, brak podwyżek

Pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i już dziś skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak coraz częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia dla zatrudnionych.

Czytaj więcej »
 

     

Wyższa stawka dla nowego pracownika. Firma naraża się na zarzut nierównego traktowania

Kandydaci do pracy kuszeni są przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem. Jeśli jednak będzie ono wyższe niż wypłacane tym już zatrudnionym, to firma naraża się na zarzut nierównego traktowania.

Czytaj więcej »
 

Rachunkowość

     

Jak rozliczyć nakłady na zakup i wymianę opon na zimę

W okresie jesienno-zimowym w autach firmowych są wymieniane opony letnie na zimowe. W listopadzie 2022 r. zostały zakupione opony zimowe do stanowiącego środek trwały samochodu prezesa. Jak powinna wyglądać ewidencja?

Czytaj więcej »
 

     

Składki na ubezpieczenie grupowe pracowników może w części pokrywać pracodawca

W naszej jednostce ubezpieczenie grupowe pracowników stanowi element firmowego systemu motywacyjnego. Ma ono charakter dobrowolny. Obejmuje ochronę zdrowia i życia pracowników. Jak ewidencjonować związane z tym wydatki?

Czytaj więcej »
 

Sprawy biura

     

MF szacuje, że ok. 1,2 mln podatników musi się liczyć z dopłatami przy rozliczeniu rocznym za 2022 r.

Szacuje się, że około 1,2 mln podatników musi się liczyć z dopłatami przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP.

Czytaj więcej »
 

     

Etat czy własny biznes. Co się bardziej opłaca [PORADNIK]

Rosnąca inflacja i coraz wyższe koszty życia powodują, że coraz więcej osób bacznie przygląda się zawartości swoich portfeli. Czy sposobem na uzyskanie wyższych dochodów jest rezygnacja z pracy na etacie i założenie działalności gospodarczej? Na pewno nie w każdym przypadku. Przed podjęciem takiej decyzji konieczna jest dokładna analiza własnej sytuacji, a nie można też zapominać o ograniczeniach wynikających z przepisów podatkowych czy składkowych.

Czytaj więcej »
 

     

Co czwarty przelew do urzędu skarbowego jest źle opisany. Jak uniknąć pomyłek?

Aż jedna czwarta przelewów do urzędu skarbowego jest błędnie opisana – wynika z danych Ministerstwa Finansów. To sprawia, że urzędnicy mają masę roboty, a podatnicy tracą czas na wyjaśnienia.

Czytaj więcej »
 

     

Zatrudnianie w małych firmach za pośrednictwem rządowego portalu. Sam rozliczy składki i podatki

Przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób będą mogli online zawrzeć umowę z pracownikiem czy zleceniobiorcą za pośrednictwem rządowego portalu, który rozliczy składki i podatki od jego pensji.

Czytaj więcej »
 ZNAJDZIESZ NAS NA Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.