Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

Newsletter: 18 lipca 2024 r.

Biuro rachunkowe


Rachunkowość

     

Zatkał się system do składania sprawozdań finansowych. Czy firmom grożą kary za spóźnienie?

W miniony poniedziałek padł elektroniczny system Krajowego Rejestru Sądowego służący do składania sprawozdań finansowych. Wielu członkom zarządów spółek, ich pełnomocnikom, dyrektorom finansowym nie udało się złożyć tych dokumentów na czas. Co teraz?

Czytaj więcej »
 


Podatki

     

Uchwała NSA przesądzi, co z przedawnieniem podatków. Skarbówka będzie musiała zwrócić pieniądze?

Niewykluczone, że część postanowień fiskusa została podpisana przez naczelnika niewłaściwego urzędu. Skutek? Mogły się przedawnić zobowiązania wielu podatników i skarbówka będzie musiała zwrócić pieniądze.

Czytaj więcej »
 

     

Limit zwolnienia z VAT pozostanie na dotychczasowym poziomie

Mimo zapowiedzi podwyżki, od 2025 r. nie wzrośnie limit zwolnienia podmiotowego z VAT wynoszący 200 tys. zł. Poinformował o tym wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na poselską interpelację.

Czytaj więcej »
 

     

TSUE odpowie, co z VAT, gdy towar zamiast na Litwę trafił na Białoruś

Czy jeżeli nabywca towaru wywiezie go do kraju spoza Unii Europejskiej zamiast do państwa unijnego, to polski sprzedawca traci prawo do 0-proc. VAT? Na to pytanie odpowie Trybunał Sprawiedliwości UE.

Czytaj więcej »
 

Orzeczenia

     

Spłata wspólnika spółki osobowej jest bez podatku dochodowego

Spłaty dokonane przez jednego wspólnika na rzecz drugiego wspólnika likwidowanej spółki jawnej w związku z nierównomiernym podziałem jej majątku nie są przychodem podatkowym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

Czytaj więcej »
 

     

Najem lokalu według potrzeb najemcy to usługa kompleksowa

Firmy remontowe, które wykańczają wnętrza na potrzeby właścicieli lokali, nie świadczą odrębnych usług na rzecz najemcy. Najemca otrzymuje kompleksowe świadczenie: najem lokalu wykończonego wcześniej według indywidualnych potrzeb – orzekł NSA.

Czytaj więcej »
 

     

Korekty in plus przy sprzedaży internetowej rozlicza się na bieżąco

Podatnik, który sprzedaje swoje utwory za pośrednictwem serwisów internetowych, na bieżąco rozlicza faktury korygujące zwiększające podstawę opodatkowania VAT. Nie musi w tym celu cofać się do okresu, w którym wystawił fakturę pierwotną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj więcej »
 

     

Brak rejestracji nie jest przeszkodą w złożeniu JPK

Skarbówka nie może odmówić przyjęcia JPK_VAT tylko z tego powodu, że ten plik złożył przedsiębiorca, który został wykreślony z rejestru podatników – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Czytaj więcej »
 

     

Uproszczone połączenie dwóch spółek jest neutralne podatkowo

Połączenie dwóch spółek córek bez emisji nowych udziałów lub akcji nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czytaj więcej »
 

     

Przekształcenie wyklucza prawo do 10-proc. estońskiego CIT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności, nie rozpoczyna działalności gospodarczej, tylko ją kontynuuje. Nie przysługuje jej zatem preferencyjna, 10-proc. stawka ryczałtu od dochodów spółek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Czytaj więcej »
 

Rozliczenia

     

Jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej

Spółka - podatnik VAT prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej towarów. Czy ustalając podstawę opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, spółka jest zobowiązana uwzględnić całość sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kas rejestrujących? Czy musi weryfikować, czy nabycie towarów następuje w związku z prowadzoną przez osoby fizyczne działalnością gospodarczą, np. poprzez żądanie od osoby fizycznej stosownego oświadczenia?

Czytaj więcej »
 

Prawo pracy

     

Firmy zapłacą pół miliarda złotych za rewolucję w Kodeksie pracy. Dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, dłuższy urlop, a także wyższa odprawa. Dla kogo?

Dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, dłuższy urlop, a także wyższa odprawa – m.in. takie uprawnienia uzyskają pracownicy, którzy wcześniej pracowali np. na zleceniu albo prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – Kodeks pracy, który przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Czytaj więcej »
 

     

Radykalne podniesienie opłat za zezwolenia na pracę? Firmy się nie zgadzają

Pracodawcy negatywnie oceniają radykalne podniesienie opłat za zezwolenia na pracę, a także ograniczenia przy zatrudnianiu na podstawie zleceń. Natomiast związkowcy chwalą limity dla legalizacji pracy obcokrajowców ustalane przez starostę.

Czytaj więcej »
 

ZUS

     

Wakacje od ZUS z nowymi kodami i raportami

Pojawią się nowe kody tytułu ubezpieczenia dla chcących skorzystać z wakacji składkowych. Będą też nowe wzory raportów. Pierwszy z nich to imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA. Drugi – wzór raportu informacyjnego o symbolu ZUS RIA.

Czytaj więcej »
 

Planowane zmiany

     

Zmiany w podatku od nieruchomości. Firmy przerażone planami fiskusa

Drastycznego wzrostu obciążeń podatkiem od nieruchomości obawiają się branże: telekomunikacyjna, energetyczna, fotowoltaiczna, rolnicza i wiele innych. Powód? Nowa, planowana przez Ministerstwo Finansów definicja budowli.

Czytaj więcej »
 ZNAJDZIESZ NAS NA Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.