Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

Newsletter: 23 listopada 2023 r.

Biuro rachunkowe


Podatki

     

Krajowy System e-Faktur skomplikuje dokonywanie przelewów

Niektóre z nich trzeba będzie odpowiednio oznaczać. I w błędzie są ci, którzy sądzą, że to perspektywa dopiero 2025 r. Dokonujący zapłaty w modelu podzielonej płatności będą mieli ten dodatkowy obowiązek już wcześniej. 

Czytaj więcej »
 

     

Kto powinien zacząć testować wystawianie e-faktur? Dla kogo i od kiedy KSeF?

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto już dziś zacząć działać w tym systemie, żeby dobrze przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r.- informuje Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej »
 

     

Więcej optymalizacji w PIT niż w podatku od firm

Do tej pory szef KAS wydał 72 decyzje klauzulowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. To znacznie więcej niż w zakresie CIT (58 decyzji), czy tym bardziej innych danin (19).

Czytaj więcej »
 

     

Zawyżony VAT na paragonie. Firmy coraz bliżej wygranej

Polscy przedsiębiorcy mogą korygować deklaracje VAT, by odzyskać zawyżony podatek, nawet gdy jego równowartość uwzględnili już w cenie towaru lub usługi sprzedanych konsumentowi – uważa Juliane Kokott, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czytaj więcej »
 

     

Absurd w przepisach o uldze na ekspansję. Odliczysz tylko koszt transportu sprzętu, pracowników już nie

W ramach ulgi podatnik może odliczyć koszty transportu samochodem, ale tylko wówczas, gdy na targi wiezie sprzęt. Na dojazd pracowników tym samym samochodem preferencja się nie należy.

Czytaj więcej »
 

Orzeczenia

     

VAN spełniający funkcję osobowo-towarową jest bez akcyzy

Akcyzie mogą podlegać tylko takie pojazdy wielofunkcyjne, w których nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że ich zasadniczym przeznaczeniem jest przewóz osób – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w trzech wyrokach.

Czytaj więcej »
 

     

Podatek od nieruchomości. Przy profesjonalnym najmie stawka też może być niższa

Mieszkania wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem są opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki właściwej dla lokali mieszkalnych, nawet jeśli stanowią własność przedsiębiorcy z branży Private Rented Sector (PRS) – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. 

Czytaj więcej »
 

     

Bez akcyzy może być też van z dwoma rzędami siedzeń

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że vany spełniające funkcję osobowo-towarową są bez akcyzy.

Czytaj więcej »
 

     

Wynajem dachu budynku wolny od CIT

Dochód wspólnoty mieszkaniowej z komercyjnego wynajmu części wspólnych – tj. dachu budynku – pod infrastrukturę telekomunikacyjną jest dochodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Czytaj więcej »
 

Interpretacje

     

Darmowy nocleg dla cudzoziemca może być opodatkowany

Opłacenie czasowego zakwaterowania kandydatom do pracy pochodzącym z krajów pozaunijnych jest w ich interesie, a nie w interesie przyszłego pracodawcy – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj więcej »
 

     

Kasa fiskalna musi być włączona, gdy tylko jest możliwa sprzedaż

Podatnik nie musi włączać kasy fiskalnej online ani podłączać jej do internetu w chwili, gdy nie ma możliwości sprzedaży – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj więcej »
 

Porady

     

Czy parkowanie służbowego auta pod domem pracownika pozbawia spółkę prawa do pełnego odliczenia VAT

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach świadczonych usług wykorzystuje samochody dostawcze z dwoma rzędami siedzeń w zabudowie. Dopuszczalna masa całkowita tych pojazdów nie przekracza 3,5 t. Samochody zostały zgłoszone w informacji VAT-26. Spółka prowadzi ewidencje przebiegu pojazdów. 

Czytaj więcej »
 

     

Jak udokumentować kary umowne od najemców aut

Przedmiotem działalności spółki X (podatnik VAT czynny) jest wynajem samochodów na terenie Polski. Z tytułu wynajmu wystawiane są faktury wraz z VAT należnym 23 proc.

Czytaj więcej »
 

     

Pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu. Czy można z nim zawrzeć porozumienie o późniejszym wykorzystaniu?

W związku z dużą ilością pracy w moim zakładzie pracownicy mają zaległości w wykorzystywaniu urlopu wypoczynkowego. Dlatego chcę zawrzeć z nimi porozumienia, w których pracownicy określą termin wykorzystania urlopu w najbliższych latach. 

Czytaj więcej »
 

Prawo pracy

     

Masz wakat? Nie musisz dostosowywać stanowiska pracy z monitorem od razu. Resort rodziny wyjaśnia

Resort rodziny potwierdza, że nowe przepisy dotyczące bhp na stanowiskach z monitorami ekranowymi nie zawsze trzeba wdrażać od razu, gdy firma zatrudnia nowego pracownika. Jednak to niejedyna wątpliwość pracodawców, dotycząca nowych regulacji.

Czytaj więcej »
 

     

Co, oprócz laptopa, dla pracownika zdalnego? Jest o to spór

Zdaniem ekspertów znowelizowane przepisy rozporządzenia o monitorach nie są jednoznaczne. Istnieje rozbieżność, czy takiej osobie należy zapewnić dodatkowo podstawkę, klawiaturę czy mysz.

Czytaj więcej »
 

     

Nowe wymagania bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Komentarz do przepisów

17 listopada 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).

Czytaj więcej »
 

     

W 2024 r. wiele wyzwań dla działów HR. To m.in. nowe obowiązki związane ze wzrostem płacy minimalnej czy jawnością wynagrodzeń

Ten rok obfitował w nowelizacje przepisów prawa pracy. Weszły w życie m.in. nowe zasady pracy zdalnej czy regulacje mające zapewnić tzw. work-life balance. Kolejny rok zapowiada się  jednak równie ciekawie i pracowicie dla pracodawców. Wyzwań, przed którymi staną działy HR, jest wiele.  

Czytaj więcej »
 

ZUS

     

Jesteś na L4? ZUS kontroluje na potęgę. Zaoszczędził już gigantyczną sumę pieniędzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych naprawdę sporo zaoszczędził w wyniku kontroli zwolnień lekarskich. W okresie od stycznia do września 2023 r. przeprowadzono blisko 337 tys. takich kontroli.

Czytaj więcej »
 

Rachunkowość

     

Black Friday to zastosowanie w księgach nowego KSR nr 15

Wyprzedaże mają wpływ na rozliczanie przychodów i dlatego trzeba do nich stosować tegoroczny Krajowy Standard Rachunkowości nr 15. To w nim, a nie w ustawie o rachunkowości, znajdziemy wskazówki dotyczące np. ujmowania skutków udzielanych rabatów oraz rozliczania programów lojalnościowych.

Czytaj więcej »
 

Planowane zmiany

     

Subwencje z PFR umorzone w 2024 roku. Czy fiskus pobierze podatek?

Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od subwencji umorzonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2024 r. – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia.

Czytaj więcej »
 

     

Wakacje od płacenia składek ZUS. Kto skorzysta, a kto nie?

Raz w roku przedsiębiorca będzie mógł sobie zrobić wolne od płacenia składek. Taki plan ma koalicja. Pomysł generalnie się podoba, ale eksperci widzą też pewne zagrożenia.

Czytaj więcej »
 

     

Rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy. Co czeka pracowników w 2024 r.?

Nowy koalicyjny rząd chciałby rozpocząć swoją aktywność od fundamentalnych zmian w prawie pracy. Miałyby one dotyczyć skrócenia czasu pracy, wydłużenia urlopów wypoczynkowych i uregulowania kwestii godzin nadliczbowych. Czy kodeks pracy czeka rewolucja? Czy w 2024 r. będziemy pracować krócej? Czy będą wydłużone urlopy? 

Czytaj więcej »
 

     

Firmy mają być zwolnione z płacenia za L4

Zasiłek chorobowy pracownika ma opłacać wyłącznie ZUS. Taką propozycję przedstawił rząd, który powstanie na podstawie umowy koalicyjnej partii opozycyjnych. Dla pracodawców to duża zmiana, ale nie tylko na korzyść.

Czytaj więcej »
 



ZNAJDZIESZ NAS NA Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.