Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Biuletyn VAT :: Logo
 
Newsletter: 21 lipca 2025 r.
Porada dnia

Opodatkowanie sprzedaży samochodu – zwolnienia i procedura VAT marża
Opodatkowanie sprzedaży samochodu – zwolnienia i procedura VAT marża

Chociaż sprzedaż samochodu firmowego co do zasady podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%, w praktyce może być całkowicie nieopodatkowana lub korzystać ze zwolnienia – podmiotowego lub przedmiotowego. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie procedury marży, co istotnie wpływa na wysokość należnego podatku. W artykule wyjaśniamy, od czego zależy sposób opodatkowania – w szczególności jak wpływa na niego sposób nabycia i wykorzystania pojazdu w działalności – oraz kiedy sprzedaż pozostaje neutralna podatkowo.

Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

Rozliczenie importu towarów w JPK_V7 po wdrożeniu nowego systemu celnego – projekt zmian

W związku z wdrożeniem nowego systemu celnego AIS/IMPORT PLUS zmianie uległ m.in. zakres danych wymaganych dla zgłoszeń uproszczonych. Spowodowało to, że część podatników straciło prawo do uproszczonych rozliczeń importu towarów w JPK_V7. Aby temu zapobiec przygotowano projekt ustawy zmieniającej art. 33a ustawy o VAT. Dzięki tej zmianie, bez względu na termin, w którym podatnik ma przedkładać zgłoszenie uzupełniające, będzie mógł dokonywać rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów w JPK_V7.

Przeczytaj »
Nowe przepisy ułatwią weryfikację kontrahentów – dane o statusie VAT w wyszukiwarce firm

Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić status VAT swoich partnerów biznesowych na portalu biznes.gov.pl. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwi udostępnianie informacji z wykazu podatników VAT w publicznej wyszukiwarce firm. Wdrożenie nowych rozwiązań planowane jest na 1 października 2025 roku.

Przeczytaj »
Senat przyjął ustawę odraczającą sprawozdawczość ESG dla niektórych firm

17 lipca 2025 r. Senat przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która zakłada odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla przedsiębiorstw, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 i 2026 rok. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Przeczytaj »
MRPiPS pracuje nad ustawą zakazującą bezpłatnych staży

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna prace nad ustawą zakazującą bezpłatnych staży, mającą na celu poprawę warunków zatrudnienia młodych osób wchodzących na rynek pracy. Równolegle rusza pilotażowy program skracania czasu pracy, który ma wspierać komfort i jakość pracy w polskich firmach i instytucjach. Nabór do pilotażu rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku.

Przeczytaj »
MRPiPS odpowiada na interpelację dotyczącą rent socjalnych

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział na interpelację poselską nr 8663 w sprawie wysokości rent socjalnych.

Przeczytaj »
Rezygnacja i powrót do oszczędzania w PPK. Kiedy i jak złożyć wniosek?

Uczestnik PPK może złożyć deklarację o rezygnacji, a później wrócić do gromadzenia nowych środków w PPK, wystarczy, że złoży swojemu pracodawcy odpowiedni wniosek. Podobnie osoba zatrudniona może podjąć decyzję o przystąpieniu do PPK w dowolnym czasie, przed ukończeniem 70 lat - również w tym przypadku potrzebny jest wniosek.

Przeczytaj »
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2026 r. - propozycja rządu

16 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2026 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 r. Oznaczałoby to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosłyby o co najmniej 4,9 proc.

Przeczytaj »
Dofinansowanie posiłków to przychód pracownika

Dofinansowanie posiłków przez pracodawcę jest dla pracownika podatkowym przychodem – orzekł NSA. Podkreślił, że nawet jeżeli intencją pracodawcy jest zwiększenie jego atrakcyjności na rynku i poprawa efektywności pracy, to decydujące znaczenie ma wymierna korzyść dla zatrudnionego.

Przeczytaj »
Cały dochód z kwalifikowanego IP jest z 5-proc. PIT

Dochód z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego może być w całości opodatkowany według stawki 5 proc. PIT, jeśli działalność podatnika spełnia warunki uznania jej za badawczo-rozwojową. Kluczowe znaczenie ma to, że efektem pracy jest gotowe dzieło – orzekł NSA.

Przeczytaj »
Zniesienie współwłasności wyklucza zwolnienie z PCC

Nabycie po zmarłym, w wyniku zniesienia współwłasności, domu lub jego części wyklucza zastosowanie zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przeczytaj »
Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - jak poprawnie wyliczyć

Nabycie prawa do urlopu jest uregulowane w szczególny sposób w przypadku pracowników, którzy podejmują zatrudnienie w ramach stosunku pracy po raz pierwszy w życiu. Zgodnie z Kodeksem pracy, prawo do urlopu nabywane jest stopniowo – z upływem każdego miesiąca pracy – w proporcjonalnym wymiarze. Chociaż przepisy jasno określają sposób naliczania urlopu, w praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące m.in. zaokrąglania jego wymiaru oraz przeliczania dni na godziny.

Przeczytaj »
Ułatwienia w akcyzie: rolnik samodzielnie pobierze dane o zwierzętach z systemu ARiMR

Producenci rolni wnioskujący o zwrot akcyzy od nabytego paliwa, zajmujący się hodowlą zwierząt, będą mogli samodzielnie generować niezbędne dokumenty z systemu ARiMR, bez konieczności składania wniosków do biur powiatowych. Zmiana przyspieszy proces wnioskowania i zmniejszy obciążenie administracyjne.

Przeczytaj »
Nagroda do 200 zł jest bez PIT, gdy nie wynika ze świadczenia wzajemnego

Nagroda w konkursie promującym spółkę jest do 200 zł zwolniona z podatku dochodowego, jeżeli tylko uczestnicy nie wykonują w zamian żadnych świadczeń – orzekł NSA.

Przeczytaj »
Ataszat to nie wojsko. Dyplomata nie uniknie PIT

Służba pełniona w ataszacie obrony nie uprawnia do zwolnienia z PIT, ponieważ nie odbywa się w składzie jednostki wojskowej użytej za granicą do celów wskazanych w ustawie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.