Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki! Dołącz do nas facebook
NEWSLETTER INFOR IFK
wtorek, 22 października 2024 r.
 
Porada dnia

Pracodawca ma obowiązek dokonać oceny warunków pracy na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy każdorazowo, gdy zmianie ulega wyposażenie takiego stanowiska

zdjęcie
Kontrola PIP wykazała, że pracodawca nie dostosował stanowisk pracy wyposażonych w laptopy do wymogów aktualnego rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Inspektor wyznaczył 30-dniowy termin na doposażenie ich zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przeprowadzić również ponowną ocenę warunków pracy na tym stanowisku, jeśli w nakazie jest mowa wyłącznie o dostosowaniu stanowiska pracy do aktualnych wymogów?
Czytaj dalej
 
Baner
 
Nowości na INFORFK
zdjęcie Biuletyn Głównego Księgowego Nr 10

Czasopismo

W najnowszym wydaniu między innymi:

  • Różnice inwentaryzacyjne – ich ustalanie i rozliczanie
  • Wyroby gotowe ewidencjonowane według stałych cen ewidencyjnych
  • Instrumenty finansowe o charakterze pochodnym – forward

Zobacz

 
Baner
 
Polecane porady
Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Nakazem PIP musimy wypłacić członkowi zarządu, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Nie wypłaciliśmy tego świadczenia z uwagi na inne zobowiązania pieniężne tej osoby wobec spółki, co jednak okazało się nieprawidłowym działaniem. Pracownik zażądał też odsetek od ekwiwalentu. Jakie to są odsetki, ile wynoszą i od jakiej daty je obliczyć - od wydania nakazu przez inspektora PIP czy od rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak ustalić przychód pracownika z tytułu używania samochodu służbowego, jeżeli koszty przejazdów prywatnych przekraczają ryczałt
Nasz pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych. Od 1 listopada 2024 r. będzie pokrywał pełną wartość wynikającego z tego tytułu świadczenia, tj. 400 zł miesięcznie. Mimo to ze środków firmowych ponosimy z tytułu użytkowania przez pracownika tego samochodu miesięczne koszty wynoszące ponad 1000 zł za paliwo i inne opłaty związane z tym korzystaniem. Czy ponoszone przez nas koszty będą stanowiły przychód dla pracownika?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy dywidenda wypłacona wspólnikowi spółki z o.o. będącemu jej pracownikiem jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy
Pracownik naszej spółki z o.o. jest jednocześnie jednym z jej wspólników. Osoba ta jest zatrudniona na stanowisku dyrektora zarządzającego. Czy w tych okolicznościach wypłacona jej dywidenda jest składnikiem wynagrodzenia?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jaka jest procedura przekształcenia JDG w spółkę z o.o.
Jak wygląda procedura przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z o.o. w trybie art. 551 § 5 w związku z art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych? Jakie są skutki przekształcenia?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jaka stawka VAT na dostawę domu letniskowego z montażem
Firma klienta zajmuje się dostawą budynków letniskowych z montażem. Ostatnio zauważyłam, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uchylił decyzję w sprawie 23% stawki VAT na dostawę domków letniskowych z montażem. Czy to oznacza, że firmy (podatnicy VAT czynni) dokonujący dostawy domków letniskowych wraz z transportem i montażem na działce klienta mogą liczyć na zmianę podejścia organów podatkowych? Czy do takiej dostawy będziemy mogli stosować stawkę 8% zamiast 23%?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy sprzedaż na rzecz pracowników zbędnych lub zużytych komputerów zaliczonych do środków trwałych powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej
Od stycznia 2024 r. spółka dokonuje okazjonalnie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Chodzi tu o sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zarówno pracowników, jak i osób niezatrudnionych w spółce, zbędnych/zużytych komputerów (26.20.1 PKWiU), laptopów i notebooków (26.20.11.0 PKWiU) oraz telefonów (26.30.22.0. PKWiU) - zamortyzowanych środków trwałych. Ich sprzedaż jest w całości dokumentowana fakturą. Zapłatę spółka otrzymuje za pośrednictwem poczty lub banku. Z dokumentu zapłaty wynika konkretnie, jaki towar jest przedmiotem sprzedaży. Czy przy sprzedaży towarów (zbędnych/zużytych komputerów, laptopów, notebooków i telefonów) przez podatnika na rzecz jego pracowników zachodzi obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy przedsiębiorca może korzystać ze "starych" kas rejestrujących w nowej JDG po przekształceniu "starej" JDG w spółkę z o.o.
Przedsiębiorca przekształcił swoją dotychczasową jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) w spółkę z o.o. Jego pierwotna działalność prowadzona w formie JDG, z mocy prawa, została na jeden dzień zamknięta i ponownie otwarta. Przedsiębiorca w prowadzonej JDG posiadał sześć fiskalnych urządzeń rejestrujących (dwie kasy rejestrujące i cztery drukarki fiskalne, wszytko tzw. kasy on-line). Chciałby dalej korzystać z tych urządzeń w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Nigdy nie było jego intencją zaprzestanie prowadzenia tejże działalności. Chwilowe jej zakończenie było następstwem procedury przekształcenia poprzedniej JDG w spółkę z o.o. NIP przedsiębiorcy pozostał ten sam. Czy przedsiębiorca może dalej korzystać z posiadanych urządzeń fiskalnych w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej pomimo faktu, że została ona na skutek przekształcenia zamknięta i natychmiast ponownie otwarta?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak reagować w przypadku reklamy stanowiącej nieuczciwą konkurencję
Spółka, której jestem wspólnikiem i członkiem zarządu, zajmuje się produkcją i sprzedażą narzędzi. Wskutek konfliktu jeden ze wspólników odszedł ze spółki i rozpoczął działalność o tożsamym charakterze. Firma i logo, pod którymi działa były wspólnik, łudząco przypominają te, pod którymi działa spółka. Problem również w tym, iż na swojej stronie internetowej nie tylko zamieścił informacje odwołujące się do historii i renomy spółki, ale także wykorzystuje zdjęcia asortymentu stanowiącego własność spółki. Działania byłego wspólnika wprowadzają w błąd dotychczasowych klientów spółki. Mogą oni sądzić, iż obecna działalność i strona internetowa byłego wspólnika ma związek z działalnością spółki. W jaki sposób spółka może powstrzymać byłego wspólnika od niezgodnych z prawem (w naszej ocenie) działań?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
 
 



Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.