Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki! Dołącz do nas facebook
NEWSLETTER INFOR IFK
wtorek, 4 października 2022 r.
 
Porada dnia

Pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na pogrzeb zięcia tylko wówczas, gdy zięć pozostawał pod jego bezpośrednią opieką

zdjęcie
Jednemu z naszych pracowników zmarł zięć. Mieszkali wspólnie, ale zmarły nie był na jego utrzymaniu. Czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego na pogrzeb zięcia?
Czytaj dalej
 
Baner
 
Nowości na INFORFK
zdjęcie Monitor Księgowego Nr 10

Czasopismo

W najnowszym wydaniu między innymi:

  • Sprzedaż na raty – rozliczenia podatkowe i rachunkowe
  • Czy do zleceń o wartości do 200 zł można stosować zerowy PIT dla młodych
  • Jak rozliczyć ulepszenie środka trwałego rozliczonego jednorazową amortyzacją
  • Czy darowiznę produktów spożywczych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Zobacz

 
Polecany produkt
zdjęcie

Instrukcje księgowego z aktualizacjami w serwisie online


Książka z serwisem online bazuje na zestawie 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Wszystkie instrukcje powiązane są z formularzami, kalkulatorami, wskaźnikami, materiałami video oraz przepisami prawnymi.


Zamów


 
Baner
 
Polecane porady
Czy do faktury uproszczonej można wystawić pełną fakturę
Nabywca dokonał zakupu do 450 zł. Otrzymał w sklepie paragon ze swoim NIP. Następnie zażądał wystawienia mu pełnej faktury. Czy w tej sytuacji sklep ma obowiązek spełnić jego żądanie?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy trzeba stosować MPP do zaliczek, gdy kwota zamówienia na roboty budowlane przekracza 15 000 zł
Podpisaliśmy z firmą umowę o usługę budowlaną na kwotę 17 000 zł. Odbiorca ma zapłacić zaliczkę 5000 zł, a my wystawimy mu fakturę. Potem, po realizacji, zapłaci resztę, tj. 12 000 zł. Czy w omawianym przypadku w tych dwóch transakcjach musi być koniecznie zastosowany MPP?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy można rozliczyć eksport towarów przemieszczanych przed wywozem poza UE na testy do Niemiec
Izraelska firma zamówiła u nas towary, które będą poddane testom w Niemczech, zanim wyjadą do Izraela. W związku z tym po wyprodukowaniu zamówionej partii towarów wysyłamy je z Polski do Niemiec. Po pozytywnym zakończeniu testów towary są odprawiane w Niemczech i wywożone do Izraela. Czy taka transakcja stanowi dla nas eksport towarów?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy usługi wypożyczania roweru miejskiego podlegają opodatkowaniu VAT
Czy pobierane opłaty za wypożyczenie roweru miejskiego dopiero po przekroczeniu określonego bezpłatnego czasu użytkowania podlegają VAT? Czy udostępnienie rowerów publicznych należy potraktować dla celów VAT jako usługę wynajmu opodatkowaną VAT? Kiedy powstaje po stronie miasta obowiązek podatkowy w zakresie VAT z tytułu wykonania takich usług na rzecz korzystających?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy można odliczyć VAT z tytułu importu towarów opłaconego przez sprzedawcę
Zamówiliśmy towar od amerykańskiej spółki, która wysłała nam przesyłkę firmą kurierską. Towar został odprawiony w Polsce, a wszelkie należności celno-podatkowe poniósł amerykański sprzedawca. Wraz z towarem otrzymaliśmy fakturę oraz dokument celny ZC-299, z którego wynika, że eksporterem jest amerykańska spółka, zgłaszającym - firma kurierska, a odbiorcą - my. Czy możemy dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu tych towarów?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak skorygować pustą fakturę, jeżeli nie ma kontaktu z kontrahentem, któremu została wystawiona
Spółka wystawiła przez pomyłkę fakturę z VAT 23% jednemu z kontrahentów. Transakcja, której dotyczyła faktura, w rzeczywistości nie miała miejsca. Obecnie spółka chciałaby skorygować tę fakturę, jednak z kontrahentem nie ma już kontaktu. Jak w tej sytuacji spółka może dokonać korekty?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy można odliczyć VAT na podstawie faktury bez NIP nabywcy
Osoba fizyczna wynajmuje dwa mieszkania firmom (na potrzeby zakwaterowania pracowników tych firm). Nie jest przedsiębiorcą, lecz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W związku z tym firmom będącym najemcami wystawia faktury ze stawką VAT 23%. Osoba ta zleciła remont jednego z mieszkań i od wykonawcy otrzymała fakturę z VAT 8% na swoje imię, nazwisko oraz adres, ale bez NIP. Mimo wezwań wykonawca odmawia skorygowania faktury. Czy osoba fizyczna może odliczyć VAT z takiej faktury (bez NIP)?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy premia uznaniowa zawsze powinna być pomijana przy obliczaniu ekwiwalentu i wynagrodzenia urlopowego
Zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania nasi pracownicy mają przyznawane m.in. premie uznaniowe w wysokości od 10% do 15% płacy zasadniczej. Czytaliśmy, że świadczeń "uznaniowych" nie powinniśmy uwzględniać w podstawie wymiaru ekwiwalentu i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ale czy dotyczy to również sytuacji, w których wspomniany składnik pensji jest wypłacany regularnie, co miesiąc?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak rozliczyć składki ZUS i podatek w przypadku wypłaty wynagrodzenia w walucie obcej
Jeden z naszych pracowników (24 lata), którego stałe miejsce pracy stanowi siedziba firmy w Polsce, jest polskim rezydentem podatkowym, ale posiada obywatelstwo francuskie. Jako jedyny pracownik w firmie otrzymuje wynagrodzenie w walucie obcej (euro). Jak rozliczyć jego wynagrodzenie w zakresie składek na ZUS i podatku? Czy może on korzystać z ulgi dla młodych podatników?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak rozliczyć zwrot towaru w przypadku braku paragonu fiskalnego
Przyjmujemy zwroty towarów z paragonami. Zdarza się, że klient nie ma paragonu. Do tej pory nie przyjmowaliśmy takiego zwrotu. Czy mimo braku paragonu możemy przyjąć zwrot i skorygować VAT?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
 
 Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.

Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.

Kontakt: bok@infor.pl. Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj