Aplikacja mobilna
Twoje codzienne aktualności.
INFORorganizer
Przejdź do bazy wiedzy
INFORORGANIZER
22 lutego 2024 r.
AKTUALNOŚCI
28 lutego upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.
Od marca wyższe emerytury i renty

Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną teraz o 12,12 proc.
PIP: Czy to już etat, czy umowa zlecenia

Państwowa Inspekcja Pracy podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest jednoznaczne ustalenie kryteriów stwierdzających istnienie stosunku pracy oraz czy obecne ustawowe kompetencje inspektorów pracy w tym zakresie są wystarczające i skuteczne.
W lutym spodziewany jest projekt zmian w podatku Belki

Wysoka inflacja spowodowała, że wielu Polaków zainteresowało się inwestowaniem swoich oszczędności, aby zapobiec utracie ich wartości. – Ten trend przybiera na sile, obecnie dużo więcej osób interesuje się inwestowaniem, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – mówi ekonomista dr Wojciech Świder. Jak ocenia, Polacy wciąż jednak nadganiają pod tym względem bardziej rozwinięte, zachodnioeuropejskie gospodarki. Tym, co mogłoby skłonić ich do większego zainteresowania tematem inwestycji, byłoby złagodzenie 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. – W Polsce przydałaby się kwota wolna, która umożliwiłaby drobnym inwestorom inwestowanie bez tego podatku – ocenia ekspert.
Jakie dokumenty dotyczące pracy w warunkach szkodliwych należy przechowywać w aktach osobowych pracownika

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej nakłada na pracodawcę obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej związanej z pracą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dokumenty te należy przechowywać w części B akt osobowych pracownika.
Jak skutecznie zwolnić pracownika, który porzucił pracę

Jak mogę skutecznie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który porzucił miejsce pracy i nie mam z nim kontaktu? Nie chcę zwalniać go dyscyplinarnie. Czy mogę wysłać pocztą rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy pracownik musi odebrać list, żeby rozwiązanie umowy było skuteczne? Co z rozliczeniem za urlop i pozostałą część miesiąca, jeśli pensja była płatna gotówką?
Czy pracodawcę wiążą zaświadczenia od lekarzy specjalistów wykonywane poza badaniami wynikającymi z BHP

Zatrudniamy pracowników na stanowisku - monter. Praca na tym stanowisku wymaga pracy na różnych działach. Jest to praca zarówno w pozycji stojącej, w cieczy (olej+woda) i czasami praca siedząca. Pracownice zaczęły przynosić nam zaświadczenia od lekarzy dermatologów lub neurologów wskazują e na to, że nie mogą stać lub nie mogą pracować w cieczy. Bardzo utrudnia nam to planowanie pracy. Czy takie zaświadczenia są dla pracodawcy wiążące? Czy pracownice, które przynoszą takie zaświadczenia można skierować na badania kontrolne i tam ustalić, czy są lub nie są zdolne do wykonywania pracy? Co ma większą wagę: zaświadczenie od lekarza medycyny pracy czy od specjalisty?
Czy do limitu umów na czas określony wliczać wszystkie umowy u danego pracodawcy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu

Czy do limitu 3 umów i 33 miesięcy zatrudnienia zalicza się wszystkie umowy u danego pracodawcy, bez względu na przerwę w zatrudnieniu i stanowisko pracy?
Kawa z INFORLEX. Jak udoskonalić procesy HR

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 27 lutego 2024 r. Ekspert - Grzegorz Filipowicz opowie, jak udoskonalić procesy HR.
Więcej aktualności »
INFORORGANIZER
INFORORGANIZER
Newsletter nie wyświetla się dobrze?
Obejrzyj go w oknie przeglądarki!Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.