Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Monitor Księgowego Logo
Nr 237/2023 poniedziałek, 18 września 2023 r.

Polski system kaucyjny – nowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie zbierania odpadów z opakowań

 
Od 13 października 2023 będzie obowiązywać ustawa o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca). Ustawa nowelizująca wprowadza m.in. polski system kaucyjny, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z opakowań po napojach. Nowe obowiązki związane z pobieraniem kaucji w pełnym zakresie dotyczyć będą dużych sklepów, o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych. Jak wynika z przepisów,  w ostatecznym kształcie system kaucyjny ruszy dopiero od 1 stycznia 2025 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

VAT od sprzedaży napojów w szklanych butelkach za kaucją – zmiany opublikowane w Dz.U.

 
Do ustawy o VAT zostały wprowadzone nowe zasady rozliczania VAT od sprzedaży napojów w butelkach zwrotnych w systemie kaucyjnym. VAT od niezwróconych butelek nie będzie rozliczał bezpośredni sprzedawca, tylko podmiot wprowadzający napoje do sprzedaży, dokonując rocznej korekty. Zasady rozliczania pozostałych opakowań nie zmieniły się. Zmiany wejdą w życie w terminie 30 dni od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli od 13 października 2023 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Nowe kody tytułów ubezpieczenia w ZUS

 
Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzone zostaną nowe kody tytułów ubezpieczenia. Projektowana zmiana w tym zakresie wynika z przepisów wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Są to przepisy określające warunki nabywania prawa do tego świadczenia mającego na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami, które mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, a także zasady przyznawania i wypłaty świadczenia wspierającego. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

MF poprawi przepisy dotyczące rozliczania VAT od importu towarów w związku z pandemią

 
Import towarów dokonywany przez Komisję Europejską , agencję lub organ UE wykonujących powierzone zadania polegające na reagowaniu na pandemię COViD korzysta ze zwolnienia z VAT. Gdy importowane towary są sprzedawane przez te podmioty,  zwolnienie traci moc. MF postanowiło zmienić przepisy, które określają na jakich zasadach rozliczyć VAT od importu w przypadku utraty prawa do zwolnienia, gdyż polskie przepisy są w tym zakresie niezgodne z dyrektywą UE.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

ZUS udostępnił lekarzom aplikację mobilną mZUS

 
mZUS dla Lekarza to kolejna aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umożliwia ona szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich przez lekarzy i asystentów medycznych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Od 1 stycznia 2024 r. minimalna płaca wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł

 
W Dzienniku Ustaw z 2023 r. pod poz. 1893 ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. Rozporządzenie wejdzie w życie od dnia 1 stycznia 2024 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

CIT-RB – trwają konsultacje podatkowe

 
Ministerstwo Finansów poinformowało o  rozpoczęciu konsultacji podatkowych wzorów nowego formularza podatkowego CIT-RB(2). Jest to informacja, która stanowi podstawę do skorzystania z dodatkowego odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację i jest rozpatrywana łącznie z zeznaniami CIT-8 i CIT-8AB. Konsultacje będą trwały do 25 września 2023 r. Przedstawiamy komunikat MF w tej sprawie.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.