Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Monitor księgowego :: Logo
 
Newsletter: 19 maja 2025 r.
Porada dnia

Rząd przyjął kolejny pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Rząd przyjął kolejny pakiet rozwiązań deregulacyjnych

13 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw będące częścią pakietu deregulacyjnego. Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony praw i interesów podatnika. Zaproponowane rozwiązania ujednolicą obowiązki depozytariuszy z regulacjami unijnymi i powinny pozytywnie wpłynąć na koszty ponoszone przez fundusze inwestycyjne. Wyeliminują także obowiązek pośrednictwa firmy inwestycyjnej dla ofert publicznych o wartości poniżej 1 mln euro.

Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

PIP: Wyższe kary dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Od 1 czerwca 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP wprowadza uproszczone procedury powierzania pracy obcokrajowcom, jednocześnie znacząco zwiększa sankcje za naruszenie przepisów. Inspektor pracy będzie mógł nałożyć mandat do 10 000 zł bez udziału sądu, a kary grzywny za wykroczenia będą proporcjonalne do liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Przeczytaj »
Będą niższe kary za „formalne” przestępstwa skarbowe – projekt deregulacyjny

16 maja 2025 r został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Zmiany mają w szczególności na celu obniżenie kar maksymalnych przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym za przestępstwa mające charakter formalny.

Przeczytaj »
W maju upływa termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok

W zależności od wybranej formy opodatkowania działalności przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za poprzedni rok. 20 maja 2025 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień, w którym trzeba uwzględnić to rozliczenie. W przypadku nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok, przedsiębiorcy powinni pamiętać również o złożeniu wniosku o zwrot (RZS-R) do 2 czerwca 2025 roku.

Przeczytaj »
Zakaz odliczania wierzytelności własnych niezgodny z Konstytucją – wyrok TK

TK wydał wyrok, w którym uznał, że art. 22 ust. 1e pkt 3 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. był niezgodny z Konstytucją. Zdaniem TK, zakwestionowany przepis prowadził do odmiennego traktowania wierzytelności własnych, które nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i wierzytelności nabytych, które mogły być kosztem podatkowym w przypadku obejmowania przez podatników udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Przeczytaj »
Czy zmiana statusu przedsiębiorcy wpływa na wysokość maksymalnej pomocy przyznanej mu w decyzji o wsparciu – zmiana stanowiska MF

Szef KAS potwierdził, że maksymalna intensywność pomocy przysługująca przedsiębiorcy na podstawie jego statusu powinna być ustalana na dzień wydania decyzji o wsparciu. Nawet jeżeli po wydaniu decyzji przedsiębiorca zmieni swój status, to przyznana mu maksymalna intensywność pomocy powinna być niezmienna przez cały okres realizacji inwestycji. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który stwierdził, że utrata przez przedsiębiorcę po wydaniu decyzji o wsparciu statusu małego przedsiębiorcy i uzyskanie przez niego statusu średniego przedsiębiorcy, powoduje zmniejszenie wskaźnika maksymalnej intensywności dopuszczalnej pomocy publicznej przyznanej w tej decyzji.

Przeczytaj »
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników w ZUS

Przedsiębiorcy nie muszą osobiście załatwiać swoich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mogą do tego upoważnić inną osobę. Muszą jednak pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników. Chodzi o to, aby ważne informacje nie znalazły się w niepowołanych rękach.

Przeczytaj »
Jak wypłacać wynagrodzenia na podstawie umów cywilnoprawnych aby korzystać z estońskiego CIT – wyjaśnienia MF

MF potwierdziło, że w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność, który chce być opodatkowany estońskim CIT, warunek dotyczący minimalnego limitu miesięcznych kwot wynagrodzeń wypłacanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, powinien zostać w pełni spełniony, począwszy już od drugiego roku prowadzenia działalności, w każdym miesiącu roku podatkowego.

Przeczytaj »
KAS przypomina: w usłudze Twój e-PIT można złożyć korektę zeznania podatkowego

Od 8 maja 2025 r. po zakończeniu automatycznej akceptacji w usłudze Twój e-PIT podatnicy mają wgląd do swoich rozliczeń. Mogą pobrać zarówno swoje rozliczenia jak i Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. W usłudze Twój e-PIT można także dokonać korekty zeznania złożonego samodzielnie, jak i zaakceptowanego automatycznie.

Przeczytaj »
Umowa z klubem piłkarskim ma związek z uprawianiem sportu - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Umowa zawarta z klubem stawia przed młodym piłkarzem pewne obowiązki związane z uprawianiem sportu. A to rzutuje na sposób rozliczenia wypłaconego na jej podstawie wynagrodzenia – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przeczytaj »
US rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatnika - zmiany w Ordynacji podatkowej

13 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który jest częścią drugiego pakietu deregulacyjnego. Zaproponowane rozwiązania mają rozszerzyć zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). W postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika.

Przeczytaj »
Kiedy sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega VAT

Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega opodatkowaniu VAT w dwóch przypadkach, tj. jeżeli sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT oraz jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.

Przeczytaj »
Podatek od nieruchomości: czy wiaty na wózki sklepowe podlegają opodatkowaniu – stanowisko RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie zajęła stanowisko w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wiat na wózki sklepowe. W ocenie RIO wiaty, co do zasady, są budowlami i podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości – pismo z 24 kwietnia 2025 r. (nr RIO.III.072-32/2025).

Przeczytaj »
MF: Jak uzyskać indywidualne informacje podatkowe poprzez infolinię KAS?

Od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) są dostępni pod numerami jednej ogólnopolskiej infolinii KAS. Dzwoniący na infolinię podatnicy mogą uzyskać ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową. Aby uzyskać indywidualne informacje podatkowe należy uwierzytelnić się specjalnym kodem telePIN - przypomina resort finansów.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.