Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Logo
Nr 184/2022 poniedziałek, 3 października 2022 r.

Resort zdrowia planuje przywrócić obowiązek wykonywania profilaktycznych badań lekarskich w pełnym zakresie

 
Ministerstwo Zdrowia opracowało nowelizację przepisów, która przewiduje przywrócenie zawieszonego w związku z pandemią COVID-19 obowiązku wykonywania badań okresowych medycyny pracy. Projekt nowelizacji w tym zakresie jest na wstępnym etapie legislacyjnym.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy „work life balance” rozpatrzy Stały Komitet Rady Ministrów

 
Projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy unijnej dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów - poinformowała na posiedzeniu sejmowej podkomisji wiceminister rodziny Barbara Socha. Dyrektywa zakłada m.in. zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Projekt ustawy okołobudżetowej na 2023 r. został przyjęty przez rząd

 
Rząd przyjął 28 września 2022 r. projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023 r., który zakłada m.in. zamrożenie podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach sektora finansów publicznych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Stan zagrożenia epidemicznego COVID-19 został przedłużony do 31 października 2022 r.

 
Rząd przedłużył obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 z 30 września do 31 października 2022 r. Tym samym wydłużona została możliwość korzystania ze szczególnych rozwiązań w zakresie prawa pracy wprowadzonych w związku z pandemią, w tym zlecania pracy zdalnej pracownikom.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych rozszerzy zakres informacji przekazywanych przez pracodawcę organizacjom związkowym

 
Do Sejmu wpłynął 28 września 2022 r. projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Przewiduje on obowiązek udzielenia przez pracodawcę organizacji związkowej informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wybrani przedsiębiorcy znad Odry mogą ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne

 
Przedsiębiorcy z określonych branż od 30 września 2022 r. mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. ​​​​​​​
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zdaniem RIO nie można przyznać dodatków specjalnych bez określenia, na czym polega zwiększenie obowiązków pracownika samorządowego

 
Pracownikom urzędu gminy przyznawano dodatki specjalne bez określenia, na czym miało polegać zwiększenie obowiązków służbowych. RIO w Warszawie uznała to za nieprawidłowość i zawnioskowała o przestrzeganie przepisów.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.

Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.

Kontakt: agnieszka.lobik-przejsz@infor.pl. Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj