Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Logo
Nr 232/2023 poniedziałek, 25 września 2023 r.

Pracownikom zasiadającym w komisjach wyborczych przysługuje płatne zwolnienie od pracy

 
Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do płatnego zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Dodatkowo przysługiwać im będzie 5 dni wolnych od pracy bez prawa do wynagrodzenia. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 30 września 2023 r. należy przekazać II ratę odpisu na zfśs ustaloną według nowej kwoty bazowej

 
Pracodawcy, którzy w 2023 r. mają obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać najpóźniej 30 września 2023 r. na rachunek funduszu pozostałą część odpisu podstawowego i ewentualne odpisy zwiększające. W 2023 r. maksymalna podstawa odpisu na zfśs przyjmuje dwie wysokości - do 30 czerwca wynosi 4434,58 zł, a od 1 lipca 2023 r. - 5104,90 zł. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r.

 
Praca zdalna zlecona jednostronnie przez pracodawcę z powodu stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 może być wykonywana przez pracowników maksymalnie do 30 września 2023 r. Po tym terminie praca zdalna może być wykonywana wyłącznie na podstawie porozumienia zawartego z pracownikiem.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wypłata świadczenia 300 plus – komunikat ZUS

 
300 plus jest to jednorazowe świadczenie dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Aby otrzymać ww. wsparcie należy złożyć wniosek do 30 listopada 2023 r. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie wypłata  świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Od 22 września 2023 r. pracownicy zyskali nowe uprawnienia podczas procesu w sądzie pracy

 
Obowiązujące od 22 września 2023 r.  zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadzają zabezpieczenie w postępowaniach sądowych z zakresu prawa pracy, w których pracownik szczególnie chroniony wnosi o uznanie rozwiązania stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Nowe przepisy przewidują także automatyczny obowiązek zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w przypadku wyroku przywracającego do pracy lub uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.