Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki!
personel & zarządzanie
Newsletter nr 8, 5 września 2022 r.
personel.infor.pl
Temat numeru
Wielkie przewartościowanie w relacjach. Jak wbudować dobrostan w środowisko pracy

Dotychczas pracodawcy wspierali pracowników w radzeniu sobie w kryzysie w związku z pandemią i wojną w Ukrainie. W czasie pracy hybrydowej pora wziąć odpowiedzialność za wpływ środowiska pracy na zdrowie psychofizyczne pracowników i zadbać o tworzenie takiej kultury organizacyjnej, która wspiera dobrostan ludzi.

Energetyczne wyczerpanie. Kogo dziś dotyka i jak można mu zapobiegać

Od kilku miesięcy firmy coraz częściej informują o spadku zaangażowania, odejściach pracowników i liderów, trudnościach w realizacji celów, niechęci do powrotu do biur oraz niskiej elastyczności i otwartości. Zatrudnieni coraz głośniej zaczynają mówić o przeciążeniu, którego nie da się zniwelować znanymi metodami. Jak zatem organizacje mogą sobie z tymi zjawiskami poradzić?

Zdrowa organizacja to przyszłość pracy. Nowe podejście do dobrostanu pracowników

Realia, w których funkcjonujemy przez ponad dwa lata, wpłynęły na sposób wykonywania pracy i na nasze samopoczucie. Wiele aspektów życia zawodowego i rodzinnego uległo zakłóceniom, a firmy starają się do tego dostosować. Jedno jest pewne, nie wrócimy do tego, co było. Dlatego ludzie w firmach mogą zmagać się z utrzymującym się uczuciem niepewności, zmęczenia, frustracji, co oczywiście może mieć wpływ na ich zaangażowanie i wydajność zarówno tę indywidualną, jak i całej organizacji. Wyraźnie widać, że firmy muszą zrobić coś więcej, niż tylko skupiać się na dobrostanie pracowników. Tylko co?

W numerze między innymi:
Każdą zmianę zaczynamy od siebie

Rozmowa z Anną Tarnowską, dyrektor ds. zarządzania personelem w Atos Poland Global Services, o tym, że rozwijanie samoświadomości menedżerów jest dziś koniecznością i dlaczego zmiany w organizacji warto zaczynać od działu HR

Transformacja zaczyna się od nas. O uczeniu się i rozwoju HR-owców

Są słowa, które oddają charakter i ducha czasów. Narrację ostatnich lat zdecydowanie zdominowało słowo „zmiana”. Niemal wszystkie procesy i zjawiska, które obserwujemy, można opatrzyć  dodatkową etykietą „w zmianie”, „w obliczu zmian”, „podatne na zmianę”. Zmienność, konieczność dostosowywania się do tego, co nowe, a co za tym idzie, postulat adaptacyjności, zwinności i szybkiej reakcji na to, co się dzieje – to już nie dodatkowa cecha naszej rzeczywistości, a raczej jej nieodłączna część. Słowo „zmiana” straciło jednak swój ciężar. Czym je zastąpić, by lepiej oddawało realia? Jak łączy się to z rozwojem HR-owców?

Nowości wydawnicze
Anna Morawiec-Bartosik. Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu. Onepress, 2022
Zarządzający firmami, a także sami pracownicy HR chcą mierzyć efektywność coraz większej liczby procesów personalnych, by na podstawie uzyskanych wyników móc planować przyszłe działania. Tylko co mierzyć? Jakimi metodami to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z analityką zasobów ludzkich znajdziesz w tej książce. Książka pomoże ci zbudować lub wzmocnić rolę analityki HR w twojej firmie, pomoże także w rozwijaniu umiejętności i perspektywy analityków HR oraz przekona zarząd i biznes, że warto zainwestować czas i fundusze w rozwijanie tej części biznesu.

Gary Hamel i Michele Zanini. Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy. MT Biznes, 2022.
W świecie nieustających zmian i bezprecedensowych wyzwań potrzeba firm śmiałych i odpornych na przeciwności losu. Niestety większość organizacji jest przeciążona z powodu biurokracji, a przez to działa powoli i zbyt ostrożnie. W czasach wielkiego zamętu struktury oparte na modelu odgórnego zarządzania i licznych regułach okazują się bardziej szkodzić niż pomagać. Tłamszą kreatywność, tłumią innowacyjność. A dziś potrzeba organizacji śmiałych, przedsiębiorczych i nadążających za zmianami. Dlatego powstała ta książka.

Newsletter miesięcznika "Personel i Zarządzanie" personel.infor.pl
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.

Kontakt: personel@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie INFOR.pl bez zezwolenia zabronione.
Przeczytaj Regulamin i zasady Ochrony prywatności
Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj