Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Rachunkowość Budżetowa Logo
Nr 4/2024 wtorek, 20 lutego 2024 r.

Rachunkowość budżetowa bez tajemnic

 
„Rachunkowość Budżetowa” zaprasza na cykl konferencji pod wspólnym tytułem Rachunkowość budżetowa bez tajemnic14.03.2024 – Klasyfikacja budżetowa w praktyce jsfp13.06.2024 – Obowiązki pracodawcy jako płatnika – jak poprawnie obliczać zaliczkę na podatek dochodowy (kwota zmniejszająca, koszty uzyskania przychodów, stosowanie ulg PIT-0)19.09.2024 – Trzynaste wynagrodzenie w jsfp – zasady, praktyczne przykłady25.10.2024 – Konferencja Księgowość Budżetowa i Finał Konkursu Księgowy Budżetu 2024
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Roczne rozliczenie VAT w JST

 
Podatek od towarów i usług jest daniną, która nie ma charakteru rocznego. Fakt, że VAT jest deklarowany i płacony w cyklach miesięcznych (wyjątkowo kwartalnie) powoduje, że przełom lat podatkowych raczej jest „zarezerwowany” dla rozliczeń w podatkach dochodowych. Jednak w jednostkach samorządu terytorialnego, ze względu na ich specyfikę, czy raczej szczególny charakter ich działalności, zakończenie jednego roku i początek kolejnego to czas, w którym gminy będą musiały kolejny raz zmierzyć się z korektą roczną w podatku od towarów i usług. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Podwyżki dla pracowników niektórych JST

 
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił z wnioskiem o zmianę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Ruszyły już prace nad projektem rozporządzenia w tej sprawie. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zmiana podstawy programowej - prekonsultacje

 
Dnia 19.02.2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach prekonsultacji zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej MEN zaprosiło przedstawicieli grup zrzeszających nauczycieli i dyrektorów szkół, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych z obszaru edukacji. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wyższe podatki w gminach

 
Do 15 marca osoby fizyczne muszą zapłacić pierwszą ratę podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. W niektórych samorządach właśnie teraz mieszkańcy otrzymują informacje o podwyżkach.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Dochowanie należytej staranności według TSUE

 
W wyroku z 11 stycznia 2024 r. (C-537/22) TSUE wskazał, że prawa do odliczenia VAT można odmówić, tylko gdy jest ono związane z nadużyciem bądź oszustwem podatkowym, o którym nabywca wiedział lub powinien był wiedzieć. O ile jednak można oczekiwać od nabywcy wzmożonej staranności, to jednak wymagania fiskusa nie mogą prowadzić do nałożenia na podatnika obowiązku przeprowadzenia kompleksowych i dogłębnych weryfikacji dotyczących dostawcy, gdyż jest to obowiązek, który ciąży na organie podatkowym.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Jeszcze siedem konsultacji w sprawie KSeF – najbliższa już 21 lutego

 
W związku z planowanym wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) odbyły się dwa pierwsze spotkania konsultacyjne, na których zostały omówione zagadnienia związane z bezpieczeństwem i wydajnością systemu KSeF oraz fakturami konsumenckimi. Ministerstwo Finansów zachęca do zapisów na kolejne konsultacje. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Znamy wysokość odpisu na ZFŚS w 2024 r.

 
GUS podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r. A to oznacza, że można już obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS w 2024 r. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Jaka kwota przysługuje asystentowi rodziny za towarzyszenie nieletniemu na rozprawie

 
Asystentowi rodziny który asystenta rodziny, który towarzyszy w trakcie postępowania sądowego osobie oskarżonej, która nie ukończyła 18 roku życia, przysługuje gratyfikacja. Wiemy ile wyniesie ona w 2024 r. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Egzekucja nie tylko z wynagrodzenia za pracę – niedługo nowe przepisy

 
Dnia 25 marca 2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, które mają usprawnić procedury związane z postępowaniem egzekucyjnym. Od tego dnia egzekucję należności będzie można przeprowadzić nie tylko z wynagrodzenia za pracę. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.