Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Logo
Nr 50/2020środa, 5 lutego 2020 r.

Nowe formularze ZUS – ważne zmiany od 1 lutego i 1 czerwca 2020 r.

 
Od 1 lutego 2020 r. modyfikacji uległy formularze ZUS, z których korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające składki w ramach tzw. małego ZUS „plus”. Ponadto od 1 czerwca 2020 r. będzie możliwe wykazanie w odrębnym polu raportu ZUS RCA kwoty wpłaty do PPK sfinansowanej ze środków płatnika składek. To najważniejsze zmiany, które wprowadzają dwa nowe rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenie o wzorach druków ZUS.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Pracodawca może skierować do pracy w domu pracownika powracającego z kraju objętego epidemią koronawirusa

 
Zatrudniający powinien dbać o życie i zdrowie podległych mu pracowników. W związku z tym, gdy zatrudnieni powracają do Polski z regionu objętego epidemią koronawirusa pracodawca ma możliwość wydania im polecenia służbowego nakazującego wykonywanie pracy w domu. Takie działanie ma bowiem na celu uniknięcie zarażanie chorobą zakaźną innych pracowników.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Przedsiębiorcy zapłacą wyższą składkę zdrowotną za 2020 r.

 
Składka na ubezpieczenie zdrowotne za 2020 r. m.in. za osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 20,02 zł i wynosi 362,34 zł miesięcznie. Podstawą wymiaru tej składki jest kwota 4026,01 zł. Pierwsze deklaracje zawierające nową podstawę i składkę przedsiębiorcy powinni złożyć za styczeń 2020 r. do 10 lutego 2020 r. i w tym terminie je opłacić.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Będą zmiany w delegowaniu pracowników

 
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników. Projekt przygotowany przez resort pracy m.in. ogranicza okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy na podstawie umotywowanego powiadomienia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Od 1 lutego 2020 r. po brexicie obywatele brytyjscy mogą pracować w Polsce na dotychczasowych zasadach

 
Na mocy umowy o wystąpieniu 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuściła UE. W tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy w relacjach między UE a Zjednoczonym Królestwem. Będzie on trwać do końca 2020 r. W tym czasie prawa zarówno obywateli polskich na Wyspach Brytyjskich, jak i brytyjskich obywateli w Polsce nie ulegają zasadniczym zmianom.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: anna.seroczynska@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj