Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Poradnika Gazety Prawnej Logo
Nr 45/2020poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.

Rodzaje wpłat na mikrorachunek zostaną określone przez MF

 
Minister Finansów określi jakiego rodzaju wpłaty powinny być dokonywane na mikrorachunek podatkowy. Dotychczas przepisy wskazywały na rodzaje podatku, które powinny być uiszczane na mikrorachunek – bez szczegółowego określania tytułów wpłat. Zmieni się to z momentem publikacji projektowanego rozporządzenia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Większa odpowiedzialność spółek dominujących za spółki zależne – prawo holdingowe w Polsce

 
Wierzyciele spółki zależnej będą mogli dochodzić naprawienia szkody także od spółki dominującej. Akcjonariusze mniejszościowi zyskają prawo do żądania wykupienia swoich akcji przez spółkę dominującą. Rada nadzorcza spółki dominującej będzie mogła kontrolować również spółki zależne. Wszystko to dzięki wprowadzeniu do polskiego systemu prawnego tzw. prawa holdingowego t.j. prawa grup spółek. Założenia nowych regulacji określono w projekcie ustawy nowelizującej Kodeks Spółek Handlowych (KSH) opublikowanej 5 sierpnia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Dzień wolny za święto w dniu 15 sierpnia

 
W najbliższą sobotę, 15 sierpnia 2020 r., przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pracodawca, u którego sobota jest dniem wolnym od pracy, musi udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Korzystne rozwiązania dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł

 
Wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii będą mogli liczyć na pomoc publiczną także po 30 czerwca 2021 r. Okres udzielenia im pomocy publicznej ma zostać przedłużony „30 czerwca 2021 r.” do „30 czerwca 2026 r.”. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Pomoc publiczna z mniejszą liczbą obowiązków informacyjnych

 
Od 5 sierpnia 2020 r. obowiązuje uproszczony formularz wniosku o pomoc publiczną dla podmiotów, które wnioskują o pomoc z powodu epidemii COVID-19. Ubiegający się o taką pomoc zostali ponadto zwolnieni z obowiązku przedkładania sprawozdań finansowych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Podatnicy mogą odliczać koszty kwalifikowane ponoszone na przeciwdziałanie COVID-19 już w trakcie 2020 r.

 
Podatnicy, którzy w 2020 r. ponoszą wydatki na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, mogą je odliczać od dochodu już na etapie obliczania zaliczek na podatek w trakcie roku. Nie muszą czekać z odliczeniem do rozliczenia rocznego za 2020 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj