Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Poradnika Gazety Prawnej Logo
Nr 27/2020piątek, 20 marca 2020 r.

Czym będzie tzw. tarcza antykryzysowa

 
Pożyczki dla mikrofirm, odroczenie płatności niektórych zobowiązań i wsparcie dla firm, by mogły one utrzymać zatrudnienie i szczególne formy wsparcia dla branży transportowej i turystycznej. Takie są założenia tzw. tarczy antykryzysowej , przedstawione 18 marca 2020 r. przez Ministerstwo Rozwoju .Nie przedstawiono jeszcze szczegółów zmian, ale już wiadomo w jaki sposób rząd chce osłabić skutki kryzysu dla przedsiębiorców. Można już jednak powiedzieć że rządowy program nie rozwiąże wszystkich problemów przedsiębiorców.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Przesunięte terminy zapłaty zaliczek i inne rozwiązania pakietu podatkowego

 
Wydłużenie do 1 czerwca 2020 r. terminu zapłaty pracowniczych zaliczek PIT, możliwość wstecznego rozliczanie strat podatkowych w PIT i CIT oraz przesunięcie w czasie planowanych zmian podatkowych to tylko niektóre z rozwiązań przygotowanego przez MF pakietu podatkowego.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Problemy z zapłatą składek w czasie epidemii koronawirusa

 
Przedsiębiorcy którzy z powodu epidemii mają problemy z opłaceniem należności do ZUS mogą skorzystać z uproszczonych form pomocy. Chodzi o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r., oraz zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy. W tym przypadku nie obowiązuje opłata prolongacyjna.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Tarcza antykryzysowa nie przesunie terminów podatkowych i rachunkowych

 
Środowiska przedsiębiorców, doradców podatkowych jak i księgowych miały nadzieję, że w związku z pandemią koronawirusa zostaną wyjątkowo w tym roku przesunięte graniczne terminy sporządzania sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych. Należy jednak sądzić, że tak się nie stanie. Jedynie organizacje pozarządowe mogą oczekiwać przedłużenia terminu do złożenia CIT-8
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Nowe uprawnienie pracodawcy w związku z przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa

 
W ramach zwalczania koronawirusa pracodawcy uzyskali możliwość skierowania pracownika do pracy zdalnej przez określony czas. Jeżeli pracodawca zamknie zakład pracy lub jego część, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przestojowe.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Czy trzeba zmienić sprawozdanie finansowe za 2019 r. w związku z koronawirusem

 
Wielu księgowych zastanawia się czy sporządzając sprawozdanie finansowe za 2019 r. należy uwzględnić w nim pandemię „koronawirusa”. Odpowiedź brzmi tak i nie. Zależy to od analizy bieżącej sytuacji jednostki pod względem kontynuowania działalności. Sprawdź czy musisz zmienić swoje sprawozdanie finansowe.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach spirytus zużyty do celów dezynfekcyjnych

 
MF potwierdza, że przedsiębiorcy, którzy nabyli spirytus rektyfikowany i wykorzystali go w celach dezynfekcyjnych w związku z koronawirusem mogą taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Ulgi w zapłacie podatku – wsparciem dla firm?

 
Podatnicy, którzy mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą skorzystać z ulg w zapłacie podatku. MF zapewnia, że wnioski w tej sprawie będą rozpatrywane w pierwszej kolejności, a rząd zapewnia o rezygnacji z odsetek i opłaty prolongacyjnej. Nie zmieniają się jednak warunki ubiegania się o ulgi. Nie każdy przedsiębiorca je spełni. Przedsiębiorcy nie mają więc gwarancji uzyskania odroczenia terminu zapłaty podatku, rozłożenia go na raty, a tym bardziej umorzenia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj