Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Rachunkowość Budżetowa Logo
Nr 2/2020poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Wliczanie premii regulaminowej do puli minimalnego wynagrodzenia

 
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (dalej: ustawa o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu) do składników niewliczanych do obliczania wynagradzania minimalnego dodała dodatek stażowy. To wyłączenie zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. A jak jest z pozostałymi składnikami pensji?
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 31 stycznia należy złożyć ZUS IWA

 
W najbliższy piątek, mija termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za 2019 r. Informacja ta powinna zostać złożona do końca każdego stycznia za rok poprzedni. ZUS ustala stopę procentową dopiero wówczas, gdy płatnik złoży ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Faktura na podstawie paragonu dla rolnika ryczałtowego

 
Od stycznia 2020 r. uległy zmianie zasady wystawiania faktur do paragonów. Wystawienie faktury do paragonu jest możliwe w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi tylko pod warunkiem, że na wystawionym paragonie został zamieszczony NIP nabywcy. Na gruncie tej regulacji wątpliwości podatników wzbudził status rolników ryczałtowych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Kasy rejestrujące – obowiązki jednostek w 2020 r.

 
Rok 2020 to kolejny rok zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. W jego trakcie sprzedaż kolejnych kategorii usług i towarów zostanie objęta obowiązkiem rejestracji przy użyciu kas online. Gminy powinny także przemyśleć strategię wymiany urządzeń fiskalnych w poszczególnych jednostkach, gdyż mimo braku obowiązku prowadzenia fiskalizacji przy użyciu kas online w niektórych z nich globalna wymiana może okazać się uzasadniona z punktu widzenia zasady gospodarności.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Kiedy jednostka organizacyjna może wystawić paragon a kiedy fakturę uproszczoną

 
Analizując dane, które muszą znaleźć się na paragonach i fakturach uproszczonych, można dojść do wniosku, że na podstawie przepisów podatkowych, jeśli na paragonie będzie NIP nabywcy, a wartość zakupów nie przekroczy 100 euro (albo 450 zł), wtedy dokument ten może być traktowany jako faktura uproszczona. Czy po centralizacji VAT (na paragonach od 1 stycznia 2020 r. jest NIP jednostki prowadzącej) jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego prowadząca księgi rachunkowe na podstawie regulacji ustawy o rachunkowości może stosować takie uproszczenie w kontekście art. 21 ust. 1 pkt 2 tej ustawy?
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Centra Usług Społecznych – wnioski o dofinansowanie

 
Od 31 stycznia gminy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie centrów usług społecznych, których celem jest ułatwienie świadczenia usług dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj