Kredyt na Start: czy można wynająć kupione mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Kredyt na Start / ShutterStock

W poprzednich programach dopłat obowiązywały ograniczenia dotyczące najmu mieszkania. Sprawdzamy więc, jak wygląda sytuacja związana z Kredytem na Start. Czy takie mieszkanie będzie można wynająć?

Kredyt na Start - skomplikowane procedury

Zapowiedziany przez rząd program Kredyt na Start będzie bardziej skomplikowany niż jego poprzednik, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Prawdopodobne komplikacje dotyczą między innymi sposobu obliczania rat, wysokości dopłat, limitów dochodowych oraz limitów maksymalnego metrażu lokum. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem postanowili przyjrzeć się jednak innemu aspektowi nowego programu. Mowa o ograniczeniach związanych z wynajmem dotowanego mieszkania. Warto sprawdzić, czy projektowany Kredyt na Start przewiduje sankcje w tym zakresie, bo restrykcje dotyczące najmu wprowadzili pomysłodawcy wcześniejszych programów dopłat (Bezpieczny Kredyt 2%, Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim). 

Kredyt na Start - najem karany finansowo?

Na wstępie należy przypomnieć, że przepisy dotyczące nowego programu dopłat kredytowych dopiero niedawno pojawiły się w Rządowym Centrum Legislacji. Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart (numer z wykazu: UA4) znajduje się dopiero na początkowym etapie prac legislacyjnych. Może się zatem okazać, że niektóre aspekty planowanego programu jeszcze ulegną zmianie. Wydaje się jednak, że w przypadku sankcji za wynajem prawdopodobieństwo modyfikacji przepisów nie jest duże. 

Pomysłodawcy nowego programu dopłat w temacie wynajmu lokum na pewno wzorowali się na Bezpiecznym Kredycie 2%. Podobnie jak w przypadku programu BK 2%, najem dotowanego mieszkania/domu będzie bowiem skutkował utratą dopłat. Artykuł 14 ustęp 1 punkt 2 projektu ustawy wskazuje, że raty kredytu po wynajęciu mieszkania lub domu (w całości albo części) nie będą już pomniejszane o dopłaty. Identyczna sankcja ma dotyczyć użyczenia lokum. Tak samo jak w programie Bezpieczny Kredyt 2%, ustawodawca poza jednym wyjątkiem nie przewiduje konieczności zwrotu wszystkich dopłat. O tym wyjątku jeszcze będzie mowa. Teraz warto zwrócić uwagę, że beneficjent programu Kredyt na Start będzie zobowiązany do powiadomienia banku kredytującego o wynajmie w ciągu następnych 30 dni. 

Spełnienie wspomnianego obowiązku informacyjnego oznacza, że odsetki ustawowe dotyczące dopłat wypłaconych po rozpoczęciu najmu będą naliczane od dnia odpowiedniego powiadomienia banku (a nie od dnia spłaty raty). Dobrą wiadomością dla przyszłych beneficjentów Kredytu na Start jest fakt, że po przerwie związanej z najmem będą mogli oni odzyskać dopłaty (oczywiście jeśli nie miało miejsca inne zdarzenie uniemożliwiające dotowanie kredytu). Ten przywilej nie będzie obejmował osób, które wcześniej nie powiadomiły banku o wynajmie. Wniosek o ponowne objęcie kredytu dopłatami będzie można złożyć co najmniej po trzech miesiącach od zakończenia wynajmu lub użyczenia. 

Utrata dopłat sankcją także w innych sytuacjach

Warto wiedzieć, że bardzo podobne zasady utraty dopłat autorzy nowego programu przewidzieli w innych sytuacjach. Mowa o następujących przypadkach: 

  • zbycie prawa własności dotowanego lokum, ale z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej małżonków oraz zbycia na rzecz współkredytobiorcy
  • zbycie przez kredytobiorcę spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania (z wyłączeniem zbycia na rzecz współkredytobiorcy)
  • nabycie przez kredytobiorcę w sposób inny niż poprzez dziedziczenie kolejnego prawa własności domu/lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokum
  • ogłoszenie upadłości względem kredytobiorcy
  • zmiana sposobu użytkowania całości lub części lokum uniemożliwiająca zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych 
  • dokonanie przez bank zmiany oprocentowania na zmienne (na podstawie wniosku kredytobiorcy)
  • zwrot partycypacji wniesionej wcześniej z wykorzystaniem preferencyjnego kredytu dokonany przez TBS/SIM
  • wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego dzięki wkładowi mieszkaniowemu, który został sfinansowany kredytem z dopłatami (kredyt nadal będzie dotowany jeśli spółdzielcze prawo nie wygasło względem drugiego z kredytobiorców)

Jeżeli chodzi o powyższe zdarzenia, to zastosowanie do nich będą miały opisywane wcześniej zasady związane z utratą dopłaty do kolejnych rat, obowiązkiem informacyjnym kredytobiorcy oraz naliczaniem odsetek. W przeciwieństwie do najmu, nie będzie możliwe jednak odzyskanie prawa do dopłat. Należy też wspomnieć o jednym przypadku, w którym zwrot dopłat będzie dotyczył całego wypłaconego wsparcia. Mowa o sytuacji polegającej na tym, że kredytobiorca popełnił oszustwo kredytowe potwierdzone później prawomocnym wyrokiem. Bardzo podobne rozwiązanie obowiązuje w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Infor.pl
Pozew z PFR w sprawie Tarcz Finansowych. Komu grozi proces, jak się bronić – wyjaśnia adwokat
05 maja 2025

Jak ustalił redaktor Adam Pantak z Dziennika Gazety Prawnej (w artykule z 22 kwietnia 2025 r. "Ze skorzystania z pomocy covidowej musi się tłumaczyć 16 tys. firm. Kto dostał pozew?" - GazetaPrawna.pl), spółka Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) złożyła 16 095 pozwów przeciwko przedsiębiorcom w związku z brakiem spłaty zobowiązań w ramach Programów rządowych «Tarcza Finansowa 1.0» oraz «Tarcza Finansowa 2.0». Oznacza to, że ogromna rzesza przedsiębiorców otrzymało już pozwy z PFR, albo niedługo je otrzyma.
Dlaczego warto się temu przyjrzeć? Kto może otrzymać pozew? Czy i kiedy należy się obawiać tych pozwów? I jak się przed nimi bronić? To wyjaśnię w cyklu artykułów na Infor.pl.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści informacją o tematach wypracowań i testy na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

pokaż więcej
Proszę czekać...