Jak rozmawiać z doradcą kredytowym

inforCMS
Idziesz na spotkanie z doradcą kredytowym? Zrób listę pytań, które musisz mu zadać i na które musisz odpowiedzieć sobie przed spotkaniem. Przeczytaj ważne wskazówki na ten temat.

 

 

Zestaw pytań nr 1 – Zdolność kredytowa


W pierwszej kolejności zastanówmy się, o co zapyta doradca? A będzie pytał przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o ocenę zdolności kredytowej, a więc możliwości uzyskania kredytu. Po drugie chodzi o zaproponowanie odpowiedniego produktu finansowego.

- Jaki jest poziom miesięcznych dochodów netto ?

- Jakie jest ich źródło?

- Jakie są nasze comiesięczne obciążenia finansowe?


Informacje te będą niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej. Precyzyjna analiza naszych przepływów finansowych pomorze także w lepszym dopasowaniu rozwiązania hipotecznego do naszych rzeczywistych potrzeb.


Dobry doradca powinien zadać powyższe pytania na początku spotkania. To będzie świadczyło o jego profesjonalizmie i chęci znalezienia optymalnego rozwiązania kredytowego. Jeśli będziemy podamy mu dokładne odpowiedzi to pomoże mu to łatwiej zasugerować nam walutę kredytu , okres oraz rodzaj rat kredytowych (malejące lub równe).

 

Zestaw pytań nr 2 – co chcemy skredytować

 


Warto przed spotkaniem z doradcą kredytowym precyzyjnie określić jaki mamy cel kredytowania oraz ustalić inne kryteria, które są kluczowe przy zaciąganiu kredytu.


- Jaki jest cel kredytowania?

W zależności od celu kredytowania (mieszkanie, budowa domu, zakup działki budowlanej, pożyczka hipoteczna) będziemy mieli do wyboru oferty różniące się maksymalną kwotą kredytu oraz okresem kredytowania. Oznacza to, że kredyt na zakup działki możemy otrzymać do 100% jej wartości a w innych bankach tylko do 50% wartości działki. Podobnie oferty banków różnią się jeśli chodzi o maksymalny okres. Np. pożyczkę hipoteczną można w niektórych bankach zaciągnąć na 30 lat a w innych tylko na 15 lat.


- Jaka jest maksymalna miesięczna rata kredytu, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować?

Zaciągając kredyt hipoteczny bierzemy na siebie dodatkowe comiesięczne zobowiązanie. Musimy dokładnie policzyć ile maksymalnie możemy płacić biorąc pod uwagę obecne dochody oraz obciążenia. Warto też zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać raty w przypadku np. utraty pracy. W tym kontekście należy przygotować sobie tzw. poduszkę finansową równą co najmniej 6 krotności raty kredytowej.


- Przez jaki długi okres chcielibyśmy spłacać kredyt? Z jakim okresem kredytowania będziemy czuli się najbardziej komfortowo?

Większość z nas jest przekonana, że czym krótszy okres kredytowania tym lepiej dla ich portfela. Ale czy na pewno? Czy warto brać kredyt na jak najkrótszy okres jednak za cenę wyższych rat?


- Czy jesteśmy zainteresowani wcześniejszą spłatą kredytu? Kiedy ewentualnie chcielibyśmy dokonać nadpłaty?

Wielu kredytobiorców jeszcze przed zaciągnięciem kredytu chciałoby go jak najszybciej spłacić. W takim przypadku należy wiedzieć wcześniej, czy bank pobiera dodatkową opłatę za częściową lub całkowitą spłatę kredytu.


- Czy mamy jakieś preferencje co do waluty kredytu? Jaki jest nasz stosunek do codziennych wahań kursu walutowego, czyli ryzyka walutowego? Jaki maksymalnie poziom wahań jest dla nas akceptowalny?

Warto przed spotkaniem z doradcą porównać plusy i minusy zadłużania się w złotych polskich oraz obcych walutach.

 

Zestaw pytań nr 3 - pytania do doradcy kredytowego


Druga runda rozmowy to Twoje pytania do doradcy. Po wstępnym sprecyzowaniu oczekiwań, co do poszukiwanego kredytu zadaj doradcy następujące pytania...


- Jakie instytucje finansowe doradca posiada w swojej ofercie? Czy doradca rzeczywiście może nam zaoferować najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku?


- Czy u doradcy możemy załatwić wszelkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu?


- Jak długo potrwają wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu, licząc od momentu złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy?


- Czy za rozpatrzenie wniosku o kredyt pobierana jest opłata?


- Czy za udzielenie kredytu będziemy musieli zapłacić prowizję? Jeśli tak to w jakiej wysokości?


- Czy można tę prowizję skredytować, czyli nie płacić jej z własnej kieszeni a doliczyć do kwoty kredytu?


- Jaka waluta kredytu będzie dla nas najbardziej optymalna?


- Jaka będzie wysokość miesięcznej raty kredytu?


- Czy bardziej korzystny będzie dla nas wariant rat równych czy rat malejących?


- Czy oprocentowanie kredytu jest zmienne czy stałe?


- Jeśli jest zmienne to co jaki czas może się zmieniać i na jakiej podstawie? Czy powodem zmiany oprocentowania jest jedynie zmiana rynkowej stawiki WIBOR/LIBOR czy oprocentowanie zmienia się decyzją zarządu banku?


- Jak skonstruowane jest oprocentowanie kredytu? Czy składa się ono z marży banku i rynkowej stawki WIBOR/LIBOR, czy jest ustalane w inny, mniej przejrzysty dla klienta sposób (np. decyzja zarządu)?


- W jaki sposób można zmniejszyć oprocentowanie kredytu? Czy marża banku zależy od kwoty kredytu? Czy możliwe są negocjacje marży banku?


- Jaka jest wysokość opłat za przewalutowanie i wcześniejszą spłatę kredytu?


- Czy opłaty te są zapisane w umowie kredytowej czy w tabeli opłat i prowizji? Pamiętajmy, że tabela opłat i prowizji może być zmieniona bez naszej wiedzy, natomiast wszystko co jest zapisane w umowie kredytowej może zostać zmienione jedynie za zgodą obu stron!


- Jakie formalności wiążą się z wcześniejszą spłatą zobowiązania kredytowego? Czy konieczna jest wizyta w banku czy można złożyć dyspozycję nadpłaty online?


- Jakie są całkowite koszty kredytu? Które z opłat musimy ponieść przed wypłatą kredytu, a które będziemy ponosić po wypłacie kredytu?


- Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem? Jaki jest koszt tych ubezpieczeń?


- Czy dostępne są dodatkowe ubezpieczenia kredytu? Które z tych ubezpieczeń są w naszym przypadku potrzebne a które zbędne?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje możliwość karencji w spłacie rat kapitałowych, czyli zawieszenia płatności tych rat w początkowym okresie kredytowania? Jaki jest maksymalny okres takiej karencji?


- Czy w proponowanym rozwiązaniu kredytowym istnieje opcja „wakacji kredytowych”? Na jak długo można zawiesić spłatę rat kredytowych?


Uzyskanie odpowiedzi na powyższe kwestie z pewnością ułatwi podjęcie świadomej i rozsądnej decyzji. A w przypadku kredytu hipotecznego rozwaga jest szczególnie wskazana.


Karol Wilczko

www.ehipoteka.com


 

 

Infor.pl
Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS
06 maja 2025

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...