Jak opodatkowane są dochody uzyskiwane przez obcokrajowców

Kwestie opodatkowania dochodów osiąganych przez obcokrajowców na terenie Polski należy zawsze rozpatrywać na styku obcych i polskich aktów prawnych, a także umów międzynarodowych.

Osoby zagraniczne prowadzące działalność na terenie Polski, określając swój obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą uwzględnić trzy główne akty prawne:
• ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą na terenie Polski,
• odpowiednim aktem prawnym obowiązującym na terenie kraju, w którym podatnik jest rezydentem,
• umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a krajem rezydencji.
Najistotniejszym elementem w ustaleniu sposobu opodatkowania jest określenie miejsca rezydencji. Podstawowym kryterium w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania jest miejsce zamieszkania. Najogólniej mówiąc, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawsze odnoszą się w kwestii rezydencji do wewnętrznych aktów prawnych. W umowach międzynarodowych, których stroną jest Polska, określono, że osoba ma miejsce zamieszkania w tym kraju, w którym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek ten natomiast ustala się zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Działalność w formie zakładu
Istotne dla określenia miejsca i sposobu opodatkowania jest ustalenie, czy osoba zagraniczna prowadzi swoją działalność na terenie Polski w postaci zakładu. To jedno z pojęć definiowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ramach typowych uregulowań przyjmuje się, że wyrażenie „zakład” oznacza stałą placówkę, w której całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa. Z takiej definicji wynikają następujące wnioski:
• działalność musi być prowadzona w stałej placówce, co oznacza, że najważniejszy jest tutaj element ciągłości (wykluczają uznanie placówki za zakład sytuacje, w których wykonuje się jakąś czynność jednorazowo),
• placówka taka musi w ogóle istnieć fizycznie (może to być np. wynajęte biuro, warsztat, fabryka),
• w placówce tej musi być faktycznie prowadzona działalność.
W artykułach określających pojęcie „zakład” pojawiają się również tzw. definicje negatywne. Jeśli jednak założymy, że osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w innym kraju prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą za pomocą zakładu, to należy się odwołać bezpośrednio do uregulowań typowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczących opodatkowania zysków z przedsiębiorstw osiąganych za pomocą zakładu.
Opodatkowanie zysku
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią, że „zyski z przedsiębiorstwa umawiającego się państwa mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim umawiającym się państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi”.
Najkrócej rzecz ujmując, osoba zagraniczna mająca miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, prowadząca na tym terytorium działalność gospodarczą, będzie mogła opodatkować dochody osiągane za pomocą zakładu tylko w Polsce, jednak jedynie w takim zakresie, w jakim dotyczą o­ne zakładu. I tu może pojawiać się problem związany z przypisaniem osiąganych dochodów do zakładu (w przypadku istnienia poza krajem źródła przedsiębiorstwa macierzystego). Przy ich ustalaniu należy mieć na względzie nadrzędną zasadę ochrony interesów państwa źródła (opodatkowanie tych dochodów, które zostały osiągnięte dzięki aktywności zakładu), jak i zasadę niezależności. Polega o­na na przypisaniu zakładowi takich zysków, które mógłby osiągnąć będąc samodzielną jednostką. Nie wdając się w głębszą analizę tego problemu, należy stwierdzić, że ma o­n kapitalne znaczenie w opodatkowaniu dochodów osiąganych z działalności gospodarczej, należy jednak zawsze dokonywać ustaleń indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności.
Umowy dwustronne między państwami
Kluczowe dla określenia zasad opodatkowania jest nie tylko odwołanie się do przepisów rozdzielających prawo dwóch państw do nałożenia podatku. Należy również dokonać analizy ustanowionych przez dwustronne umowy międzynarodowe metod unikania podwójnego opodatkowania. Zasadniczo można wyróżnić dwie metody: wyłączenia i zaliczenia. Metoda zaliczenia w opisywanym przypadku nie będzie miała zastosowania z uwagi na to, że stosuje się ją w przypadku, gdy dany dochód jest opodatkowany w obu państwach. Metoda wyłączenia zakłada, że dochody opodatkowane w jednym państwie są zwolnione z opodatkowania w drugim. Wyłączenie to może być pełne (całkowite wyłączenie od opodatkowania) bądź z zastrzeżeniem progresji (dochody opodatkowane w jednym państwie nie podlegają opodatkowaniu w drugim, a jedynie wpływają na ustalenie stawki podatkowej). W analizowanej sytuacji, podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zakładu na terenie Polski będzie płacił podatek w Polsce, zaś w kraju swego zamieszkania będzie ujmował ten dochód jako całkowicie zwolniony z opodatkowania bądź zwolniony i wpływający na określenie stawki podatkowej. Będzie to zależało od tego, jak uregulowała to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a krajem zamieszkania podatnika.
SŁOWNICZEK
NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – oznacza, że opodatkowaniu podlega całość uzyskanych dochodów i dotyczy podatników, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – oznacza, że w Polsce opodatkowane są tylko te dochody, które podatnik tutaj osiąga, i dotyczy podatników mających miejsce zamieszkania poza terytorium Polski.
Iwona Paprocka


Infor.pl
Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

pokaż więcej
Proszę czekać...