Rodzice nie będą musieli przedstawiać zaświadczeń o niekaralności aby uczestniczyć w wycieczkach, czy innych zajęciach szkolnych. Zmiany w "ustawie Kamilka" w 2025 r.

REKLAMA
REKLAMA
W dniu 10 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawy – Prawo oświatowe. Projekt nowelizuje m. in przepisy wprowadzone w lutym 2024 r. tzw. ustawą Kamilka.
- Oświadczenie zamiast zaświadczenie
- Ponowne sprawdzenie osoby pracującej z dziećmi
- Inne zmiany
- Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?
Projekt wprowadza zmiany, których celem jest m. in usunięcie wątpliwości interpretacyjnych pojawiających się przy ustalaniu kiedy powinny zostać wykonane obowiązki z zakresu weryfikacji karalności osób, które mają pracować lub wykonywać inną działalność wobec dzieci. Nowe rozwiązania przewidują jednoznaczne określenie tych zasad.
Nowelizacja wprowadza ułatwienia dla rodziców i opiekunów, którzy chcą wspierać działania szkoły, przedszkola czy organizatora dodatkowych zajęć. Nie będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury, wystarczy złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej – podkreśliła Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Projekt realizuje także działania deregulacyjne rządu.
Przypominij, że tzw. ustawa Kamilka weszła w życie 15 lutego 2024 r. Jest to nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i kilku innych szeregu ustaw dotyczących ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy.
REKLAMA
Oświadczenie zamiast zaświadczenie
Rodzice i opiekunowie, którzy pomagają w przedszkolu, szkole czy podczas wycieczek lub innych wydarzeń, np. zajęć dodatkowych, nie będą musieli przedstawiać zaświadczeń o niekaralności. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, że nie figurują w Rejestrach Sprawców na Tle Seksualnym, ani rejestrach karnych jako skazani za przestępstwa określone w ustawie i nie mają zakazu pracy z małoletnimi.
Osoby, które odbywają obowiązkowe praktyki w szkole lub na studiach, a także wolontariusze, nie będą musieli ponosić opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
Ponowne sprawdzenie osoby pracującej z dziećmi
REKLAMA
Wprowadzona zostaje możliwość ponownego sprawdzenia w Rejestrach Sprawców na Tle Seksualnym osoby, która już wcześniej została dopuszczona do pracy lub innej działalności z udziałem dzieci. Nowe przepisy pozwolą na przeprowadzenie takiej weryfikacji nie częściej niż raz na dwa lata i po upływie dwóch lat od czasu rozpoczęcia przez daną osobę pracy lub innej działalności wobec dzieci. Oznacza to, że jeśli np. nauczyciel, wychowawca, instruktor lub wolontariusz pracuje/działa w tym samym miejscu z dziećmi przez kilka lat, organizator lub pracodawca będzie miał prawo po upływie dwóch lat sprawdzić czy jego dane figurują w rejestrach osób skazanych za przestępstwa. Jest to istotne, ponieważ sytuacja danej osoby może się zmienić – np. może zostać skazana za przestępstwo dopiero po zatrudnieniu.
Jednoznacznie określono, kto i kiedy musi sprawdzić osoby pracujące z dziećmi. W dalszym ciągu obowiązek sprawdzania osób będzie spoczywał na pracodawcach i organizatorach, np. dyrektorach szkół, kierownikach placówek czy organizatorach kolonii. Tam, gdzie jest to uzasadnione, przepisy przewidują wyjątki od obowiązku weryfikacji danych o karalności, np. gdy osoba działa pod stałym nadzorem innej dorosłej osoby lub gdy została już raz sprawdzona przez innego organizatora.
Inne zmiany
Nowe przepisy jasno określają, kto i w jakim celu może przetwarzać dane osobowe osób sprawdzanych w rejestrach. Dzięki temu dane będą lepiej chronione, a osoby sprawdzane, informowane o tym w przejrzysty sposób.
Policja, prokuratura i inne służby będą miały obowiązek szybkiego przekazania informacji o śmierci lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu dziecka do specjalnego zespołu, który zajmuje się analizą takich zdarzeń przy użyciu przygotowanego formularza. Rozwiązanie umożliwi szybsze reagowanie i lepsze wyciąganie wniosków, jak zapobiegać takim tragediom w przyszłości.
Uaktualnione zostaną zasady ochrony dzieci w instytucjach, ale czas na wprowadzenie lub aktualizację takich zasad placówki będą miały do połowy sierpnia 2026 roku. Jest to więc termin zbieżny z wymogiem ustawowym aktualizacji standardów co dwa lata (najpóźniejszy termin ich wdrożenia przypadał na 15 sierpnia 2024 r.)
Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz projekt nowelizacji trafi do Sejmu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA