Internauci niechętnie korzystają z kart płatniczych

Handel w internecie rozwija się dynamiczne, ale jedynie 1/3 internetowych klientów płaci kartą kredytową. Może to zmienić wprowadzenie nowej technologii 3Dsecure.
Dostęp do internetu ma już ponad 30 proc. gospodarstw domowych, 87 proc. firm zatrudniających do 10 osób i wszystkie większe od nich przedsiębiorstwa. Jest to ogromny potencjał do rozwoju handlu elektronicznego. Są jednak i bariery.W 2005 roku wykonano prawie 800 tys. transakcji sprzedaży w internecie używając kart płatniczych. Ich wartość to 200 mln zł. To naprawdę niedużo, biorąc pod uwagę i liczbę internautów, i ofertę handlową.
Nieufność klientów

Badania wykonane rok temu przez IDG Poland pokazały, że połowa internautów kupujących w sieci zdecydowanie odżegnuje się od używania kart do tych zakupów. Badano osoby dobrze wykształcone i w młodym wieku, dla których korzystanie z internetu nie jest żadną nowością, więc wyniki tym bardziej dają do myślenia. Uważa się bowiem, że swoboda w wykorzystywaniu możliwości oferowanych przez przestrzeń wirtualną i kanały elektroniczne jest cechą pokoleniową i ściśle zależy od wieku internautów. Jeśli więc młodzi ludzie mają obawy związane z korzystaniem z kart, jest to ważny sygnał dla budowniczych rynku transakcji elektronicznych. Przyczyny niechęci do kartowych transakcji mogą być co najmniej trzy: niewygoda, nieufność i poczucie zagrożenia oraz brak dostatecznie czytelnej informacji.

Banki internetowe

Zamiast kart płatniczych stosowane są przelewy z rachunku w bankach internetowych (ta forma płatności jest najbardziej popularna, stosuje ją 49 proc. klientów), gotówka przy dostawie (29 proc.), przelew z rachunku (17 proc.) i SMS (5 proc.). Można się pokusić o tezę, że rozwój bankowości internetowej z jednej strony napędza rozwój handlu elektronicznego, ale z drugiej stanowi barierę rozwoju płatności kartowych w internecie.
– Dzisiaj obsługa indywidualnego konta przez internet jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru banku, którym kieruje się zdecydowana większość klientów. Dostęp o­n-line do swoich pieniędzy jest standardem, bez którego trudno sobie wyobrazić płacenie rachunków, dokonywanie przelewów czy zakładanie lokat. Wpływ na tę sytuację ma upowszechnienie internetu w gospodarstwach domowych i małych firmach – mówi Konrad Korobowicz, prezes eCard.

Z badania IDG wynika, że jeśli klienci są usatysfakcjonowani płatnościami w formie przelewu, to nie analizują innych form płatności. Na koniec 2005 roku było w Polsce 16,6 mln rachunków bankowych, z czego około 5,1 mln może być używanych przez internet, czyli ok. 30 proc. Wygląda na to, że każdy, kto ma dostęp do internetu, ma jednocześnie bankowe konto internetowe.

Brak informacji

Jeśli klienci płacą kartą w internecie, to przede wszystkim dlatego, że jest to wygodne. Natomiast nie płacą przede wszystkich dlatego, że obawiają się, że dane ich karty zostaną wykorzystane przez osoby trzecie, że po prostu otwierają drzwi złodziejowi. Niezwykle ważną rolę odgrywa informowanie. Brak informacji o zabezpieczeniu danych podczas transakcji i po jej zakończeniu, brak aktywności informacyjnej banków, popularyzującej płacenie kartami w sieci oraz znaczna liczba publikacji na temat przestępstw w sieci to trzy główne czynniki powodujące wstrzemięźliwość w używaniu kart w internecie. Warto przy tym zauważyć, że w informowaniu o zabezpieczeniach nie można wpaść w dwie skrajności: nie można dać informacji nieprzekonującej, niepełnej, ale też nie można przedobrzyć z fachową terminologią opisującą zabezpieczenia.
– I to jest właśnie ta trudność: jak powiedzieć dostatecznie dużo dla wzbudzenia zaufania nie używając trudnych terminów technicznych, podczas gdy to właśnie technika jest sednem zabezpieczenia – mówi Elżbieta Oleszczuk ze Związku Banków Polskich.

Z tym jeszcze nikt sobie nie poradził. Elżebieta Oleszczuk radzi, aby sklepy internetowe – zamiast umieszczania zawiłych opisów technik – zwracały uwagę klientom, że bezpieczeństwo transakcji bardziej zależy od ich praktyk i postaw niż od rozwiązań stosowanych przez sklepy internetowe. Hasło wiszące na obudowie komputera, PIN zapisany w widocznym miejscu, brak czujności czy naprawdę logujemy się na właściwej (niepodrobionej stronie) są większym zagrożeniem niż luki w zabezpieczeniach.

Lepsze technologie

Wielu specjalistów uważa, że wprowadzenie technologii 3Dsekure (3DS) zwiększy zainteresowanie wykorzystaniem kart w internecie. Ta technologia umożliwi nadawanie wszystkim kartom specjalnych haseł internetowych na wzór kodów PIN używanych do transakcji bankomatowych.
– Wdrożenie 3DS do oferty banków na skalę masową oznacza dla klientów tych instytucji tańsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne zakupy w sklepach internetowych. System powoduje, że powstaje tańsza alternatywa dla kart kredytowych. Dla banków jest to rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć koszty związane z obsługą transakcji gotówkowych, w sytuacji gdy klient odbiera za pobraniem towar zakupiony w internecie, zminimalizuje liczbę reklamowanych transakcji i zwiększy wartość transakcji dokonywanych w środowisku wirtualnym – mówi Konrad Korobowicz.

System 3DS jest dzisiaj standardem bankowym oferowanym na całym świecie. Wprowadzili go także najwięksi wydawcy kart płatniczych Visa i Mastercard.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Iwona D. Bartczak
Infor.pl
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej
17 cze 2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?
17 cze 2024

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]
17 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian
17 cze 2024

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

pokaż więcej
Proszę czekać...