Co daje powołanie biegłego w postępowaniu podatkowym

W toku prowadzonego postępowania podatkowego, organ podatkowy na podstawie art. 197 Ordynacji podatkowej może powołać biegłego, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie ulega wątpliwości, że organ ma obowiązek powołać biegłego w przypadku, gdy dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub też jego oceny niewystarczająca jest wiedza ogólna lub też doświadczenie życiowe pracownika organu prowadzącego postępowanie. Co powołanie biegłego wnosi do sprawy?

Rozwój życia gospodarczego, a w szczególności różnorodność metod, sposobów i instrumentów wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawia, że coraz częściej wiedza organów podatkowych nie jest wystarczająca dla oceny skomplikowanych stanów faktycznych, a w szczególności dla oceny racjonalności rozwiązań przyjętych przez podatnika. Stąd instytucja biegłego powinna być coraz częściej wykorzystywana w postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe.

Dotychczas organy prowadzące postępowania stosunkowo rzadko powoływały biegłych. Wydaje się, że działo się tak nie dlatego, że urzędnicy posiadają gruntowną i wszechstronną wiedzę dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej, ale przede wszystkim z uwagi na ograniczenia budżetowe. W praktyce prowadziło to do przerzucania ciężaru dowodu na stronę postępowania i ograniczania działań organu podatkowego do recenzowania argumentów i poczynań podatnika. Przyjmowanie takiej wygodnej postawy przez osoby prowadzące postępowanie skutkowało często arbitralnością podejmowanych rozstrzygnięć.

Jednym ze sposobów na odejście od arbitralności decyzji podatkowych jest właśnie wykorzystanie instytucji przewidzianej w art. 197 Ordynacji podatkowej. Aby jednak w pełni zrealizować cele, którym służy instytucja powołania biegłego, organy muszą rygorystycznie przestrzegać obowiązującego prawa. Przede wszystkim biegły musi prezentować wyjątkowo wysoki poziom wiedzy i kwalifikacji zawodowych w przedmiocie, co do którego ma zająć stanowisko. Brak adekwatnych kwalifikacji w danej dziedzinie dyskwalifikuje bowiem daną osobę jako biegłego. Organ, powołując biegłego, musi pamiętać o tym, że powinna być zagwarantowana realizacja praw podatnika wynikających z zasady czynnego udziału strony w postępowaniu. Oznacza to, że biegły nie może ograniczyć się wyłącznie do odpowiedzi na pytania organu, ale w swojej opinii musi także ustosunkować się do pytań strony. W szczególności stronie przysługuje prawo uczestnictwa w przesłuchaniu biegłego i prawo do zadawania pytań, na które biegły jest zobowiązany udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Należy pamiętać, że biegły, choć powoływany przez organ podatkowy, nie może przyjąć roli reprezentanta jego interesów.

Opinia biegłego jest jednym z dowodów w sprawie. Zdaniem sądów organ jest zobowiązany ocenić wartość dowodową opinii: nie tylko jej przydatność dla rozstrzygnięcia sprawy, ale również wiarygodność i wartość merytoryczną. Powołanie biegłego realizuje bowiem jedną z naczelnych zasad postępowania, jaką jest reguła wyrażona w art. 122 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą organy podatkowe są zobowiązane do podejmowania wszelkich niezbędnych działań celem dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, i to w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

Jacek Kędzior
Partner Ernst & Young

Not. EM

Infor.pl
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...