Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa

REKLAMA
REKLAMA
W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.
- Mieszkanie na cele charytatywne: dla kogo ulga?
- Mieszkanie na cele charytatywne: kiedy przysługuje ulga?
W dniu 7 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki na konferencji zakomunikował, że wraz z żoną zdecydował o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne. — Będzie ono służyć osobom starszym, a pan Jerzy będzie mógł z niego korzystać do swojej śmierci — powiedział.
REKLAMA
Mieszkanie na cele charytatywne: dla kogo ulga?
Na stronie rządowej czytamy, z ulgi skorzystasz, jeżeli przekazałeś darowiznę na cele, które są określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (np. na wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, na działalność charytatywną i na rzecz osób niepełnosprawnych, na ochronę i promocję zdrowia czy na naukę, szkolnictwo wyższe i edukację). Darowiznę możesz przekazać na rzecz:
- organizacji pozarządowych (np. fundacji i stowarzyszeń), które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz m.in. kościołów, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni socjalnych;
- równoważnych organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, które obowiązują w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia), które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizują wskazane cele.
Mieszkanie na cele charytatywne: kiedy przysługuje ulga?
Ulga przysługuje, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). Nie odliczasz darowizn: na rzecz osób fizycznych; na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami, zwróconych ci w jakiejkolwiek formie, które zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów, które odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT.
Odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.
Nie znamy szczegółów potencjalnej transakcji, ale warto mieć świadomość, że z taką darowizną i tak wiąże się pewna korzyść finansowa. Jak widać walka o fotel Prezydenta RP jest zacięta, a w tym gorącym okresie kampanii podejmowane są różne - nawet te bardzo zaskakujące społeczeństwo decyzje. Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych informacji dot. wyborów i kandydatów.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA