Kiedy bank może przysłać komornika

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Osoba, która zaprzestała spłacać kredyt, musi liczyć się z tym, że pozostałą część zadłużenia wyegzekwuje od niej komornik. Dodatkowo jeszcze ściągnie karne odsetki i koszty egzekucji.

Kredytobiorca, który nie ma pieniędzy na spłatę pozostałych rat kredytu, powinien rozpocząć negocjacje z bankiem i prosić o rozłożenie spłaty na mniejsze raty albo o odroczenie na pewien czas obowiązku spłaty zaległości. Jeżeli nie podejmie rozmów z bankiem i nie ustali nowych warunków spłacania, musi liczyć się z tym, że bank po wysłaniu do niego kilku monitów wypowie umowę kredytu. Wtedy niespłacona kwota stanie się natychmiast wymagalna, a w dodatku bank będzie domagał się jeszcze spłaty karnych odsetek.

Wszczęcie egzekucji

W takim przypadku kredytobiorca może wystąpić do bankowego sądu polubownego o rozpoznanie sporu i zawrzeć ugodę z bankiem co do sposobu dalszej spłaty. Gdyby jednak do ugody nie doszło, to dłużnik nie może liczyć na to, że bank nie będzie egzekwował należności. Zostanie wszczęta egzekucja i zaległą sumę ściągnie komornik, pobierając przy tym karne odsetki należne bankowi i koszty egzekucji komorniczej.

Procedura egzekwowania należności rozpocznie się od wystawienia przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego. W tym celu bank sporządzi dokument, w którym stwierdzi istnienie wymaganej wierzytelności i wskaże osobę dłużnika. Następnie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika nada bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. Sąd nie bada przy tym, czy roszczenie banku jest uzasadnione.

KIEDY BANK MOŻE WYSTAWIĆ BANKOWY TYTUŁ EGZEKUCYJNY

Bankowy tytuł egzekucyjny bank może wystawić w razie spełnienia następujących wymogów:

n roszczenie wynika z czynności bankowej,

n dłużnik dokonał czynności bankowej bezpośrednio z bankiem,

n kredyt jest wymagalny,

n dłużnik nie spłacił kredytu w terminie,

n dłużnik złożył na piśmie oświadczenie, że podda się egzekucji.

W ten sposób bankowy tytuł egzekucyjny stanie się tytułem wykonawczym. Dopiero na jego podstawie komornik może wszcząć egzekucję. Na postanowienie o przyznaniu tytułu oraz o odmowie przyznania go bankowi oraz dłużnikowi przysługuje zażalenie.

Czynności komornika

Zanim komornik zajmie ruchomości i nieruchomości dłużnika, zawiadomi go o wszczęciu egzekucji niespłaconej części kredytu wraz z karnymi odsetkami należnymi dla banku. Doręczy mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, poda treść tytułu wykonawczego i określi sposób, w jaki egzekucja będzie prowadzona. Dłużnik może też domagać się, aby komornik pokazał mu tytuł wykonawczy w oryginale.

Przedmioty wolne od zajęcia

Niektóre przedmioty znajdujące się w domu dłużnika nie podlegają egzekucji. Nie może on zająć przedmiotów urządzenia domowego, pościeli, bielizny, ubrań codziennych niezbędnych dla dłużnika i dla członków jego rodziny. Nie może też zabrać ubrania niezbędnego do pełnienia służby lub wykonywania zawodu, a także zapasów żywności i opału na okres jednego miesiąca przeznaczonych dla dłużnika i będącej na jego utrzymaniu rodziny. Musi mu też pozostawić - jeśli posiada - jedną krowę i dwie kozy albo trzy owce z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów. Egzekucji nie podlegają narzędzia niezbędne do pracy dłużnika oraz kwota gotówki niezbędna na utrzymanie przez dwa tygodnie dla dłużnika i jego rodziny, bądź część płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty. Spod egzekucji wyłączone są przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, przedmioty do wykonywania praktyk religijnych, które mogłyby zostać sprzedane tylko poniżej swojej wartości.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

n Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Infor.pl
Problemy z zasiłkami przedsiębiorców. ZUS odmawia wypłaty. Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do końca 2021 roku brak opłaty składki chorobowej w terminie albo opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkowało automatyczną utratą ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę. Obecnie przepisy zostały zmienione i nie dochodzi do tego, jeśli niedopłata wynosi do 1% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, mimo zmiany przepisów, ZUS odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, gdy przedsiębiorcy nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu w okresie przed 2022 r. Rzecznik MŚP interweniuje.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)
29 maja 2025

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna
29 maja 2025

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
29 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?
29 maja 2025

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego
29 maja 2025

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Nocna prohibicja – jakich błędów unikać przy podejmowaniu uchwały
29 maja 2025

Rady gmin mają możliwość wprowadzenia ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych. Jednak, aby skutecznie podjąć w tym zakresie uchwałę, muszą przestrzegać określonych zasad. Jakie błędy gminy popełniają najczęściej?

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu
29 maja 2025

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

300 zł na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2025/2026 dla uczniów w wieku do 24 r.ż. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód
29 maja 2025

Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o świadczenie "Dobry start", które wynosi 300 zł i przysługuje na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, wsparcie przysługuje aż do ukończenia 24. roku życia.

pokaż więcej
Proszę czekać...