O umorzenie trzeba poprosić

Osoba, która nie ma pieniędzy na zapłatę podatku, może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie takiego zobowiązania. O tym, czy taką ulgę przyznać, zadecyduje fiskus.

 

Podatniczka nie pracuje. Sama wychowuje niepełnosprawnego syna, który ma rentę socjalną. Sprzedała swoje stare mieszkanie i kupiła większe. Musi zapłacić 19-proc. PIT od dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania (mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 r.). Nie ma jednak środków na jego zapłatę. Chciałaby, aby urząd skarbowy umorzył jej ten podatek, jednak nie wie, jak to zrobić. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Tomasza Rolewicza, starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

- Wniosek o umorzenie składa się, jeśli upłynął już termin, w którym podatnik był zobowiązany zapłacić podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Składany jest on do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, w którym podatnik rozlicza się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podkreślił Tomasz Rolewicz.

Jednocześnie dodał, że podatnik powinien wskazać argumenty przemawiające za tym, że umorzenie zaległości podatkowej będzie uzasadnione ze względu na wystąpienie interesu publicznego lub ważnego interesu wnioskodawcy.

- Interes publiczny może zaistnieć w przypadku, w którym ewentualna zapłata zaległości podatkowej naruszałaby np. elementarne zasady sprawiedliwości oraz praworządne relacje między obywatelami i państwem. Z kolei na ważny interes podatnika składają się okoliczności dotyczące konkretnego, indywidualnego podatnika (wnioskodawcy) wskazujące na niemożność zapłaty przez niego podatku z powodu czynników nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych, na które podatnik raczej nie ma wpływu i które są niezależne od sposobu jego postępowania, jak np. losowa utrata majątku bądź utrata możliwości zarobkowania - argumentował ekspert PricewaterhouseCoopers.

Jego zdaniem należy pamiętać, że nawet pomimo solidnej argumentacji zaprezentowanej we wniosku może on spotkać się z odmową. Przepisy dają tutaj urzędowi skarbowemu możliwość swobodnego uznania co do sposobu rozpatrzenia wniosku o umorzenie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ewentualna odmowa umorzenia powinna być należycie uzasadniona.

- Warto mieć na uwadze, że samo złożenie wniosku nie chroni podatnika przed wszczę-ciem postępowania egzekucyjnego, a także to, że Ministerstwo Finansów publikuje wykaz osób, którym umorzono znaczne kwoty zaległości podatkowych - tłumaczył Tomasz Rolewicz.

Ważne!

Aby odroczyć termin płatności podatku, otrzymać umorzenie lub rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej, trzeba do naczelnika urzędu skarbowego złozyć odpowiedni wniosek. Konieczne będzie uzasadnienie go ważnym interesem podatnika lub publicznym. Decyzję o przyznaniu takiej ulgi indywidualnie podejmuje naczelnik


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Infor.pl
Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

pokaż więcej
Proszę czekać...