Tanieją materiały budowlane

Roman Grzyb
rozwiń więcej
Rynek. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła sprzedaż materiałów budowlanych, natomiast ceny spadają. Tańsza jest ceramika ścienna, cegły, pustaki, gazobeton i izolacja termiczna. Tylko stal zdrożała w lipcu o 12 proc.

W lipcu sprzedano więcej materiałów budowlanych o 25 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast spadły ceny siedmiu grup towarów budowlanych, a wzrosły dwóch - wynika z danych firmy Polskie Składy Budowlane.

Lipiec był więc kolejnym miesiącem, w którym taniała ceramika budowlana. Tym razem ceny pustaków ceramicznych, porotermu i zwykłych cegieł spadły o 8,1 proc. Gazobeton jest tańszy o 3,3 proc. Mniej zapłacimy teraz w składach budowlanych za izolację termiczną, bo ceny spadły o ponad 5 proc. Niewielka przecena dotyczy też silikatów, foli dachowych, rynien i drewna.

Wprawdzie te przeceny nie wyglądają zbyt imponująco, ale trzeba pamiętać, że od początku roku wyroby ścienne ceramiczne zdrożały o 14,3 proc., a izolacja termiczna o 10,3 proc. Teraz kolejne rekordy cenowe biją wyroby stalowe, które tylko w lipcu zdrożały o 12 proc., a od początku roku prawie o połowę. Producenci twierdzą, że wzrost cen spowodowały podwyżki opłat za energię i surowce. Od początku roku ceny prętów ożebrowanych, które są głównie używane na budowie domków jednorodzinnych wzrosły o 78 proc.

Drożej musimy też zapłacić za cement i wapno - o prawie 10 proc. więcej niż na początku roku. W tym wypadku głównie za sprawą limitów CO2, które polskie cementownie muszą dokupić na wolnym rynku, by zapewnić produkcję cementu i wapna na odpowiednim poziomie.

Marketingowe straszenie

Wiosną niemal wszyscy hurtownicy straszyli brakami na rynku i kolejnymi podwyżkami. Na szczęście były to niezbyt uczciwe praktyki marketingowe, które miały zachęcić do kupna materiałów budowlanych na zapas.

- To niezbyt uczciwe praktyki stosowane niestety w wielu składach budowlanych - uważa Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa. Wbrew tym zapowiedziom w składach nie brakuje żadnych materiałów budowlanych, a średnie ceny są niższe niż na początku roku.

Według danych Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa produkcja materiałów budowlanych w II kwartale bieżącego roku zmniejszyła się o 1,8 proc., ponieważ producenci i sprzedawcy odczuwali wyraźny spadek popytu. Zmianę sytuacji przyniósł dopiero lipiec.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem notujemy wzrost sprzedaży aż o 25 proc. Lato nigdy nie sprzyjało wzrostowi sprzedaży materiałów budowlanych, więc sierpień da odpowiedź na pytanie, czy lipcowy wynik sprzedaży nie był tylko jednorazowym wyskokiem - twierdzi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

Nowe inwestycje

W ubiegłym roku wydano ok. 230 tys. pozwoleń budowlanych, a w I półroczu tego roku 115 tysięcy. Eksperci podkreślają, że zdobycie pozwolenia nie oznacza, że inwestor rozpocznie natychmiast budowę. Ze względu na trudności ze sprzedażą mieszkań wielu deweloperów kontynuuje wprawdzie rozpoczęte inwestycje, ale na razie wstrzymuje się z rozpoczynaniem nowych. Podobne decyzje mogą podejmować osoby fizyczne. W dodatku banki zaostrzyły kryteria przydziału kredytów, zmniejszyła się zdolność kredytowa wielu osób i wzrosło oprocentowanie kredytów. Dlatego nie wszyscy posiadacze aktualnych pozwoleń na budowę rozpoczną inwestycje w tym roku. Teraz prace budowlane trwają przy budowie ok. 100 tys. mieszkań.

Różnice w regionach

Szacuje się, że wydatki na materiały budowlane stanowią ok. 40 proc. wszystkich kosztów budowy domu. Różnice cen materiałów budowlanych w poszczególnych regionach kraju są duże i wynoszą nawet 20-30 proc. Nie zawsze się wprawdzie opłaca kupować tańsze materiały w odległym regionie z uwagi na wysokie koszty transportu, ale czasem warto pojechać do składu budowlanego leżącego dalej od dużego miasta, by kupić coś taniej nawet o 20 proc. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

- Wróciła możliwość starania się o rabaty przy zakupie większej partii towaru - mówi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

Niemal wszędzie można kupować zamawiając przez telefon i dopiero później regulować rachunki za dostarczone materiały budowlane. Zdaniem niektórych ekspertów spadek cen niektórych materiałów budowlanych nie jest efektem działań producentów, bo drożeje energia elektryczna i płace, więc ogólne koszty produkcji rosną.

- Na obniżki zdecydowali się pośrednicy, którzy w ten sposób zmniejszają wyśrubowane marże - uważa Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rynek nieruchomości i materiały budowlane

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...